Koncert przed bazylika w trakcie obchodów 100-lecia świątyni / Fot. Agnieszka Ostaniewicz/Bazylika Bydgoska
Bazylika świętowała 100-lecie powstania. Poświęcono także bar społeczny. Przed świątynią odbył się koncert. Działa tam ponad 20 wspólnot, które m. in. angażują się w pomoc ubogim. Medal Prezydenta Bydgoszczy otrzymał proboszcz parafii św. Wincentego a Paulo, ks. Sławomir Bar.
Świętowanie 100-lecia odbyło się w dzień odpustowy, czyli uroczystość wspólnoty powiązaną ze świętem patrona parafii. W przypadku bydgoskiej bazyliki jest nim święty Wincenty a Paulo, założyciel Zgromadzenia Księży Misjonarzy, którego duchowni posługują w bazylice.
Bar księdza Bara
Obchody rozpoczęły się w niedzielę (29 września) od mszy świętej pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Włodarczyka, biskupa bydgoskiego i poświęcenia powstającego baru socjalnego. Będzie on służył osobom ubogim, którym godność nie pozwala na korzystanie z darmowych posiłków. Obiady będą tam kosztowały co łaska bądź kilka złotych. Lokal powstaje w lewym skrzydle Domu Księży Misjonarzy. Przystosowywanie pomieszczenia do działalności gastronomicznej trwa już kilkanaście miesięcy, ale warto podkreślić, że prace są w całości finansowane z dobrowolnych wpłat. Obecnie bar jest już w stanie surowym. W części kuchennej pojawiły się palniki, kocioł i okap. Teraz otwarcie baru spowolni zmiana priorytetów, bowiem Bydgoskie Stowarzyszenie Miłosierdzia im. Wincentego a Paulo skupia się obecnie na przygotowywaniu pomocy dla osób dotkniętych powodzian. Więcej informacji o działaniach charytatywnych przy bazylice dostępnych jest TUTAJ. Akcje związane z budową baru odbywają się pod hasłem: #BARdzo ważny projekt.
– Do opieki nad osobami żyjącymi w ubóstwie podchodzimy holistycznie. Nie chcemy tylko dawać jedzenia i noclegu. Dostrzegliśmy coraz więcej osób samotnych, którzy mają domy, ale mieszkają na skraju nędzy – mówi ks. Sławomir Bar, proboszcz parafii. Duchowny za całokształt działalności otrzymał Medal Prezydenta Miasta.
Po nabożeństwie przed świątynią odbył się jarmark odpustowy. Na schodach bazyliki wystąpiła Ania Hnatowicz z zespołem. Wspólnoty działające przy parafii wystawiły swoje stoiska. Przybyli goście mogli skosztować tortu przygotowanego specjalnie na 100-lecie.
100 lat bazyliki w Bydgoszczy
Księży Misjonarzy sprowadzono do naszego miasta w 1923 roku w celu zorganizowania szkoły i świątyni dla mieszkańców Bielaw, które zostały włączone do Bydgoszczy. Na tym osiedlu znajdowało się wiele willi po niemieckich urzędnikach. Początkowo świątynia miała znaleźć się w okolicy dzisiejszego Urzędu Stanu Cywilnego na Sielance, ale władze wyznaczyły większą parcelę. Rok później rozpoczęły się prace przy budowie kościoła i Domu Zgromadzenia według projektu Adama Ballenstedta. Dnia 24 kwietnia 1924 roku ks. Kardynał Edmund Dalbor erygował parafię św. Wincentego a Paulo, razem z innymi bydgoskim wspólnotami Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, św. Trójcy i Najświętszego Serca Pana Jezusa, które zostały wydzielone z parafii farnej.
Bazylika szybko stała się źródłem polskości w mieście. W Domu Zgromadzenia (oba skrzydła bazyliki) funkcjonowało jedno z lepszych, prywatnych gimnazjum dla chłopców
5 września 1939 roku Niemcy zajęli Dom Zgromadzenia. W czasie II wojny światowej przeznaczono obiekt na magazyn. Opuszczający miasto Niemcy podpali kościół, który według świadków palił się trzy dni. W trakcie wkroczenia wojsk radzieckich poważnie uszkodzona została kopuła.
27 maja 1945 roku w uszkodzonym kościele zaczęto odprawiać msze św. Położono prowizoryczny dach, a otwór szczytowy kopuły zamknięto latarnią i krzyżem. W 1962 roku ruszyło odbudowywanie kościoła według koncepcji architekta prof. Wiktora Zina. 22 maja 1980 kard. Stefan Wyszyński konsekrował kościół, a w 1997 roku Jan Paweł II podniósł rangę świątyni do Bazyliki mniejszej. Również 27 lat temu, po tynkowaniu budynku, oficjalnie zakończono jego budowę.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!