Na środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy radni przyjęli aple do rektora UMK w Toruniu w sprawie Collegium Medicum i bydgoskich szpitali uniwersyteckich.
Bydgoscy radni przegłosowali apel do rektora UMK (chcą go przekazać do wiadomości również parlamentarzystom z Bydgoszczy). Jak brzmi apel?
„Zadaniem własnym samorządu terytorialnego jest zorganizowanie i nadzór nad opieką zdrowotną dla jego mieszkańców. Jedną z najważniejszych przyczyn wysoce niezadowalającego stanu tego zabezpieczenia społecznego od początku transformacji ustrojowej w Polsce jest niedobór wykwalifikowanej kadry medycznej. Radni miasta Bydgoszczy są bardzo zainteresowani działaniem Collegium Medicum oraz szpitali uniwersyteckich, które zapewniają nowe kadry medyczne oraz wysoce specjalistyczne świadczenia zdrowotne dla mieszkańców miasta i obszaru Metropolii Bydgoskiej. W 2003 roku w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza ówczesny rektor UMK wprowadził radnych i prezydenta w błąd, mówiąc o połączeniu w Toruniu z Akademią Medyczną w Bydgoszczy, chociaż znał ustawę, która stanowiła o likwidacji AM w Bydgoszczy. Tamte zachowania rektora UMK, a także aktualne władz toruńskiej uczelni, chociażby te związane z likwidacją Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr Jana Biziela sprawiają, że radni Bydgoszczy nie maja zaufania do Rektora UMK. Dlatego z wielkim niepokojem o losy bydgoskiej uczelni medycznej i Szpitala im. dr Jana Biziela patrzymy na nowe poczynania rektora związane ze zmianą statutu UMK oraz realizacją wniosków uczelnianej komisji ds. szpitali uniwersyteckich. Proponowane zmiany w statucie praktycznie likwidują resztki autonomii CM. Rektor zmienia między innymi: funkcję Rady CM z koordynującej prace trzech wydziałów stanowiących CM do funkcji opiniującej, pracownicy CM nie będą mieli wpływu na wybór „swojego prorektora ds. CM”, osłabiają działalność naukową i ciągłość kierowania katedrami klinicznymi, centralizują i tak już nadmierną władzę rektora poprzez zmianę systemu głosowań w tym na członków senatu uniwersytetu(…).
Informacje dochodzące ze Szpitala dr Jana Biziela też budzą nasz niepokój ze względu na brak ogłoszenia konkursu na dyrektora tej jednostki ochrony zdrowia w związku z zakończeniem pracy z końcem roku obecnej pani dyrektor. Ewentualne powierzenie obowiązków dyrektora szpitala Biziela aktualnemu dyrektorowi Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr Antoniego Jurasza spowoduje realizację celów wyznaczonych w programie restrukturyzacji szpitali, który wzbudził głośne protesty pracowników obu szpitali klinicznych i był podstawą do nowelizacji ustawy przez Sejm RP. Apelujemy do Pana Rektora o zaprzestanie obecnych działań osłabiających CM i szpitale uniwersyteckie zlokalizowane w Bydgoszczy. Chcemy zakomunikować, że władze samorządowe Bydgoszczy podejmą wszystkie kroki, aby zapobiec zniknięciu Bydgoszczy z mapy uniwersyteckich ośrodków naukowo-dydaktycznych w zakresie dyscyplin: nauki medyczne, nauki o zdrowiu oraz nauki farmaceutyczne”.
Ciekawe informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!