W bydgoskim Ekonomiku nauczyciele i uczniowie wypracowali formy realizacji Bydgoskiego Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego / Fot. M. Żarnowska
Wystartował Bydgoski Uczniowski Budżet Obywatelski. BUBO to pieniądze dla uczniów szkół ponadpodstawowych. – Dobrym pomysłem byłoby u nas przeznaczenie tych pieniędzy na wentylatory. Latem ciężko jest nam przebywać w szkole – mówi Anna Halizina z XXI LO.
Od ponad 12 lat mieszkańcy naszego miasta mogą w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego decydować bezpośrednio na co przeznaczyć część budżetu. Teraz miasto wychodzi z kolejną inicjatywą skierowaną do uczniów szkół ponadpodstawowych. W tym roku zostanie zrealizowana pierwsza – pilotażowa – edycja Bydgoskiego Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego. W piątek (7 lutego) w auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych odbyło się spotkanie Szkolnych Zespołów Roboczych odpowiedzialnych za koordynowanie BUBO w swoich szkołach – to najczęściej dwóch nauczycieli i kilku uczniów.
Uczniowie będą decydować i uczyć się obywatelskości
– To dla nas ważne spotkanie, z uwagi na to, że dla wszystkich szkół jest to nowość. Chcemy dzisiaj ustalić metody wdrażania tego projektu w szkołach, aby umożliwić w łatwy i przyjemny sposób przeprowadzenie głosowania nad uczniowskim budżetem we wszystkich szkołach – mówi Tomasz Kasiorek z Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta. I objaśnia ideę BUBO – Uczniowski budżet obywatelski istnieje już w kilkuset szkołach w Polsce. Wdrożyliśmy ten pomysł w naszym mieście, aby uczniowie mogli poznawać proces demokracji, uczyć się podejmowania decyzji i realizacji projektów, które będą odpowiadały im potrzebom, nie zawsze zauważonych przez dyrekcję i kadrę nauczycielską. Jest to również dobry sposób aktywizacji młodzieży do działalności społecznej.
Wydział Edukacji i Sportu przeznaczył na ten projekt blisko 50 tys. złotych. Po 3 tys. brutto na jedną szkołę. Wartość jednego projektu nie może przekroczyć 1,5 tys. zł. Do pilotażowej edycji zgłosiło się 16 szkół. Za propozycje projektów i głosowanie odpowiedzialni będą uczniowie.
– Jesteśmy po to, żeby wspierać uczniów. Oni będą wskazywać konkretne potrzeby w projektach – mówi nam Anna Ałtyn, nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Budowlanych.
– Do naszego Szkolnego Zespołu Roboczego chętnie dołączyli członkowie samorządu, ale mamy też uczniów spoza samorządu. Spotykamy się i wypracowujemy zasady – powiedziała Aneta Zawistowska, nauczycielka przedmiotu biznes i zarządzanie w ZSB.
Mikrofalówka albo wentylatory
Zapytaliśmy uczniów, co chcieliby zrealizować w swoich szkołach za pieniądze z BUBO.
– Myślę że dobrym pomysłem w moje szkole byłoby przeznaczenie tych pieniędzy na wentylatory. Latem ciężko jest nam przebywać w szkole. Nasz budynek jest dwupiętrowy i wszędzie jest bardzo gorąco. Fajną inicjatywą byłoby też zainwestowanie w stoliki. Mielibyśmy wtedy więcej miejsca, gdzie można usiąść i spędzić wolny czas – wskazuje nam Anna Halizina z XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Synów Pułków w Bydgoszczy.
– Niewiele da się zrobić za te pieniądze. Jednak wspólnie z kolegami pomyśleliśmy, że dobrym pomysłem byłby zakup mikrofalówki. Z racji tego, że wiele uczniów przychodzi do szkoły z jedzeniem, które lepiej byłoby zjeść na ciepło – proponuje Maurycy Szafranek z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.
Realizacja jeszcze w tym roku szkolnym
– Projekt pilotażowy postanowiliśmy przeprowadzić w szkołach ponadpodstawowych. Tam, gdzie młodzież jest już starsza. Łatwiej im zrozumieć tę ideę. Wnioski rekrutacyjne wypełniło 16 szkół. Mogły to zrobić wszystkie szkoły średnie w naszym mieście, a jest ich 29 – tłumaczy Tomasz Kasiorek.
Zasady są podobne jak w BBO. Najpierw uczniowie przygotowują projekty, które są poddawane weryfikacji obywatelskiej. A później na nie głosują. Mogą być to pomysły inwestycyjne, jak i wydarzeniowe. Realizatorem tegorocznego miejskiego projektu jest bydgoski Ekonomik. Opracowywanie, składanie, weryfikacja projektów i głosowane zaplanowane jest na przełom marca i kwietnia. Ogłoszenie listy wybranych projektów powinno nastąpić przed 30 kwietnia 2025 roku. Czas na realizację pomysłów potrwa od maja do końca czerwca.
Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!