– Kocham muzykę. Dlatego naukę w technikum logistycznym, w Ośrodku im. Braille’a łączę z zajęciami w Państwowej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy – wyznaje 17-letni Igor Sobierajski (na zdjęciu powyżej). Jest niewidomy od urodzenia. Od wielu lat uczy się i mieszka w internacie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1.
Duży budynek z czerwonej cegły na skrzyżowaniu ulic Krasińskiego i 3 Maja – to historyczna siedziba pierwszej na polskich ziemiach szkoły dla osób niewidomych. Powstał 150 lat temu, w czasach zaboru pruskiego. Na jego budowę Sejm Wielkiego Księstwa Poznańskiego przeznaczył 28 tysięcy talarów. Miał dwa piętra, posiadał 37 pomieszczeń dla wychowanków, cztery mieszkania dla nauczycieli oraz pomieszczenia dla służby i portiera. Pierwsi uczniowie przybyli 4 maja 1872 roku. Uczyli się w szkole powszechnej, a potem zdobywali zawody: organisty, szczotkarza, wyplatacza koszy, stroiciela instrumentów muzycznych, czy masażysty.
Jak zdobyć pracę
W piątek (21 października) Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. Louisa Braille’a – taka jest obecnie oficjalna nazwa placówki, która należy do Urzędu Marszałkowskiego – zwieńczył obchody 150-lecie specjalną konferencją w hotelu Pod Orłem. Spotkanie zostało poświęcone doradztwu zawodowemu i rynkowi pracy dla osób niewidzących i słabowidzących.
Obecnie szkoła przy ul. Krasińskiego to nie tylko stay gmach. Od ulicy Reja znajduje się nowoczesna część placówki. W Ośrodku im. Braille’a dzieci i młodzież z różnymi niepełnosprawnościami uczą się w szkole podstawowej, jest także szkoła branżowa, technika, XVIII Liceum Ogólnokształcące, szkoła policealna i szkoła przysposabiająca do pracy. Rozpoczęła się także przebudowa sąsiedniego budynku, w którym ma powstać przedszkole.
Wejście w dorosłe życie, zdobycie pracy – to jeden z najtrudniejszych progów do pokonania dla uczniów i absolwentów szkoły. W ośrodku wychowankowie mogą przebywać do 25. roku życia. Część z nich zdaje także maturę i rozpoczyna studia. Jednym z nich jest np. Roland Świstek. To absolwent Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Louise’a Braille’a, obecnie student III roku wydziału edukacji muzycznej UKW. Śpiewa w specjalnym wideo z piosenką, którą nagrał chór Medici Cantares z Bydgoskiej Izby Lekarskiej.
Interesuje cię Bydgoszcz. Zapisz się na nasz newsletter!
W K-PSOSW nr 1 jest wiele talentów muzycznych. Jednym z nich jest Igor Sobierajski, niewidomy od urodzenia, uczestnik programu Mam Talent. Kilka miesięcy grał na wspólny koncercie z Rafałem Blechaczem. Uczy się technikum logistycznym, ale jego wielką pasją jest muzyka.
Konferencją w hotelu Pod Orłem rozpoczęła piosenka „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie” – to nazwa akcji prowadzonej razem z innymi bydgoskimi szkołami przez K-PSOSW nr 1. Tekst napisała Joanna Dłuska, długoletnia nauczycielka ośrodka, która kilka dni temu, jako jedna z dwóch pedagożek w województwie otrzymała tytuł profesora oświaty – to najwyższy stopień w pracy nauczyciela.
Gratulacje dla ośrodka przekazał podczas uroczystości w hotelu Pod Orłem zastępca prezydenta Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz – To szkoła, która wykonuje wyjątkową pracę.
Uczniowie i nauczyciele cieszyli się także, bo do szkoły dotarł po renowacji zabytkowy fortepian C. Bechstein pochodzący z 1893 roku, który stoi w auli.