Iskry Niepodległej rozbłysły na Błoniu. Projekt IV LO i Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie [ZDJĘCIA]

Uczniowie z zaciekawieniem oglądali wystawę „Iskry Niepodległej”/fot. B. Witkowski/UMB

Sylwetki najwybitniejszych Polek i Polaków z różnych dziedzin życia społecznego, sportowego, technologicznego czy medycznego, którzy mieli wpływ na dzieje ludzkości, zostały ukazane na multimedialnej wystawie „Iskry Niepodległej”.

Specjalna naczepa stanęła na tyłach IV LO (wejście od ul. Stawowej). Przez dwa dni mieszkańcy Bydgoszczy, uczniowie, nauczyciele i rodzice mogli uczestniczyć w spektaklu multimedialnym stworzonym z wykorzystaniem najnowszych technologii. Na odwiedzających czekały wykreowane grafiki, cyfrowy narrator spektaklu i stół, który pozwalał wytwarzać „iskry”.

Na wystawie można było poznać losy m.in.: Ludwika Hirszfelda (który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego), Jana Czochralskiego (którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych) czy Wandy Rutkiewicz (która jako pierwsza kobieta stanęła na szczycie K2) i Ireny Sendlerowej (która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej). Całości dopełniły wyjątkowe eksponaty – w tym Order Orła Białego i Order Virtuti Militari.

„Jestem przekonana, że udział w spektaklu jest pozytywnym bodźcem dla naszej młodzieży do większego zaangażowania się w życie szkoły, samorządu uczniowskiego, wolontariat czy chociażby zajęcia pozalekcyjne podnoszące potencjał każdego z uczniów” – napisała w zaproszeniu do bydgoskich placówek dyrektorka IV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy Katarzyna Kijewska-Południak. 

Projekt multimedialny pod nazwą „Iskry Niepodległej” został przygotowany przez Biuro „Niepodległa”. Przedstawia sylwetki najwybitniejszych Polek i Polaków z różnych dziedzin życia społecznego, sportowego, technologicznego czy medycznego, którzy mieli wpływ na dzieje ludzkości. Przystanek na terenie IV LO to wynik współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie. Teraz multimedialna naczepa ruszyła w dalszą trasę po polskich miastach i miasteczkach. W 2023 roku spektakl dotarł do 130 miejscowości w całym kraju. Zobaczyło go niemal 63 tysiące widzów.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter