Bydgoski Rok Muzyki. Będzie się działo w naszym mieście, czyli koncerty oraz wielkie budowy

Spotkanie Komitetu Organizacyjnego – zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz pokazuje logo Bydgoskiego Roku Muzyki / Fot. @ wradwanska.foto 

Bydgoszcz jest miastem muzyki. Należy do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w tej dziedzinie. Rok 2025 został więc ogłoszony przez Radę Miasta Bydgoskim Rokiem Muzyki. Powodów jest wiele – od mnóstwa koncertów i obchodów stulecia Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych po zakończenie budowy najnowocześniejszego w Polsce kampusu Akademii Muzycznej.

Za nami już pierwsze spotkanie Komitetu Organizacyjnego obchodów Bydgoskiego Roku Muzyki. Plany. Przewodniczy mu Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta miasta. W składzie znalazło się ponad 30 osób z różnych środowisk. Gdy radni decydowali o ustanowieniu roku 2025 Bydgoskim Rokiem Muzyki podkreślili, że jest to „wyrazem uznania dla bogatego dziedzictwa muzycznego miasta oraz jego współczesnych osiągnięć. Muzyka w Bydgoszczy jest nie tylko formą wyrażania twórczości, ale także sposobem budowania tożsamości i wspólnoty mieszkańców. Bydgoski Rok Muzyki to naturalny krok w umocnieniu muzycznego potencjału miasta.”

– W dziedzinie muzyki w naszym mieście dużo się dzieje już od wielu lat, ale ten czas jest wyjątkowy – mówiła w czasie pierwszego posiedzenia komitetu Iwona Waszkiewicz. – Od ponad roku jesteśmy członkiem Sieci Miast Kreatywnych UNESCO właśnie jako Miasto Muzyki. W ramach tego programu zadziało się w Bydgoszczy wiele cennych inicjatyw, a dużo jeszcze przed nami. Ponadto, w tym roku do użytku oddany zostanie nowy kampus Akademii Muzycznej, a rok 2025 jest także rokiem stulecia istnienia Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina. Wspólnie z wszystkimi członkami Komitetu zadbamy o to, aby przez kolejne miesiące muzyka była jeszcze bardziej słyszalna w całej Bydgoszczy – dodała.

Trwają w Bydgoszczy projekty w ramach działań Bydgoszczy w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Opiekę nad tym dzierży Miejskie Centrum Kultury, które będzie także koordynatorem wydarzeń związanych z Bydgoskim Rokiem Muzyki. Przypomnijmy, że to różnorakie pomysły np. realizowany wspólnie z Akademią Muzyczną „Od smyka do smyczka” – cykl spotkań z najmłodszymi, podczas których opowiada się im o muzyce. W Teatrze Kameralnym przygotowywane są kolejne, musicalowe premiery. Były przecież „Matylda” oraz „Chłopcy z placu Broni”. Niedawno pokazano „Błękitny Ekspress” a w piątek (14 lutego) premiera „Madagaskaru”.

W MCK, Filharmonii Pomorskiej, Operze Nova i wielu innych estradach w mieście odbywają się koncerty niezwykle różnorodnej muzyki i przedstawienia baletowe i operowe. Bydgoski Rok Muzyki to także czas wielu inwestycji. W listopadzie planowane jest otwarcie najnowocześniejszego w Polsce kampusu Akademii Muzycznej m.in. z czterema salami koncertowymi. Najprawdopodobniej na początku 2026 roku swoje podwoje otworzy czwarty krąg Opery Nova – inwestycja finansowana pospołu przez miasto Bydgoszcz oraz samorząd województwa.



Udostępnij: Facebook Twitter