Sesja Rady Miasta, na której uchwalono oba apele / Fot. B. Witkowski/UMB
Rada Miasta Bydgoszczy przegłosowała dwa apele. Adresatem obu jest marszałek Piotr Całbecki.
Oba apele dotyczą spraw związanych z ważnymi sprawami społecznymi i dotyczą bydgoskich instytucji, nad którymi pieczę sprawuje marszałek województwa Piotr Całbecki. W pierwszym radni zwracają się do niego o podjęcie działań związanych z umożliwieniem zwiększenia możliwości kształcenia studentów medycyny w zakresie pediatrii. Drugi natomiast dotyczy utworzenia regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej. Oto ich pełne treści:
Apel dotyczący kształcenia studentów medycyny w Bydgoszczy
„Rada Miasta Bydgoszczy zwraca się z apelem o podjęcie działań mających na celu zwiększenie możliwości kształcenia przyszłych lekarzy w naszym mieście. Choroby dzieci są istotnym obszarem nauczania na kierunku lekarskim. Właściwe dla tego zadania jednostki dydaktyczne zlokalizowane są w Szpitalu Uniwersyteckim Nr 1 im. dra Antoniego Jurasza. Obszerny program nauczania pediatrii, obejmujący kilka lat studiów, oraz rosnąca liczba studentów powodują, że w Bydgoszczy brakuje wystarczającej liczby jednostek klinicznych pediatrii umożliwiających efektywne kształcenie w tym zakresie.
Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, dysponujący nowoczesną infrastrukturą, wykwalifikowaną kadrą oraz wielospecjalistycznym zapleczem medycznym, może stanowić doskonałą bazę dydaktyczną dla studentów kierunków medycznych. Placówka ta, świadczy usługi na najwyższym poziomie dla dzieci z całego regionu, jest przygotowana do pełnienia roli instytucji wspierającej proces edukacji medycznej.
W związku z powyższym Rada Miasta Bydgoszczy apeluje do Pana Marszałka, o podjęcie działań umożliwiających wykorzystanie potencjału Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego na potrzeby kształcenia studentów bydgoskich uczelni. Rozwiązanie to przyczyni się do lepszego zabezpieczenia społecznego jakim jest opieka zdrowotna w naszym regionie.
Apel o utworzenie w trybie pilnym regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej oraz interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego
„Regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne oraz interwencyjne ośrodki preadopcyjne są w stanie zapewnić specjalistyczną opiekę medyczną i rehabilitacyjną dzieciom umieszczonym w tych placówkach i ośrodkach.
Regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne mogą oferować różnorodne programy terapii: fizycznej i psychologicznej, które pomagają dzieciom poprawić ich jakość życia. Placówki takie dysponują odpowiednio wykwalifikowaną kadrą specjalistyczną. Rodziny zastępcze oraz zwykłe placówki opiekuńczo-wychowawcze nie zapewniają dzieciom tak szeroko specjalistycznej i terapeutycznej opieki.
Na dzisiaj około 40 dzieci z terenu Miasta Bydgoszczy kwalifikuje się do tego typu opieki specjalistycznej „od razu”. Dzieci te przebywają obecnie w nieadekwatnych do ich potrzeb formach pieczy, tj. rodziny zastępcze pełniące funkcję pogotowia rodzinnego bądź placówki opiekuńczo-wychowawcze.
W dobie kryzysu rodzicielstwa zastępczego i powiększającej się liczby dzieci wymagających specjalistycznej opieki oraz specjalnych działań terapeutycznych koniecznością jest jak najszybsze utworzenie tego typu placówek.
Pomimo dużego zaangażowania pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy w szeroko rozumianą promocję rodzicielstwa zastępczego, tj. organizowanie festynów, pikników rodzinnych, współudział w organizowanych przez Miasto Bydgoszcz wydarzeniach kulturalnych a także tworzenie strony na FB ,,Skrzydła Pieczy” gdzie jest podejmowana tematyka rodzicielstwa zastępczego, wciąż brakuje kandydatów na zawodowe formy rodzicielstwa zastępczego.
Umieszczenie dzieci we właściwej formie pieczy zastępczej instytucjonalnej przewidzianej przez ustawodawcę, a której utworzenie należy do Marszałka, pozwoli zabezpieczyć potrzeby małoletnich w jak najlepszy sposób oraz na realizację postanowień sądowych i zabezpieczenie dzieci, obecnie przebywających w środowiskach pomimo wydanych postanowień sądowych. Ponadto, tego typu rozwiązanie może mieć znaczący wpływ na zmniejszenie kryzysu związanego z brakiem wolnych miejsc w innych formach pieczy zastępczej. Działanie wszystkich form przewidzianych przez ustawodawcę będzie istotnym elementem poprawy funkcjonowania systemu.”