Bydgoska szkoła z prestiżową nagrodą European Language Label. W ZS nr 24 naukę wspierają muzyką

Dyrektor ZS nr 24 Leszek Sobieraj odebrał nagrodę 9 grudnia/fot. nadesłane

Zespół Szkół nr 24 im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy został wyróżniony prestiżową nagrodą European Language Label 2024 za realizację projektu Erasmus+ pt. „Love Music, Love Yourself”. 

Czym jest European Language Label? To Europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych. Certyfikat jest wyróżnieniem za innowacyjne techniki kształcenia i promuje osiągnięcia metodyczne i dydaktyczne. Komisja Europejska ustanowiła go w 1998 roku a w Polsce obecny jest od 2001. Każdego roku to prestiżowe wyróżnienie otrzymuje pięć projektów. 9 grudnia podczas gali Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie nagrodę odebrał m.in. Leszek Sobieraj – dyrektor ZS nr 24 w Bydgoszczy.

ZS nr 24 w Bydgoszczy: Muzyka sprzyja nauce języków obcych

Projekt, Love Musić Love Yourself, zdobył uznanie kapituły konkursowej za innowacyjne podejście do edukacji oraz zaangażowanie w rozwój umiejętności społecznych i akademickich uczniów – zwłaszcza tych zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Pedagodzy z ZS nr 24 dla lepszych efektów edukacyjnych wykorzystali pozytywny wpływ muzyki. Umiejętności uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji rozwijali poprzez muzykoterapię. – Dzięki udziałowi w muzycznych zajęciach terapeutycznych uczniowie rozwinęli umiejętności lepszej koncentracji i zrozumienia swoich uczuć poprzez muzykę/taniec oraz poprawili umiejętności komunikacji i współpracy, zwiększyli poczucie pewności siebie i własnej wartości – przekazuje ZS nr 24.

W ramach projektu Love Music Love Yourself uczniowie wraz z opiekunami odwiedzali takie miejsca kultury jak filharmonia i opera. Tam mogli poznać rolę muzyki klasycznej w rozwoju osobistym. Muzyka towarzyszyła uczniom także w czasie nauki języków obcych – gdy tłumaczyli teksty piosenek, nazwy instrumentów czy biografie muzyków. Uczestnicy projektu byli też zobowiązani do przygotowania materiałów projektowych (prezentacji, plakatów, materiałów wideo, ulotek) w języku angielskim.

Języki obce były niezbędne aby porozumieć się z koleżankami i kolegami z krajów, które również wzięły udział w projekcie w ramach programu Erazmus +. To szkoły z Turcji, Rumunii i Hiszpanii, oraz organizacja pozarządowa z Republiki Macedonii Północnej. Współpraca w międzynarodowym zespole podniosła umiejętności zarządzania czasem, dyscyplinę i kompetencje językowe.

Projekt Love Music, Love Yourself jest przykładem tego, jak kreatywność, współpraca międzynarodowa i muzyka mogą zmieniać życie młodych ludzi, oferując im nowe perspektywy i szanse na lepszą przyszłość.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter