Błyskawiczna akcja. Łabędzie gniazdo w sercu Bydgoszczy oznaczone i zabezpieczone

Wtorek rano – łabędzie gniazdo przy ul. Mennica

W poniedziałek wczesnym popołudniem informowaliśmy o łabędzim gnieździe na Wyspie Młyńskiej. Miejskie służby i powiadomiony przez nas bydgoski ornitolog i przyrodnik, Dawid Kilon, już tego samego dnia doprowadziły do zabezpieczenia gniazda.

-Dajmy szansę tej parze łabędzi. Gniazda nad Brdą już wcześniej łabędzie sobie urządzały np. przy siedzibie Wyższej Szkoły Gospodarki. Wtedy to zakończyło się sukcesem lęgowym. Najważniejsze, żeby ptakom nie przeszkadzać. Niepokojenie ich i płoszenie w okresie lęgowym jest zakazane – mówił w poniedziałkowe (24 kwietnia) popołudnie Dawid Kilon, który został przez nas poinformowany o łabędzim gnieździe na Wyspie Młyńskiej, w której są jaja. Od razu stwierdził, że właściwe byłoby oznaczenie i zabezpieczenie tego miejsca.

Powiadomił Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Gniazdo szybko zabezpieczyli pracownicy Przystani Bydgoszcz i wydziału. Łabędzie są teraz monitorowane przez inspektorów z Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej. O ptakach i konieczności ich ochrony wiedzą pracownicy Przystani Bydgoszcz i Młynów Rothera, w tym pracownicy ochrony, a także Straż Miejska.  Zostanie umieszczona tabliczka informacyjna: Prosimy o niedokarmianie łabędzi, niezbliżanie się do nich, NIE WOLNO podchodzić z psami (nawet małymi).

Kilon napisał przed godziną 16 w poniedziałek (24 kwietnia) maila o zabezpieczeniu gniazda i przysłał zdjęcie (poniżej). Na skarpie między Przystanią Bydgoszcz a Młynami Rothera rozwieszono ostrzegawcze taśmy.

We wtorek rano sprawdziliśmy, co się dzieje z łabędzią parą. Łabędzica spokojnie siedziała na gnieździe.

Samica łabędzie znosi zwykle od 5 do 9 jaj w kwietniu lub maju. Po 35 dniach wykluwają się młode, które po 3-4 miesiącach poderwą się do lotu. Nad łabędzią rodziną czuwa samiec, który w obronie gniazda czy młodych potrafi zaatakować.

Udostępnij: Facebook Twitter