Ale się dzieje w Bydgoszczy 29 września – 1 października. Koncerty, gwiazdy i święto światła

W ten weekend w naszym mieście na pewno nie będzie się można nudzić. Zapraszamy na koncerty, filmowy festiwal i występy gwiazd. A dla wszystkich Święto Światła na Wyspie Młyńskiej.

Bookspresso w „Zakładce” na Gdańskiej 5

Gościem Bookspresso, czyli spotkań w bistro Zakładka przy Gdańskiej 5 jest w piątek (29 września, godz. 18) Michał Rudnicki, biegacz ultra, ultras, ultra biegacz. Miłośnik gór i biegów górskich, tych na 110, 240 i 500 km. Bieg nad morze, 100 km po bieżni stadionowej czy bieg przez dwie doby bez snu to tylko niektóre z jego dokonań. Lokalnie działa na rzecz Puszczy Bydgoskiej.

Maraton filmowy w Bibliotece Głównej

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna / Fot. B. Witkowski / UMB

W ramach cyklu „Projektora” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej (Stary Rynek 24) w piątek od 18 można bezpłatnie zobaczyć wszystkie części filmów w reżyserii Roberta Zemckisa „Powrót do przyszłości”. – Marty McFly wraz z dr. Emmetem Brownem zabiorą nas w szaloną podróż w czasie swoim Deloreanem. Cofniemy się do lat 50. XX wieku, zobaczymy odległą dla naszych bohaterów przyszłość roku 2015, a także zawitamy na Dzikim Zachodzie. Przygotujcie się na tę podróż odpowiednio. Ubierzcie się wygodnie i nie zapomnijcie o dobrych przekąskach. Z naszej strony gwarantujemy gorącą kawę i herbatę, a także ciepłe kocyki (możecie zabrać ze sobą także swoje) – piszą organizatorzy.

Blu Game Show

Dwudniowa impreza (piątek-sobota) dla fanów gier, nowych technologii. Na Blu Game Show będzie: CS:GO, FIFA, planszówek, Minecraft oraz stu wystawców. Impreza w hali Immobile Łuczniczka w godz. 10-18.

Koncert w Eljazzie

W piątek o 19 zagra w klubie Eljazz przy ul. Krętej katowicki zespół Here on Earth. Ma na swoim koncie występy m.in. na Festiwalu Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego w Toruniu, Warsaw Prog Days w Warszawie, Prog the Night w Łodzi, Progolucja Październikowa we Wrocławiu, Baszta ProgFest w Ostrzeszowie, Ostrów Rock Festival w Ostrowie Wielkopolskim, a także Ino-Rock Festival 2023. Zaprezentuje się także euphorizone – to instrumentalno-wokalna porcja muzyki rockowej zmieszana z progresywnymi inspiracjami współtwórców grupy.

„Traviata” i „Karnawał zwierząt” w Operze Nova

Opera Nova
Opera Nova / Fot. B.Witkowski / UMB

W piątek, sobotę i niedzielę (godz. 11) na scenie kameralnej Opery Nova coś dla dzieci i rodziców, czyli „Karnawał zwierząt” z muzyką Camille Saint-Saënsa. Dla dorosłych widzów słynna „Traviata” Giacomo Puccinniego, czyli „Dama kameliowa” przełożona na język opery. Spektakle w piątek i sobotę (godz. 19), a w niedzielę o godz. 18.

Święto Światła w Bydgoszczy

Dwa dni świetlnych pokazów na Wyspie Młyńskiej. Fundacja Kultury Pozytywka zaprasza w piątek i sobotę (29-30 września) na „Święto Światła: ŚWIATŁOWODY”. Instalacje i projekcje rozbłysną po raz pierwszy w piątek o 19. Pokazy będą trwały do godziny 22 i tak samo będzie w sobotę. Na ścianach Młynów Rothera i Muzeum Okręgowego wyświetlone zostaną mappingi, dwa punkty przyozdobią lasery, a w ich otoczeniu pojawi się także mieniąca się rzeźba. Wszystkie elementy zaprogramowane będą w jedną spójną instalację audiowizualną, a towarzyszyć im będzie muzyka. Mirror Cube, jako jedyna instalacja, czynny będzie w piątek  i sobotę od 12 do 23, a w niedzielę od 12 do 17.

O miłości w kościele – spektakl w Teatrze Polskim

Spektakl miał premierę przed wakacjami

„Ptaki ciernistych krzewów” ten serial pamiętają prawie wszyscy. Spektakl z powieści Mccullough bierze tylko tytuł i temat: miłość w kościele. – Nie opowiadamy dobrze znanej, filmowej historii, ale sięgamy po historie miłosne z tu i teraz. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie rozmów z osobami duchownymi, ich wyznań i innych materiałów dokumentalnych. Na scenie zobaczymy jednak miłosną fantazję przetworzoną przez wyobraźnię osób tworzących spektakl. Akcja osadzona jest w niedalekiej przyszłości roku 2033. Dokładnie dwa tysiące lat po śmierci Chrystusa. I jego zmartwychwstaniu.
W przedstawieniu przyglądamy się różnym sposobom pojmowania miłości w kościele katolickim oraz relacjom, które tworzą (lub nie) księża i siostry zakonne – piszą twórcy.

„Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele” na małej scenie TPB w piątek i sobotę (godz. 19), w niedzielę (godz. 18).

Najsłynniejsze polskie duety – hity w Filharmonii Pomorskiej

Kuba Badach, Krzysztof Iwaneczko, Małgorzata Chruściel, Maria Tyszkiewicz zaprezentują w piątek o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej najsłynniejsze polskie duety – piosenki m.in.: Ktoś, między nami, Z Tobą chcę oglądać świat, W żółtych płomieniach liści, Prócz Ciebie, Dumka na dwa serca – w aranżacjach Herdzina, Lemańczyka, Piskorza i Nosewicza oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Daniela Nosewicza. Prowadzenie – Maciej Orłoś.

Organek w Fabryce Lloyda

Popularny wokalista zaprezentuje się podczas piątkowego koncertu w Fabryce Lloyda przy ul. Fordońskiej. Piątek – godz. 20.

Adam Kośmieja w MCK

Na estradzie Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego (piątek, godz. 20) zaprezentuje się utalentowany pianista Adam Kośmieja – to będzie koncert połączony z bydgoską premierą płyty „Infinity”
To już druga solowa płyta Adama Kośmiei wydana dla Warner Classic, w której kluczową rolę odgrywa przestrzeń i muzyczny czas. Na płytę składa się utwór „Canto Ostinato” holenderskiego kompozytora i ojca tamtejszego minimalizmu w muzyce, Simeona ten Holt’a. 

Grażyna Szapołowska w Teatrze Kameralnym

Grażyna Szapołowska wystąpi w Teatrze Kameralnym

„Wisławie Grażyna” – to tytuł spektaklu, który pochodząca z Bydgoszczy Grażyna Szapołowska zadedykowała Wisławie Szymborskiej. Reżyseruje Katarzyna Jungowska – córka gwiazdy polskiego filmu i teatru. Spektakl poetycko-muzyczny pt. „Wisławie Grażyna” został przygotowany specjalnie z okazji 100-lecia urodzin Wisławy Szymborskiej, laureatki Nagrody Nobla”. Pochodząca z Bydgoszczy Grażyna Szapołowska przygotowała muzyczny spektakl, w którym będą oczywiście wiersze Szymborskiej m.in. „Nic dwa razy się nie zdarza” czy „Portret kobiecy”. Aktorka przywoła także na scenie Teatru Kameralnego wspomnienia o poetce. Spektakl realizowany pod patronatem honorowym Fundacji Wisławy Szymborskiej wyreżyserowała Katarzyna Jungowska, córka Grażyny Szapołowskiej. Można go zobaczyć w sobotę (30 września) o godz. 19. Bilety można kupić – TUTAJ.

Osiedla bez tajemnic – Flisy i Bielawy

W najbliższy weekend osiedlowe wycieczki poprowadzi Piotr Weckwerth na Flisach oraz Bielawach. Spotkanie na Flisach w sobotę, godz. 12 – zbiórka: śluza nad Kanałem Bydgoskim nr VI, ul. Bronikowskiego. Wycieczka po Bielawach w niedzielę (1 października) o godz. 12 – zbiórka: pętla tramwajowa Bielawy (przy ul. Chodkiewicza).

Wycieczki trwały będą każdorazowo ok. 2 godzin. Udział w nich jest bezpłatny – nie trzeba się na nie zapisywać. Wycieczki odbywają się w ramach projektu „Bydgoskie osiedla BEZ TAJEMNIC – cz. 2”, dofinansowanego ze środków Miasta Bydgoszczy.

Dziewczynka z Bali w Teatrze Kameralnym

„Dziewczynka z herbacianych pól” to sztuka oparta na balijskich opowieściach. Historię na potrzeby polskiego widza zaadaptował Arkadiusz Klucznik, odpowiedzialny również za reżyserię spektaklu. Przedstawienia w sobotę o godz. 16 i niedzielę (godz. 12) w Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej.
Widzowie poznają Ayu, dziewczynkę z wyspy Bali, oraz jej rodzinę – matkę i ciotki. Mieszkanka wsi leżącej nieopodal góry Agung wspólnie z lekarzem oraz zwierzętami poszukuje lekarstwa, które pomoże jej mamie, Ketut, nawiedzonej przez ducha choroby. Dzielna Ayu, pomimo ułomności wzroku, podejmuje się niebezpiecznej wyprawy i poszukiwania jaskółczych gniazd, podstawy lekarstwa niezbędnego do uratowania Ketut. Podróż jest dla niej niezwykłą nauką, a razem z nią tajemniczą, odległą wyspę eksplorują odbiorcy spektaklu.

Historyczny spacer na Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy

Złożenie kwiatów na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy
Złożenie kwiatów na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy / Fot. B.Witkowski / UMB

Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy został założony w 1946 r. Znajduje się w miejscu, gdzie od 1913 r. stała wieża Bismarcka, przemianowana w 1920 r. na wieżę Wolności i wysadzona w powietrze w 1928 r. decyzją bydgoskiej rady miejskiej, gdyż uznano ją za symbol pruskiego nacjonalizmu. Nekropolia kryje zwłoki 1169 mieszkańców Bydgoszczy zamordowanych w okresie okupacji hitlerowskiej na terenie miasta (m.in. na Starym Rynku), w Dolinie Śmierci i w lasach podmiejskich. Zwłoki te ekshumowano w latach 1946-1948 i uroczyście pochowano na cmentarzu. O jego dziejach opowie Krzysztof Drozdowski w trakcie spaceru historycznego w sobotę (30 września). Zbiórka o godz. 10 przy cmentarzu.

Dzień otwarty w nowym Archiwum

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy ma w końcu nową siedzibę – gmach przy ul. Karłowicza. W sobotę (30 września) w Dniu Archiwisty, nadarza się wspaniała okazja do odwiedzenia budynku. – Panie konserwatorki wyjaśnią, w jaki sposób profesjonalnie zabezpieczane są dokumenty przed zniszczeniem, i co zrobić, żeby prawidłowo zadbać o swoje domowe archiwum. Wyjaśnimy, w jaki sposób wykonać kopie cyfrowe zdjęcia i zabezpieczyć w takiej formie rodzinną pamiątkę. Zabierz jedno z nich ze sobą, zeskanujemy je! Dla naszych młodszych gości dodatkowe atrakcje – samodzielne (no może pod małym nadzorem) tworzenie pieczęci lakowej, no i akcja „pokoloruj archiwum” – nadaj barwy starym zdjęciom – piszą organizatorzy. Zwiedzanie archiwum w sobotę od godz. 10.

Otwarcie nowej siedziby Archiwum Państwowego w Bydgoszczy
Otwarcie nowej siedziby Archiwum Państwowego w Bydgoszczy / Fot. B.Witkowski / UMB

Komediowo w Adrii

„Ludzie inteligentni” to spektakl o tym, że nie ma nudnych związków – są tylko mało kreatywni partnerzy. – Faza dojrzałej harmonii nie zadowala ludzi inteligentnych. Dlatego gdy tylko w ich relacjach zaczyna panować spokój, bohaterowie komedii szukają sposobu na zmianę sytuacji. David podejmuje decyzję o rozstaniu ze swoją długoletnią partnerką Chloe. Brak sprzeciwu z jej strony zupełnie go zaskakuje. Ich przyjaciele oraz ich partnerki mnożą teorie i domysły. Może ona go zdradza – sugerują kumple. Może oni wszyscy zdradzają – zastanawiają się w trakcie babskich wieczorów przyjaciółki – piszą twórcy. Przedstawienia w sobotę o godz. 16 i 19 w kinoteatrze Adria przy ul. Toruńskiej.

Hity z wielkiego ekranu zagrają w MCK

Kolejna inicjatywa bydgoskich muzyków. Tym razem koncert poświęcony będzie piosenkom filmowym. Pomysłodawca, Marcin Degowski zaprosił do udziału w tym wydarzeniu wyjątkowych muzyków, którzy zaprezentują hity z wielkiego ekranu. Początek w sali MCK przy ul. Marcinkowskiego, w sobotę o godz. 19.

Rodzinny Festyn Uwolnić Latawce na Górzyskowe

Rada Osiedla Górzyskowo zaprasza do Parku Rekreacji Sportowej przy ul. Kossaka na rodzinny festyn. W programie konkursy z własnoręcznie wykonanymi latawcami, występy zespołów, grill, wata cukrowa, alpaki, konkursy i zabawy. Imprezę poprowadzi Jurek Paterski. Początek zabawy w sobotę 30 września o godzinie 12.00.

Piknik w Fordonie

W niedzielę (1 października) w godz. 14-18 w Fordonie na placu przy ul. Orląt Lwowskich odbędzie się „Piknik wiejskiej żywności przy muzyce country i nie tylko”. Piknik organizowany jest w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego finansowanego przez Miasto Bydgoszcz.

Festiwal filmowy „Młode horyzonty”

Festiwal Filmowy Młode Horyzonty odbywa się w Warszawie, we Wrocławiu oraz kilkunastu miastach w Polsce, także w Bydgoszczy. Początek w niedzielę w kinie Orzeł MCK przy ul. Marcinkowskiego. Festiwal Młode Horyzonty jest kontynuacją MFF Kino Dzieci. Bydgoska część 10. MFF Młode Horyzonty odbędzie się w dniach 1-8.10.2023 w Miejskim Centrum Kultury (kino Orzeł).
Bilety na pojedynczy seans – 13 zł. W niedzielę zobaczymy:
godz. 16 Kicia Kocia pod choinkę (3+)
godz. 17.30 Nelly Rapp i sekret Mrocznego Lasu (9+)

Muzyka z Azerbejdżanu na 61. BFM

W niedzielę o godz. 17, w ramach 61. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, usłyszymy w Filharmonii Pomorskiej Chór Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca z Azerbejdżanu. Został założony przez Uzeyira Hajibeyova, założyciela azerbejdżańskiej muzyki klasycznej w 1938 roku. Na repertuar zespołu składają się pieśni, tańce i kompozycje chóralne zaczerpnięte z muzyki Azerbejdżanu i innych narodów świata.

Enea Abramczyk Astoria – inauguracja w Bydgoszczy

Koszykarze Enei Abramczyk Astorii zagrają w niedzielę o godz. 18 w hali SISU Arena przy ul. Toruńskiej z Sokołem Międzychód. To będzie ich pierwszy w tym sezonie w I lidze mecz w Bydgoszczy.

Udostępnij: Facebook Twitter