Wspólna zabawa dziadków z wnuczkami na scenie Pałacu Młodzieży/fot. B. Witkowski/UMB
Dla uczniów z Bydgoszczy rozpoczęły się ferie zimowe. Sprawdziliśmy, jak spędzają je dzieci w Pałacu Młodzieży. Jest bezpiecznie, rodzinnie i aktywnie.
W czasie tegorocznych ferii przypadają dwa ważne święta: Dzień Babci i Dzień Dziadka. Do wspólnego świętowania z wnukami zaprosił ich Pałac Młodzieży. Nie była to jednak tradycyjna herbatka przy stole. Dziadkowie i babcie musieli wykazać się talentem tanecznym i znajomością przepisów ruchu drogowego.
21 stycznia uczestników półkolonii w Pałacu Młodzieży odwiedzili przedstawiciele Straży Miejskiej w Bydgoszczy. Na sali gimnastycznej tego dnia pojawiło się mobilne miasteczko rowerowe. Były dwukierunkowe ulice, przejścia dla pieszych, rondo a nawet… przejazd kolejowy z unoszącym się szlabanem. Do tego znaki drogowe powszechnie używane na polskich ulicach i sygnalizatory świetlne. Co w tej teoretycznej lekcji sprawiło dzieciom największą radość? Możliwość sprawdzenia swoich umiejętności jazdy na rowerach, hulajnogach elektrycznych i tych tradycyjnych. Do tego oczywiście odblaskowa kamizelka i obowiązkowy kask na głowie.
-Od samego początku swojej działalności Straż Miejska w Bydgoszczy prowadzi profilaktykę bezpiecznych zachowań na drodze. Niektóre z dzieci, z którymi pracujemy znają zasady ruchu, są ich uczone w domach. Innym musimy te zasady wyjaśnić. Dzisiaj rozdajemy dzieciom kamizelki odblaskowe i małe odblaski. Do wspólnej zabawy zapraszamy dziś też babcie i dziadków. Uczymy podstaw, dobrych nawyków. Pierwszy poważny egzamin ze znajomości zasad ruchu drogowego czeka dzieci w czasie zdawania na kartę rowerową. Dzieci są chętne i ciekawe tych zajęć. Bardzo nas to cieszy. Mamy nadzieję, że takie zajęcia zapobiegną niebezpiecznym wypadkom, nieszczęśliwym zdarzeniom na drodze – mówi starszy inspektor Michał Owczarzak.
Po treningu umiejętności drogowych na dzieci i ich najbliższych czekała muzyczno-taneczna rozgrzewka na sali widowiskowej Pałacu Młodzieży. Zaangażowanie i ducha rywalizacji można było dostrzec u najmłodszych i ich opiekunów Refleks i dobra znajomość bajek przydały się w muzycznym quizie a wyczucie rytmu w eleganckiej pawanie czyli tańcu w karnawałowych maskach. Były też tańce z pomponami, Italo Disco, wyścigi w rzędach i figury lodowe. We wspólnej zabawie nie przeszkadzała bariera wieku. Szerokie uśmiechy malowały się na twarzach 7 i 70-latków. – Cieszę się, że jestem tu dziś z moją wnuczką. Bardzo chciała żebym z nią zatańczyła. Takie zabawy są dobre dla dzieci i dorosłych też – mówi jedna z uczestniczek zabawy.
Zapisz się do naszego newslettera!