Avengersi z Bydgoszczy. Powstaną filmowe portrety superbohaterów z naszego miasta

Piotr Weckwerth, autor filmowego cyklu, jest także przewodnikiem po Bydgoszczy

– Wybrałem pięć bardziej i mniej znanych postaci ważnych dla Bydgoszczy. To nasi superbohaterowie – mówi Piotr Weckwerth, przewodnik po Bydgoszczy, miłośnik jej historii i twórca bloga „Turystyka bez filtrów. Rozpoczyna kolejny projekt – w rolach głównych nasi Avengersi.

– Sporządziłem listę 50 najwybitniejszych bydgoszczan, którzy zasłużyli się dla naszego miasta. Wybrałem pięcioro z nich, wśród których są osoby bardzo znane, ale i te mniej popularne. Nakręcę o nich filmy, bo to nasi Avengersi, nasi superbohaterowie.

Na liście Piotra Weckwertha znaleźli się Andrzej Szwalbe, Jerzy Rupniewski, Adam Grzymała-Siedlecki, Władysław Bełza i Felicja Krysiewiczowa. Bydgoscy Avengersi to więc: twórca muzycznej i medycznej Bydgoszczy, malarz tworzący portrety naszego miasta, dramatopisarz i twórca życia teatralnego w polskiej Bydgoszczy, bibliotekarz i organizator polskiego księgozbioru po odzyskaniu niepodległości oraz śpiewaczka operowa, organizatorka szkolnictwa muzycznego w mieście.

– Filmy poświęcone tym postaciom mają rozbudowane scenariusze. To będą obrazy dokumentalne, ale z elementami fabuły, bo ważne momenty z ich życia chcę przedstawić dzięki aktorom. Będzie więc casting do ról. Pierwszy najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu – mówił we wtorek (30 maja) Weckwerth. O szczegółach poinformuje na swoim profilu na Facebooku „Turystyka bez filtrów”.

– Wybrałem bohaterów, którzy mnie zaciekawili i o których już wiele wiem. Mam dostęp do instytucji, które tworzyli – opowiada Weckwerth. Pierwszy film zostanie ukończony w lipcu, a pozostałe do listopada. Projekt jest finansowany z grantu Biura Kultury Bydgoskiej.

Udostępnij: Facebook Twitter