Bydgoski Budżet Obywatelski. Dziesięć przykładów, jak zmieniło się miasto dzięki pomysłom mieszkańców. Można zmieniać dalej

Plac zabaw nad Kanałem Bydgoskim to jeden z projektów BBO / Fot. B. Witkowski/UMB

Co roku bydgoszczanie oddają głosy na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki temu programowi w mieście odbywa się wiele imprez. Zauważalne są też zmiany, dzięki realizacji mniejszych i większych inwestycji. Przedstawiamy wybrane projekty, które zrealizowano w ostatnim czasie.

Trwa zgłaszanie projektów do nowej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy Bydgoszczy mogą do 30 czerwca zgłaszać pomysły na realizację projektów: osiedlowych, ponadosiedlowych, społecznych i mikroprojektów. Po pozytywnej weryfikacji odbędzie się głosowanie (listopad 2024). Zwycięskie projekty będą realizowane w 2025.

Po spotkaniu w siedzibie Rady Osiedla Czyżkówko oraz z młodzieżą z bydgoskich liceów, przyszedł czas na kolejne spotkania z mieszkańcami. Zapraszamy na spotkania, na których mieszkańcy poznają, czym jest BBO i będą mogli zgłosić własny projekt. To tzw. Mobilne Punkty Konsultacyjne BBO. Oto miejsca i terminy:

  • 18 czerwca godz. 17.00, Szkoła Podstawowa nr 34 ul. Opławiec 157
  • 19 czerwca godz. 17.00, Klub „Heros” ul. Thommee 1 (Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa)
  • 20 czerwca godz. 10.00, Klub „Senior+” ul. Fredry 3
  • 26 czerwca godz. 17.00, Siedziba RO Wilczak-Jary ul. Nakielska 117

Projekty do BBO będzie można składać również na imprezie Ster na Bydgoszcz 53N, 18E – 23 czerwca na Wyspie Młyńskiej.

A poniżej przedstawiamy 10 idei i projektów już zrealizowanych.

Schody do parku na Wzgórzu Wolności

Mieszkańcy korzystają już ze schodów prowadzących do parku Wolności, od ul. Toruńskiej, po Zboczu Bydgoskim. Dzięki BBO wybudowano nowe, bezpieczne przejście wraz z barierkami i chodnikiem łączącym wejście na Wzgórze Wolności.

Scena przy MDK 2 na Szwederowie

Nietypową scenę wybudowano w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 na Szwederowie. Widzowie mogą oglądać to, co dzieje się na niej, siedząc wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Umożliwiają to wielkie rozsuwane drzwi, umiejscowione pośrodku dobudowanej części.

Kanał pełen inwestycji

Tereny przy Kanale Bydgoskim stały się jednym z miejsc, na których bydgoszczanie najczęściej wskazują przeprowadzanie inwestycji czy organizację imprez. Tradycją stał się już cykl koncertów Kanał Kultura, przyciągający tłumy widzów czy inne wydarzenia organizowane przez Muzeum Kanału Bydgoskiego. Od niedawna najmłodsi mieszkańcy spędzają wolny czas na pszczelim placu zabaw na Okolu oraz szaleją na tyrolce przy V śluzie. Komfortowym spacerom sprzyjają odnowione ścieżki na Miedzyniu i Flisach.

Rolkowisko na Bartodziejach

Na terenie dziecięcego miasteczka drogowego przy ul. Ceramicznej odbywają się np. zajęcia z jady na rolkach. Młodzi uczestnicy, z pomocą instruktorów, poprawiaja swoją technikę, wzmacniają kondycję, koordynację i równowagę w bezpiecznym miejscu. 

Zostań turystą w swoim mieście (spacery z przewodnikami)

Piesze wycieczki z przewodnikami to kolejna rzecz, którą uwielbiają mieszkańcy naszego miasta. Tematyczne spacery z miłośnikami Bydgoszczy odbywają się sukcesywnie od maja do końca września. Uczestnicy odwiedzają Stare Miasto i bydgoskie osiedla, dowiadując się nierzadko nowych ciekawostek o swoim mieście. W ramach tego projektu organizowane są również spływy kajakowe.

Skwer Małej Łąki na Wyżynach

Jeden z wielu zielonych projektów BBO. Nowe, ekologiczne miejsce na Wyżynach powstało pomiędzy ulicami Bohaterów Kragujewca, Białostocką i Glinki. Posadzono nową roślinność, wśród której dominują iglaki i kwiaty przyjazne owadom. Specjalnie dla nich ustawiono domki.

Minitężnie osiedlowe

Mieszkańcy chętnie wybierają również budowę minitężni. Mamy już ich pięć w całym mieście. Pierwsze były przy ul. Wielorybiej, Modrakowej i Hallera. W ub. roku powstały dwie – przy ul. Targowisko i na Różopolu w Myślęcinku. Niedługo rozpocznie się budowa kolejnych: przy skwerze Alojzego Bukolta na Szwederowie oraz nad Starym Kanałem Bydgoskim.

Wielka Pętla Fordonu

Trwa rozbudowa 20-kilometrowej trasy pieszo-rowerowej dookoła Fordonu. Biegnie ona od podnóża Górek Fordońskich, wałem i bulwarami nad Wisłą aż po kampus Politechniki Bydgoskiej. Inwestycja przeprowadzana jest etapami. Trwa wykańczanie trasy na poszczególnych odcinkach. Niedawno ukończono odcinki przy ul. Geodetów i Wierchowej.

Punkt widokowy na Piaskach

Dobry przykład ciekawego, osiedlowego projektu. Mieszkańcy Piasków postanowili, że na skarpie przy ul. Obrońców Tobruku chcą mieć lokalną atrakcję. Na szczycie umieszczono dwie lornetki z pięknym widokiem na miasto.

Plac zabaw na Wyspie Młyńskiej

Cieszący się dużą popularnością plac zabaw na Wyspie Młyńskiej przeszedł remont. Wymieniono dotychczasową nawierzchnię na specjalne, wylewane podłoże. Wzór nawiązuje do motywu fal wody. Odnowione zostały też istniejące urządzenia dla dzeci: m.in. czerwone krzesło, ławki oraz inne zabawki i tablice.

Udostępnij: Facebook Twitter