Bydgoska ofensywa ekologiczna – zielonych akcji, spotkań i warsztatów nie zabraknie

Letnia Akademia Recyklingu jest bardzo popularna wśród najmłodszych / Fot. B.Witkowski / UMB

Setki bydgoszczan w każdym wieku uczestniczyły w ekologicznych akcjach organizowanych przez partnerów miasta Bydgoszczy. W tym roku tych aktywności będzie jeszcze więcej.

– Miasto rozwija szeroko pojętą edukacjęekologiczną, wiele projektów ma na celu upowszechnianie dobrych praktyk i świadomości, jak ważna jest troska o nasze środowisko. Te działania będziemy kontynuować – zapowiada Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy – Koordynujemy takie działania jak akcja „Sprzątanie Świata” czy zbiórki nakrętek i baterii w szkołach. Zamontowaliśmy system fotopułapek wychwytujących osoby zaśmiecają tereny zielone. Są ekogranty, ekoprojekty, wspieramy finansowo wiele pomysłów. Ich popularność i rosnące zaangażowanie mieszkańców bardzo nas cieszą. Działania ekologiczne będziemy prowadzić na jeszcze większą skalę – dodaje zastępca prezydenta.

Podejmij zielone wyzwanie

W tym roku nie zabraknie akcji ekologicznych, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W ub. roku 14 klubów sportowych zorganizowało łącznie 22 akcje sprzątania. – Kontynuujemy akcję „Podejmij Wzywanie”, która polega na zgłoszeniu zaśmieconych miejsc w Bydgoszczy, a następnie posprzątaniu ich (miasto gwarantuje odbiór odpadów i wyposażenie uczestników akcji w odpowiedni sprzęt). Tylko w zeszłym roku takie wyzwanie podjęto 41 razy, a udział w nich wzięło 1,5 tysiąca mieszkańców – mówi Natalia Babachanian, kierowniczka Referatu Partycypacji Społecznej UMB.

Wraca również lubiana przez dzieci i młodzież Mobilna Szkoła Recyklingu. W jej trakcie edukatorzy ekologiczni trafiali do bydgoskich szkół i firm, gdzie prowadzili ekologiczne warsztaty (zgłosiło się 3,5 tysiąca osób). – W tym roku akcja skierowana będzie dla dzieci w wieku 5-6 lat. Od 10 lutego wracają Bydgoskie Granty Ekologiczne – wnioski składać mogą przedszkola, szkoły, uczelnie, organizacje pozarządowe czy rady osiedli – w budżecie czeka 80 tysięcy złotych, które trafią na cztery działania priorytetowe – zapowiada Natalia Babachanian.

Ogród miododajny i odpowiedzialni bydgoszczanie

W Ekoprojektach z kolei wzięło udział blisko 6 tysięcy uczestników. Wśród nich znaleźli się uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy.

– Powstał nasz projekt, społeczno-ekologiczny świat, w którym idee recyklingu i segregacji śmieci oparliśmy o wiersze Jana Brzechwy. Zajęcia odbywały się głównie w internacie, były także wyjścia i wycieczki dla uczniów. Przygotowaliśmy również ogródek miododajny, a jego stworzenie połączyliśmy z lekcjami o pszczołach i ich związkach ze środowiskiem. Organizowaliśmy konkursy dla uczniów, na przykład z okazji dnia recyklingu przygotowaliśmy eko mini zoo. Zainteresowanie udziałem jest zawsze ogromne. Złożyliśmy ponownie nasz wniosek do kolejnej edycji, bo chcemy by nasze dzieci, mimo niepełnosprawności, były odpowiedzialnymi obywatelami miasta – podkreśliła Kamilla Landowska-Ligarzewska, pedagog specjalny z ośrodka Braille’a.

Wrażliwość ekologiczną wykazuje również Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, która zorganizowała cykl spotkań i warsztatów z seniorami. – Wynikało z nich, że być może młodzi ludzie mają mniejszą wiedzę na tematy ekologiczne. Z tej wiedzy i naszego pomysłu zrodziła się Letnia Akademia Recyklingu, która odbywa się w wakacje w bibliotece. Zainteresowanie dzieci i opiekunów nas zaskoczyło, ale pokazało również skalę problemu. W kilkudziesięciu zajęciach WiMBP i Czystej Bydgoszczy wzięło udział 1300 osób, w tym aż 500 dorosłych. W tym roku zamierzamy zorganizować 98 ekospotkań dla 2,5 tysiąca osób. Zaczynamy w ferie 19 lutego – powiedziała Joanna Pawłowska, kierownik działu promocji WiMBP w Bydgoszczy.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter