Ambitny plan Politechniki Bydgoskiej – chce kształcić lekarzy na kierunkach medycznych

Prof. Marek Adamski zapowiada uruchomienie studiów medycznych na PBŚ / Fot. R.Sawicki /UMB

Podczas uroczystości otwarcia nowego budynku dydaktycznego Politechniki Bydgoskiej poinformowano o nowej strategii uczelni. W planach jest utworzenie kierunków medycznych.

– Realizujemy kolejny ambitny plan, którego się nie boimy. Jest nim uruchomienie na naszej uczelni nauk medycznych. Ten projekt będzie nazywał się „Medycyna na Politechnice Bydgoskiej” – zapowiedział na piątkowych uroczystościach prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej.

Przybył na nie m. in. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, który podkreślił, że nauki medyczne na politechnikach to nic zaskakującego.

– To nic dziwnego, że na politechnice będzie również medycyna i będą kształceni lekarze. Takie rzeczy w Europie nie są żadnym przypadkiem. W Polsce też już nie, bo wniosek o uruchomienie kierunki lekarskiego do MEiN, bardzo wysoko oceniony, zgłosiła Politechnika Wrocławska. Bydgoska Politechnika będzie drugą w Polsce, którą zajmie się naukami medycznymi i nie ma w tym nic dziwnego, dlatego, że postęp medycyny, w nowoczesnym świecie, nowoczesnej techniki, idzie równolegle z postępem technicznym – podkreślił minister.

O miejskim wsparciu przy realizacji nowego wyzwania dla uczelni zapewniła Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta miasta Bydgoszczy. – Prezydent Rafał Bruski zachęcał wielokrotnie bydgoskie uczelnie do tworzenia kierunków medycznych, niezależnie od funkcjonowania Collegium Medicum w Toruniu. Bardzo się cieszę, że pan rektor podejmuje się tego zadania. Może pan liczyć na nasze wsparcie – zadeklarowała.

Bydgoszcz będzie miała własną uczelnię z kierunkami medycznymi

– Nam wszystkim w Bydgoszczy, niezależnie od barw politycznych bardzo na tym zależy. Wielokrotnie z prezydentem miasta o tym rozmawiałem. Wierzę, że będzie można liczyć na wsparcie miasta Bydgoszczy w tym względzie. To jest pozytywna decyzja – powiedział Łukasz Schreiber, członek Rady Ministrów. – Potrzebne jest nam kształcenie medyczne, żebyśmy mieli więcej: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i fizjoterapeutów. Dlatego jeśli będzie możliwość realizowania tego i w Bydgoszczy, i w Toruniu, to będzie wzmocnienie nie tylko całego województwa, ale wzmocnienie całej kadry w kraju.

Termin uruchomienia kierunków medycznych nie jest znany, ponieważ dopiero w czwartek nową strategię przyjęto na posiedzeniu senatu uczelni. Teraz prace nabiorą tempa. O szczegółach powinniśmy dowiedzieć się na przestrzeni kilku dni.

Politechnika Bydgoska rozrasta się

– Dwa lata temu, 21 stycznia, byliśmy tutaj, aby zainaugurować budowę nowej przestrzeni dydaktycznej na naszej uczelni. Przestrzeń ta jest skierowana dla wszystkich studentów, pracowników, ale nie tylko, także dla wszystkich bydgoszczan – mówił podczas uroczystości otwarcia nowego budynku dydaktycznego rektor Adamski.

Budynek w kampusie PBŚ przy ul. Kaliskiego przyjął oznaczenie „J”. Od początku stycznia działa w nim Centrum Obsługi Studentów. Nowa instytucja zastąpiła dotychczasowe dziekanaty wydziałowe, rozsiane po całym mieście.

– To nowoczesna i niestandardowa forma obsługi studentów. Wszyscy studenci ośmiu wydziałów Politechniki będą mogli załatwiać tutaj różnego rodzaju sprawy. Wprowadzamy też nowe rozwiązania cyfrowe, aby usprawnić pracę ze studentami – przekazywała prof. Małgorzata Gotowska, prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich.

Nowoczesne sale dydaktyczne na PBŚ

Budynek „J” liczy pięć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, ma trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Wewnątrz modułowego obiektu znajduje się m.in. sala wykładowa, która pomieści nawet 500 osób na widowni. Dzięki mobilnym kurtynom akustycznym, można ją podzielić na dwie lub cztery części. Poza zajęciami dydaktycznymi będą się tu odbywać wydarzenia kulturalne i uroczystości uczelniane. Z dydaktycznej części obiektu i z centralnego dziekanatu będą korzystać studenci wszystkich wydziałów Politechniki. Składa się nią: 18 sal wielofunkcyjnych i 260 nowoczesnych stanowisk komputerowych.

Uwagę zwraca pomieszczenie „strefy studenckiej”. Z jego okien widnieje piękny krajobraz na pobliski las. W budynku będzie działać również Studium Języków Obcych. Jest on przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Studenci rozpoczną zajęcia w nim od nowego semestru.

Prace nad nim trwały dwa lata. Koszty budowy wyniosły prawie 50 mln złotych, z czego 35 mln to środki centralne. Na finiszu jest już budowa hali sportowej, która jest pierwszą częścią Akademickiego Centrum Sportu. Politechnika ogłosiła także wykonawcę wielofunkcyjnego stadionu w fordońskim kampusie. Jego budowa ma się rozpocząć w połowie roku.

MEiN przekazał dodatkowe 15 mln zł na dalsze inwestycje na PBŚ oraz 8 mln zł na wynagrodzenia dla pracowników. Wręczono też medale zasłużonym z kadry dydaktycznej uczelni.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter