Boże Ciało w Bydgoszczy. Gdzie przejdą procesje? Na Wyspie Młyńskiej będzie rapował ksiądz

Wierni w Boże Ciało wychodzą na ulicę i podążają za Eucharystią / Fot. Bazylika Bydgoska

W czwartek (8 czerwca) święto Bożego Ciała – to dzień wolny od pracy. Tego dnia na ulice wychodzą procesje wiernych. W Bydgoszczy odbędzie się także koncert na Wyspie Młyńskiej.

W czwartek, 8 czerwca w Polsce obchodzimy Boże Ciało. To święto kościelne. Oficjalnie nazywane jest uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W naszym kraju zostało ustanowione przez biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320 roku. Obchodzone jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Wierni wychodzą z procesją na ulice. Podczas procesji ksiądz niesie Eucharystię w monstrancji, dzieci rozrzucają kwiaty, a mieszkańcy dekorują swoje domy. Wspólnoty parafialne stawiają ołtarze do których wędruje procesja Sprawdziliśmy, gdzie wierni przejdą w Bydgoszczy – wybrane kościoły na osiedlach.

Bielawy – bazylika pw. Wincentego a Paulo

Po mszy św. o godz. 10.00 uczestnicy wyruszą procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy. Przejdą ulicami Markwarta, Staszica, Kopernika i Alejami Ossolińskich. Procesję zakończymy na placu przed Bazyliką.

Fordon – bazylika Matki Bożek Królowej Męczenników

W parafii pw. Matki Bożej Królowej Męczenników przy ul. Bołtucia procesja rozpocznie się po mszy św. o 8.30. Wierni wyruszą przez ulice: Bołtucia, Fiedlera, Fieldorfa Nila, Kleina, Albrychta, Wańkowicza.

Fordon – od Marka do Mateusza

W Fordonie także odbędzie się tradycyjna procesja połączona parafii św. Ewangelistów Marka i Mateusza Procesja Bożego Ciała wyrusza z kościoła pw. św. Marka po Mszy św. o godz. 9.00. Przejdzie ulicami Pelplińską i Skarżyńskiego.

Stare Miasto – z katedry do kościoła garnizonowego

Uroczysta liturgia w katedrze rozpocznie się o godz. 10.00. Po mszy św. procesja wyruszy do kościoła garnizonowego tradycyjną trasą: Farną, Stary Rynek, Krętą, Podwale, Grodzką, Przy Zamczysku, pl. Kościeleckich i Bernardyńska.

Procesje eucharystyczne wokół Katedry będą się odbywały codziennie po mszy św. o godz. 12.00 przez całą tak zwaną oktawę Bożego Ciała.

Szwederowo – parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

W kościele na Szwederowie procesja rozpocznie się o godz. 10.00. Przejdzie ona ulicami: Leszczyńskiego, Żuławy, Skorupki, Ugory.

Osiedle Leśne – parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego

Procesja wyruszy po mszy św. o godz. 9.30 i przejdzie ulicami: Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Kasztanową, Lelewela, Czerkaską, Sułkowskiego i Modrzewiową.

Błonie – parafia pw. Chrystusa Króla

Procesja rozpocznie się po mszy około godz. 10.45 wyruszy w kierunku ulic: Stawowej, Władysława IV, Ostroroga i Lotników.

Koncert na Wyspie Młyńskiej

Na Wyspie Młyńskiej o godz. 19.00 rozpocznie się specjalny koncert. Na scenie wystąpi chór stworzony podczas warsztatów gospel poprzedzających koncert. Zaprezentują się również rapujący ksiądz Albert Grudzka oraz zespół TABGA.

Udostępnij: Facebook Twitter