Klaudiusz Grabowski „truchta” po boisku IV LO przy ul. Stawowej / Fot. B. Witkowski / UMB
– Japonia powinna być moim drugim imieniem. Od zawsze fascynowało mnie wszystko, co było związane z tym krajem. Jak można się domyślać aktywność fizyczna również miała etykietkę „Made in Japan”. Było więc karate, aikido, kendo… a obecnie jest truchtanie w tempie niko-niko – tak przedstawia się Klaudiusz Grabowski, jedyny bydgoski instruktor slow joggingu.
Metodę biegania „slow jogging” opracował japoński profesor Hiroaki Tanaka. Poza krajem kwitnącej wiśni sport ten zyskał największą popularność w Polsce. Każdy może dołączyć do bezpłatnych treningów w bydgoskim Myślęcinku. – To sport dla każdego, nawet dla „leniuszków” – przekonuje bydgoski instruktor.
Kiedyś nie lubiłem biegać, teraz uczę tego innych
Klaudiusz Grabowski jest związany ze sportem przez całe życie. To nie tylko jego pasja, lecz także praca. Od lat do sportowej pasji przekonuje kolejne pokolenia uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. To właśnie tam uczy wychowania fizycznego. Co zaskakujące, mój rozmówca nie zawsze był fanem biegania. – Przyznam, że chociaż jestem absolwentem AWF-u, uczę wychowania fizycznego, trenowałem sztuki walki, to nigdy nie lubiłem biegać. Od karate mam zniszczone kolana po operacjach. Trudno mi było kiedyś zacząć. Jednak ta technika mnie przekonała – mówi Klaudiusz Grabowski.
Ze slow joggingiem spotkał się w roku 2017, na szkoleniu prowadzonym przez twórcę tej aktywności, profesora Hiroakiego Tanakę. Japończyk był z wizytą w Polsce. Prowadził szkolenia, a przy okazji wziął udział w maratonie. Profesor Tanaka dostał za zadanie od rządu Japonii stworzenie formy aktywności dla seniorów. Aktywizował nawet cesarską parę, a ich jogging był pokazany w japońskiej telewizji w 2009 roku.
– Moją pasją poza Japonią są oczywiście góry. A Japonia to umówmy się są właśnie góry, zajmują prawie 80%powierzchni kraju. Odwiedziłem Japonię w 2015 roku, byłem na trekkingu. Wchodziliśmy na Fuji, spaliśmy w namiotach. Od roku 2017 roku regularnie biegam. Jestem oficjalnym liderem slow joggingu na nasze województwo. Niestety ciężko mi przekonać do treningów większą grupę bydgoszczan. Biegam po Myślęcinku, to jest rewelacyjny teren. W każdą niedzielę około 9 rano staram się być do dyspozycji. Jeśli ktoś przyjdzie to robię wspólny trening, uczę techniki. Robię to nieodpłatnie. Skrzyżowanie Hippicznej z Rekreacyjną za pętlą tramwajową. Dodam, że w weekend 14-15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sportu. Stowarzyszenie Slow Jogging Polska wpisuje się w tę inicjatywę. W całej Polsce organizujemy pokazowe treningi. W sobotę jadę do Torunia, gdzie wspólnie z koleżanką zorganizujemy trening. Ona odwiedzi nas w niedzielę. Tak więc 15 września serdecznie zapraszamy na Różopole od godziny 10.00 do 15.00 – zachęca instruktor slow joggingu.
Slow jogging dobry dla każdego
Co sprawia, że slow jogging jest dobry „dla każdego”?
– Badania profesora Tanaki wykazały, że taki sposób truchtania w rytmie „niko niko” czyli z uśmiechem na twarzy może być dla każdego. Założenie jest jedno: nie masz wychodzić ze swojej strefy komfortu. Jeżeli w trakcie truchtu zmęczysz się lub złapiesz zadyszkę to po prostu przejdź do marszu. Dla początkujących to np. minuta biegania i 30 sekund marszu. Slow jogging nie ma Ci przeszkadzać w „towarzyskich” aktywnościach. Jeśli truchtasz w grupie, z koleżanką czy kolegą, to sobie po prostu rozmawiasz. Charakterystyczną cechą tej metody biegania jest kadencja czyli ilość kroków w ciągu minuty. Staramy się żeby to było 180 kroków na minutę. To dość dużo. Dla niektórych będzie to „niko niko” wolniutkie, a dla bardziej wytrenowanej osoby będzie szybkim biegiem. Zwracamy też uwagę na sylwetkę. Ona jest delikatnie pochylona jak w biegu. Po drugie, nie koncentrujemy się na oddechu. Ta aktywność ma mi nie przeszkadzać w oddychaniu. Lądujemy na śródstopiu, nie zaczynamy od pięty. To odciążenie dla stawów skokowych, kolanowych, skokowych. To takie „człapanie” całą stopą – tłumaczy Klaudiusz Grabowski.
Osoby zainteresowane techniką slow joggingu i wspólnymi treningami mogą skontaktować się z instruktorem drogą mailową: azukayy@wp.pl lub telefonicznie: 507 741 010.
Zapisz się do naszego newslettera!