Miejskie obchody 105-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski odbyły się na Starym Rynku i na Cmentarzu Bohaterów / Fot. R. Sawicki/UMB
Bydgoszczanie uczcili 105. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Główne obchody odbyły się na Starym Rynku. – Dzisiejszą Bydgoszcz tworzą nie tylko ci z pierwszych gazet – powiedziała Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.
20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz oficjalnie powróciła do Polski. Tego dnia po godzinie 10.00 pierwsze oddziały wojsk polskich wkroczyły na Stary Rynek. Była to część operacji przejmowania władzy przez Polaków na Kujawach i Pomorzu trwająca od 17 stycznia do 10 lutego 1920 roku. O tym, że te tereny zostaną włączone do odradzającego się po rozbiorach kraju zdecydowano ostatecznie podczas konferencji pokojowej w Wersalu.
Niemiecki burmistrz Bydgoszczy, Hugo Wolff przekazał w przeddzień 20 stycznia symboliczne klucze do miasta Janowi Maciaszkowi, wyznaczonemu na stanowisko komisarycznego prezydenta miasta. Na ulicach miasta zebrały się tłumy rozradowanych bydgoszczan, a ulice były udekorowano na biało-czerwono.
Szczególny czas dla Bydgoszczy
W poniedziałek (20 stycznia) po 105. latach mieszkańcy naszego miasta znów świętowali tę jedną z ważniejszych rocznic dla Bydgoszczy. W chłodne, wczesne po południe na Starym Rynku odbyła się uroczystość patriotyczna z udziałem lokalnych władz i wojska. Przybyło na nią wielu mieszkańców, liczne poczty sztandarowe oraz kombatanci i harcerze. Niektórzy bydgoszczanie, którzy mieli akurat wolny czas, przyszli z przypiętymi biało-czerwonymi kotylionami.
– Wspominając ten szczególny dzień, z wdzięcznością przywołujemy tych, którzy walczyli o naszą wolność, a także naszych rodaków, którzy nie zapomnieli o swoich korzeniach mimo lat zaborów – powiedziała Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta. – Nasza Bydgoszcz jest dzisiaj miastem, które łączy w sobie nowoczesność, bogatą historię i tradycję. Jest przyjaznym domem, tworzonym przez kolejne pokolenia dzielnych, odważnych i zaangażowanych społeczników, naukowców, rzemieślników i artystów, przedstawicieli wielu dziedzin życia i aktywności. Nie tylko tych z pierwszych stron gazet, nagradzanych i oklaskiwanych, ale i tych, którzy każdego dnia – skromną ale ważną pracą i życiową postawą – wypełniają miasto wieloma dobrami i wartościami – tworzą jego wyjątkowy klimat i koloryt.
– Niech dzisiejsza rocznica tych wydarzeń będzie okazją do refleksji nad tym czym jest patriotyzm, i jak możemy go wyrażać każdego dnia, poprzez troskę o miasto, jego rozwój i przyszłość – przekazał Piotr Hemmerling, wicewojewoda kujawsko-pomorski.
– Jednym z żołnierzy, którzy przybyli do naszego miasta 20 stycznia był Bernard Śliwiński. Już w marcu 1920 roku udał się na front wschodni, aby bronić Polski przed najazdem bolszewików. Gdy w Bydgoszczy zdjęto z domów biel i czerwieni oraz girlandy z zieleni, jej pierwszy komisaryczny zarządca zaczął trudny proces repolonizacji miasta. Zmieniał jego granice, włączył do Bydgoszczy zamieszkane przez Polaków podmiejskie gminy. Rozpoczął na przedmieściach budowę wodociągów i kanalizacji. Rozwijał polskie stronnictwo i życie kulturalne. Wtedy też na Kresach Wschodnich trwał czas olbrzymiego wysiłku wojskowego. To generowało niepokoje w odradzającym się państwie, jaki i samej Bydgoszczy – przypomniał historię Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Na zakończenie uroczystości wojskowa orkiestra zagrała pieśni patriotyczne.
Wcześniej delegacje zaproszonych gości złożyły kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy i pod tablicą upamiętniającą gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, dowódcy Armii Wielkopolskiej. Stał na czele polskich oddziałów, które wkroczyły do Bydgoszczy w styczniu 1920 roku. Znajduje się ona na frontowej ścianie głównego budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Starym Rynku 24. W bydgoskiej katedrze odbyła się msza święta w intencji rocznicy powrotu naszego miasta do Polski.
Harcerze poznali historię w biegu
W ramach świętowania powrotu Bydgoszczy do Polski ponad 200 harcerzy wzięło udział w 50. Harcerskim Biegu Nocnym. To rodzaj gry terenowej dla skautów. Mieli oni do wykonania zadania, podczas których poznawali sylwetki osób zasłużonych i miejsc związanych z tym wydarzeniem. Nocne manewry rozpoczęły się o 21.00 na Rybim Rynku, a zakończyły się o 5 rano w Urzędzie Wojewódzkim.
Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!