Bransoletki życia dla kolejnych setek seniorów. Bydgoszcz przystąpi do marszałkowskiego programu

Wkrótce ruszy nabór w nowej edycji „bransoletek życia” – programu dla seniorów, który ułatwia im bezpieczniejsze funkcjonowanie w codziennym życiu.

„Bransoletki życia” to program teleopieki domowej, który ułatwia funkcjonowanie seniorom w codziennym życiu. Już jakiś czas temu samorząd województwa zdecydował o kontynuacji programu, którego działanie zasadza się na mobilnych urządzeniach monitorujących funkcje życiowe i pozwalających w razie konieczności na szybkie wezwanie pomocy. Obecnie z tego systemu pomocy korzysta 2 tysiące osób. Niedawno podpisano z wieloma samorządami i instytucjami porozumienia, które umożliwiają skorzystanie z „bransoletek życia” kolejnym 3,5-tysiącom mieszkańców regionu. Porozumienia z marszałkiem podpisało m.in. miasto Bydgoszcz oraz Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

– Wiemy, że właśnie ten rodzaj pomocy seniorom, a także innym osobom wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, jest właściwy i oczekiwany. Teleopieka domowa, nasze „bransoletki życia”, to poczucie bezpieczeństwa i zachowana na dłużej samodzielność i sprawność – mówił marszałek Piotr Całbecki, podejmując w ubiegłym roku decyzję o kontynuowaniu programu.

Czy „bransoletki życia” sprawdzają się… w życiu? Statystyki nie pozostawiają wątpliwości. Tylko w pierwszym półroczu centrum telemedyczne do którego trafiają zgłoszenia, odebrało 3 tysiące wezwań o pomoc. Co ważne, zwykle wystarczyła rozmowa z dyżurnym ratownikiem, by seniorowi pomóc. Jednak w ponad 70 wypadkach niezbędna okazała się porada lekarska, a w 40 trzeba było wezwać służby ratunkowe.

Projekt teleopieki finansowany jest z programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Jego wartość to 33 miliony złotych.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter