Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny / Fot. BPPT / Nadesłane
W ciągu dekady Bydgoszcz zwiększyła zasoby magazynowe pięciokrotnie. A to dopiero początek, bo deweloperzy planują rozwój inwestycji magazynowych.
– Rośnie popyt, przybywa nowoczesnej powierzchni, a inwestorzy coraz chętniej wybierają nasze miasto jako miejsce do rozwijania biznesu – pochwalił się Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, powołując się na najnowszy raport o rynku magazynowanym w naszym mieście, przygotowany przez firmę doradczą Immo Consulting.
Bydgoszcz od lat umacnia swoją rolę jako ośrodek naukowy i przemysłowy regionu, dzięki inwestycjom w edukację, nowe technologie i infrastrukturę. Nie tylko drogowe połączenia komunikacyjne, ale także jeden z największych węzłów kolejowych w Polsce oraz międzynarodowy Port Lotniczy Bydgoszcz S.A. będący posiadaczem certyfikatu AHAC, z uprawnieniami do obsługi przesyłek DGR (czyli zawierających m.in. materiały niebezpieczne, w tym wybuchowe – red.) sprzyjają rozwojowi logistyki – czytamy w raporcie.
Eksperci Immo Consulting podkreślają perspektywy rozwoju branży militarnej. Bydgoszcz już teraz stanowi ważny ośrodek sektora obronnego w Polsce, a z uwagi na trendy w całej Europie zakłada się jego dalszy wzrost. Podkreślono również ważną rolę branży narzędziowej oraz przyciąganie firm działających w obszarze centrów usług biznesowych, nowych technologii, a od niedawna także w branży kosmicznej.
– Bydgoszcz, mimo że nie jest w grupie największych rynków powierzchni magazynowych i przemysłowych oferuje duży potencjał rozwoju, zarówno dla najemców, jak i inwestorów oraz deweloperów. Dzięki strategicznemu położeniu, specjalizacji przemysłowej i infrastrukturze drogowej i kolejowej, stanowi kluczowy ośrodek gospodarczy w północno-środkowej Polsce. W ciągu ostatnich lat wybudowano tu wiele nowoczesnych parków magazynowych klasy A oraz obiekty typu BTS, dla takich firm, jak Zalando, Kaufland, Carrefour – podkreślają autorzy analizy, którą można znaleźć tu.
Niski poziom wakatów, czyli wolnych powierzchni magazynowych bez najemców (poniżej 3 procent) i atrakcyjne stawki powodują, że w planach deweloperów jest budowa w Bydgoszczy około 300 tysięcy metrów kwadratowych nowych powierzchni. Część z nich ma być tworzona w formule BTS (built to suit) czyli specjalnie pod potrzeby przyszłego najemcy.
– Cieszymy się, że raport tak pozytywnie nas wyróżnia. Ale jeszcze bardziej cieszy nas to, że możemy każdego dnia pokazywać, jak wiele do zaoferowania ma Bydgoszcz. Jesteśmy miastem ambitnym, otwartym i gotowym na przyszłość – komentuje wyniki raportu BPPT.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!