Obchody 250-lecia Kanału Bydgoskiego – jedna z imprez wspierana przez BBO, na zdjęciu spływ w czasie jubileuszu / Fot. Muzeum Kanału Bydgoskiego
Chcesz mieć blisko domu piękny skwer, marzysz o nowoczesnym placu zabaw lub ciekawym koncercie na twoim osiedlu – weź sprawy w swoje ręce. Po to właśnie jest głosowanie w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Rozpoczęcie – 4 listopada.
BBO to miliony, dzięki którym można zmienić miasto, osiedle, najbliższe sąsiedztwo według własnych oczekiwań. W listopadzie zaczynamy już dwunaste głosowanie w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy sami będą bezpośrednio decydować, na co zostanie wydane 16 mln zł z miejskiego budżetu. Uwaga – rozpoczynamy głosowanie 4 listopada.
Po raz kolejny mieszkańcy będą wskazywać na to, co chcą zmienić lub zorganizować w Bydgoszczy. Głosowanie to oczywiście kolejny etap obecnej edycji BBO. Wcześniej, od 24 maja do 30 czerwca bydgoszczanie zgłaszali propozycje swoich projektów. Jest dobra wiadomość. Ten rok przyniósł kolejny wzrost zgłoszeń.
W 2023 roku mieszkańcy podsunęli do realizacji ponad 800 pomysłów, a w tym roku było ich 908 – padł kolejny rekord. Kolejnym etapem jest zawsze weryfikacja projektów, a obecnie nadszedł czas głosowania.
Na internetowych kartach do głosowania będzie do wyboru blisko 500 inicjatyw w czterech kategoriach:
– projekt ponadosiedlowy (duże zadania inwestycyjne, np. budowa drogi, rewitalizacja parku lub skweru– wartość projektu do 1,54 mln zł)
– projekt osiedlowy (np. nowe tereny, zielone, rekreacyjne, place zabaw, chodniki – do wydania jest łącznie 13,1 mln zł na 29 osiedlach)
– projekt społeczny (np. koncerty, zajęcia sportowe, integracja lokalnej społeczności – koszt jednego projektu wyniesie do 38,6 tys. zł)
– mikroprojekt osiedlowy (mniejsze, osiedlowe inwestycje, np. stół do szachów czy ławki – na każdy pomysł przeznaczone będzie 10 tys. zł).
BBO. Głosowanie dla każdego bydgoszczanina
Każda osoba zamieszkała w Bydgoszczy (zameldowanie nie jest konieczne) może wskazać wybrane przez siebie projekty w dniach 4-30 listopada za pośrednictwem strony: www.bydgoszcz.pl/bbo. Głosujący wybiera zadania z listy projektów poprzez postawienie znaku w odpowiednim polu. W każdej z czterech kategorii można oddać jeden głos. Łącznie każdy mieszkaniec zaznacza cztery projekty w całym formularzu. Aby oddać ważny głos należy podać swój numer PESEL oraz adres e-mail lub numer telefonu. Można tylko raz wypełnić kartę do głosowania. W sytuacji, gdy ktoś zrobi to więcej razy, tylko pierwszy odnotowany głos jest ważny. Osoby niepełnoletnie muszą dołączyć oświadczenie od opiekunów prawnych.
Osoby, które nie mają dostępu do internetu, będą mogły oddać głos w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ul. Gdańska 5), w godzinach pracy instytucji: od poniedziałku do piątku 8.00-20.00 oraz w soboty 10.00-14.00. Ponadto 9 i 23 listopada, w godz. 10.00-14.00 w CH Focus (ul. Jagiellońska 39-47) i CH Rondo (ul. Kruszwicka 1) dostępne będą mobilne punkty konsultacyjne, w których będzie można zagłosować oraz otrzymać informacje od pracowników Urzędu Miasta.
Ogłoszenie projektów wybranych do realizacji planowane jest do końca roku. Wybrane zadania ujęte zostaną w budżecie Miasta Bydgoszczy na 2025 rok. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.bdgbo.pl.
Dwanaście razy BBO
To już druga dekada, w której mieszkańcy uczestniczą w idei Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, a także widzą w programie możliwość bezpośredniego wpływania, na to co dzieje się w Bydgoszczy. Świadczy o tym wzrastająca frekwencja podczas corocznych głosowań. W listopadzie 2023 roku głosowało 27,5 tys. osób. Było to blisko 100 tys. konkretnych wyborów, czyli o 30 proc. więcej niż w 2022 roku. Był to rekord od czasu głosowania w pełni elektronicznego, bo w pierwszych edycjach mieszkańcy mogli głosować za pośrednictwem papierowych ankiet. W całej historii programu bydgoszczanie do tej pory oddali około 500 tys. głosów. W tym czasie wybrano 800 projektów.