Bydgoska akcja „Ratujmy Biziela” wyszła już na ulice. Coraz więcej sprzeciwów wobec planu UMK

Ponad 10 tys. osób podpisało się pod petycją sprzeciwiającą się planom połączenia szpitali Jurasza i Biziela, który przedstawił rektor UMK, prof. Andrzej Sokala. Na ulicach Bydgoszczy wiszą bilbordy namawiające do akcji przeciwko konsolidacji obu lecznic uniwersyteckich.

Bilbord z napisem „Stop likwidacji szpitala Biziela” wisi na jednym z pawilonów handlowych, w pobliżu ul. Beskidzkiej, na Wzgórzu Wolności. Widać także na nim apel namawiający do poparcia petycji sprzeciwiającej się planom władz UMK, które zamierzają dokonać połączenia obu szpitali uniwersyteckich Collegium Medicum UMK. Na stronie ratujmybiziela.pl petycję podpisało ponad 10 tys. osób.

Apel skierowany do rektora UMK, prof. Andrzeja Sokali brzmi:

„My, niżej podpisani mieszkańcy regionu, pacjenci Szpitala im. Dr J. Biziela, apelujemy o odstąpienie od planowanej likwidacji Szpitala.

Szpital Biziela został zbudowany i wyposażony z naszych podatków oraz z środków społecznych i przez lata funkcjonował jako Szpital Wojewódzki. W odpowiedzi na rosnące potrzeby dydaktyczne Collegium Medicum został w dobrej wierze przekazany Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika. Nie zgadzamy się, aby arbitralna decyzja władz UMK doprowadziła do likwidacji szpitala, tak ważnego dla Bydgoszczan i mieszkańców regionu.

Jesteśmy przekonani, że likwidacja Szpitala Biziela odbędzie się przede wszystkim kosztem nas, pacjentów. W tych trudnych dla nas wszystkich czasach jakiekolwiek zmniejszenie dostępności do świadczeń zdrowotnych odbije się niekorzystnie na poczuciu bezpieczeństwa, a ostatecznie także na naszym zdrowiu.

Decyzje dotyczące zdrowia i życia olbrzymiej rzeszy pacjentów będących pod opieka Szpitala Biziela nie mogą być motywowane jedynie względami ekonomicznymi i organizacyjnymi. Dlatego domagamy się porzucenia szkodliwych i niebezpiecznych planów likwidacji bydgoskiego Szpitala im. dr. Jana Biziela.”

Połączenie szpitali uniwersyteckich – UMK tworzy plan

Toruński uniwersytet zarządza dwoma placówkami służby zdrowia w Bydgoszczy: Szpitalem Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza oraz Szpitalem Uniwersyteckim nr 2 im. Biziela. Od marca powołany przez toruńska uczelnię audytor badał ich finanse. Są zadłużone. Jednym z pomysłów na rozwiązanie problemu jest konsolidacja, połączenie szpitali. To budzi protesty pracowników, lekarzy, radnych, posłów i władz Bydgoszczy, które boją się przede wszystkim zmniejszenia liczby łóżek szpitalnych w mieście, pogorszenia dostępności mieszkańców do służby zdrowia. Sprawą zajmowała się już sejmowa komisja zdrowia.

Ostateczny głos ma jednak rektor UMK, prof. Andrzej Sokala. Nie jest jednak ciągle znana w szczegółach treść 240-stronicowego raportu sporządzonego przez audytora. – Na przełomie sierpnia i września br. miał być nam przedstawiony plan transformacji dwóch szpitali – tak deklarował rektor UMK na spotkaniu w czerwcu br.

Termin ten jednak został przełożony o kolejny miesiąc.

Udostępnij: Facebook Twitter