Bydgoszcz Miasto Muzyki UNESCO. Muzyczny szczyt i projekt „Od smyka do smyczka”

Jarosław Jaruszewski Bisz podczas konferencji poświęconej projektowi „Od smyka do smyczka” / Fot. D. Gackowski/MCK

Przedstawiciele miast z wielu krajów na świecie, które znalazły się wcześniej w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, przyjadą na Bydgoszcz Music Summit 2024. Poznaliśmy także szczegóły projektu „Od smyka do smyczka”, który ma zbudować fundamenty muzycznej edukacji dzieci i młodzieży w naszym mieście.

Pałac w Ostromecku i Miejskie Centrum Kultury będą gościć konferencję Bydgoszcz Music Summit 2024, która odbędzie się 2 i 3 grudnia. Do Bydgoszczy, Miasta Muzyki UNESCO zjadą przedstawiciele Miast Muzyki UNESCO z całego świata. Mają tu stworzyć obraz przyszłości europejskiej branży muzycznej. – Naszą ambicją jest stworzenie ram dokumentu wyznaczającego kierunki rozwoju branży, a także wypracowanie wytycznych wspierających spójny rozwój sektora na poziomie europejskim. Dzięki obecności ekspertów, liderów branży i decydentów, liczymy na owocne dyskusje i wymiany doświadczeń – informują organizatorzy z MCK.

Ludzie z całego świata podzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie budowania strategii wspierających sektor muzyczny i kreatywny. Będą o tym debatować przez dwa dni w Bydgoszczy. Jesienią ub. roku Bydgoszcz znalazła się w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. W 2023 roku to wyróżnienie stało się udziałem 55 miast z całego świata. Bydgoszcz jako jedyna w Polsce dołączyła wtedy do grona 350 członków sieci UNESCO. W Polsce znajdują się już w nim Kraków (literatura), Katowice (muzyka), Łódź (film), Wrocław (literatura) oraz Gdynia (film). Bydgoski projekt opracowało i koordynuje Miejskie Centrum Kultury.  

Od smyka do smyczka

Bydgoszcz przedstawiła w aplikacji sześć projektów, które będą realizowane w latach 2024-2028. Jeden z nich został nazwany „Od smyka do smyczka”. O szczegółach realizacji mówiono kilka dni temu w MCK. – Chcemy, żeby muzyka zagościła we wszystkich placówkach oświatowych w mieście, od przedszkoli do szkół podstawowych. Dzięki temu pojawi się także w domach, bo dzieci przyniosą informacje o swych występach do rodziców. To droga do tego, żeby w przyszłości stały się świadomymi odbiorcami muzyki. Wpływa ona przecież bardzo dobrze na ogólny rozwój człowieka – tłumaczy zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

Różnorodne działania w ramach tego projektu będą realizowane w najbliższych tygodniach i miesiącach, w różnych miejscach. Podstawowe to praca z dziećmi i młodzieżą w wielu aspektach. Będą prowadzone we współpracy ze środowiskiem kulturalnym Bydgoszczy, m.in. Pałacem Młodzieży, Akademią
Muzyczną, Państwowym Zespołem Szkół Muzycznych, Międzynarodową Szkołą Podstawowa Sokrates oraz z Fundacją PROpozycja. W jednym z działań uczestniczy bydgoski twórca Jarosław Jaruszewski „Bisz”. Projekt, z którym jest związany to „Przetwórnia. – Jest mi miło, że jestem częścią tego inspirującego projektu. Nazwa „Przetwórnia” nie jest przypadkowa. Chcemy m.in. przetwarzać problemy w wyznania. Będziemy prowadzić różnego rodzaju warsztaty dla młodzieży. Efektem naszych działań mają być „przetwory” przydatne dla młodych ludzi , które sami będą tworzyli – opowiada Jarosław Jaruszewski „Bisz” o projekcie fundacji PROpozycja. To wieloetapowe działania, które zakończą się….. w zależności od kreatywności młodych – nagraniem płyty, stworzeniem projektu graficznego do singla,
tekstami piosenek czy też warstwą muzyczną jakiegoś utworu.

Częścią projektu „Od smyka do smyczka” będą także Bydgoskie Impresje Muzyczne. Oprócz konkursu są również areną wymiany kulturowej oraz sposobem na promocję miasta. W przyszłym roku odbędą się w odświeżonej formule. Kolejny z elementów „Od smyka do smyczka” to „piosenki o rzeczach ważnych”. Będzie próbą oddania głosu najmłodszym, by wyrażali to, co aktualnie jest dla nich bliskie. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym będą miały możliwość mówić, pisać i śpiewać o tym, co dla nich jest najważniejsze w życiu. Projekt zakończy się koncertem skomponowanych przez dzieci piosenek. (kurator: Międzynarodowa Szkoła Podstawowa Sokrates).
Akademia Muzyczna poprowadzi projekt „Muzyka, Terapia, Edukacja”- poranki muzyczne skierowane dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami, podczas których poprzez edukację i muzykę pedagodzy wspomagać będą ich rozwój. Ale najpierw – w ramach projektu – pedagodzy odbędą liczne szkolenia i warsztaty, aby jak najlepiej pracować z dziećmi, które mają specjalne potrzeby.

Z kolei podcasty muzykującej młodzieży – młodzież z młodszych, jak i starszych klas Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy opowiedzą o swojej pasji, jaką jest muzyka, w nietuzinkowy sposób przedstawią swój instrument i podzielą się doświadczeniami (dobrymi, ale też tymi trudniejszymi) związanymi z byciem młodym artystą.

Udostępnij: Facebook Twitter