Bydgoszcz Summit Music – na zdjęciu jeden z prelegentów pierwszego dnia obrad / Fot. D. Gackowski
Eksperci z całej Europy przyjechali na Bydgoszcz Summit Music. Przez dwa dni pracowali m.in. nad stworzeniem Europejskiej Strategii Rozwoju Branży Muzycznej, która zostanie zaprezentowana w przyszłym roku w Warszawie. Bydgoszcz otrzymała także honorowy tytuł Miasta Muzyki przyznany przez Radę Polskiego Rynku Muzycznego.
W poniedziałek (2 grudnia) uczestnicy Bydgoszcz Music Summit 2024 zorganizowanym przez Miejskie Centrum Kultury spotkali się w pałacu w Ostromecku. Bydgoszcz, jako nowy członek Sieci Miast Kreatywnych UNESCO chce rozwijać swoją markę Miasta Muzyki UNESCO, czerpiąc inspirację od bardziej doświadczonych miast.
Drugiego dnia (3 grudnia) prezentowano problemy związane z działalnością branży muzycznej w Europie podczas kilku eksperckich paneli w siedzibie MCK przy ul. Marcinkowskiego. Przypomnijmy, że Bydgoszcz znalazła się w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. – Spotkanie stawia sobie za cel nie tylko wzmocnienie pozycji miasta na międzynarodowej scenie muzycznej, ale także stworzenie platformy, która umożliwi wspólne poszukiwanie kierunków rozwoju branży muzycznej w Europie na kolejne lata – podkreślają organizatorzy.
– Za nami pierwszy dzień Bydgoszcz Summit Music. Poznaliśmy już działania i osiągnięcia zaprezentowane przez przedstawicieli kilku miast kreatywnych z dziedziny muzyki. Dziękujemy za podzielenie się z nimi. Będą one dla nas inspiracją. Widać, że współpraca miast kreatywnych funkcjonuje. Dziś będziemy rozmawiać o artystach i ich problemach, ochronie praw autorskich oraz wielu innych ważnych dla branży problemach – mówiła przed rozpoczęciem panelu w MCK zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.
– To pierwszy w historii w w naszym mieście Bydgoszcz Summit Music. Mam nadzieję, że spotkamy się także w przyszłym roku. Wczoraj eksperci sektora kreatywnego i branży muzycznej wypracowali szereg rozwiązań i propozycji. Wspólnie pracujemy nad stworzeniem Europejskiej Strategii Rozwoju Branży Muzycznej, która zostanie zaprezentowana w przyszłym roku w Warszawie – przekazała Anna Tarnowska, koordynatorka programu Bydgoszcz Miasto Muzyki UNESCO.
Gośćmi spotkania w Bydgoszczy byli m.in. Aleksandra Szymańska – dyrektorka Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, Charles Landry – autor koncepcji miast kreatywnych, urbanista i innowator działań miejskich oraz Miłosz Bembinow – szef Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Bydgoszcz otrzymała także honorowy tytuł Miasta Muzyki, który przyznała Rada Polskiego Rynku Muzycznego.
Natomiast eksperci z Polski i Europy dyskutowali podczas wtorkowego panelu o czterech kluczowych obszarach:
mobilności artystów i przepływu dzieł muzycznych (dążenie do zidentyfikowania i omówienie sposobu na pokonanie barier administracyjnych i socjalnych, które mogą ograniczać działalność międzynarodową artystów).
europejskiej strategii eksportowej dla muzyki (rozwinięcie strategii, która wzmocni obecność artystów europejskich na rynkach światowych, z uwzględnieniem różnorodności muzycznej).
regulacjach cyfrowych i ochronie praw autorskich ( obserwacja potrzeb sektora w zakresie ochrony praw i wynagrodzenia dla twórców w kontekście dynamicznie rosnącego znaczenia platform cyfrowych)
roli miast i regionów w zrównoważonym rozwoju sektora muzycznego (omówienie, w jaki sposób miasta mogą wspierać rozwój lokalnych ekosystemów muzycznych, sprzyjając równocześnie przemianom gospodarczym, społecznym i ekologicznym).
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!