Bydgoski ZUS wypłaca najwyższą emeryturę w Polsce dla kobiety. Prawie 31 tysięcy za 61 lat pracy

Niemal 31 tysięcy złotych to najwyższa emerytura wypłacana przez ZUS kobiecie. Przeszła na emeryturę w wieku 81 lat. Najniższe świadczenie, które przesyła ZUS w Bydgoszczy wynosi 23 grosze.

ZUS poinformował o wysokości najwyższych świadczeń, które są obecnie wypłacane emerytom. Najwyższe świadczenie w kraju, które otrzymuje kobieta, jest wypłacane przez bydgoski oddział Zakładu Usług Społecznych. – Wynosi ono niemal 31 tys. złotych. Na swoje świadczenie pracowała 61 lat, kończąc karierę zawodową w wieku 81 lat – mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Najwyższa emerytura w kraju wynosi ponad 43 tys. złotych. Otrzymuje ją mieszkaniec województwa śląskiego z oddziału ZUS w Zabrzu. Na swoje świadczenie pracował blisko 63 lata, przechodząc na emeryturę dopiero w wieku 86 lat. Kolejnymi na liście rekordowych emerytur są także panowie: z województwa mazowieckiego i wielkopolskiego. Ich świadczenia wynoszą odpowiednio ponad 36 tys. zł
i 32 tys. złotych. Emerytka z Bydgoszczy jest czwarta na liście.

W województwie kujawsko-pomorskim bardzo wysokie emerytury, sięgające 20 tys. zł, są wypłacane jeszcze dwóm emerytom. Wysokie świadczenie ma 82-letni emeryt z toruńskiego oddziału ZUS, który co miesiąc otrzymuje ponad 20 tys. złotych. W swoim życiu przepracował ponad 45 lat, a na emeryturę przeszedł 13 lat później niż powszechny wiek emerytalny, czyli w wieku 78 lat. Kolejne wysokie świadczenie – ponad 19 tys. zł – otrzymuje senior z bydgoskiego oddziału ZUS. Na emeryturę przeszedł po skończeniu 71 lat, mając ponad 53 lata stażu pracy.

Emerytury w groszach

Najniższa emerytura w Polsce to 2 grisze. Pobiera ją wrocławianin, który prowadząc działalność gospodarczą, w swoim życiu zapłacił tylko jedną składkę do ZUS-u w wysokości 1,01 zł. W naszym regionie najniższe świadczenie wynosi 23 grosze. Otrzymuje je pani, która na przestrzeni całego życia przepracowała zaledwie 16 dni.

Prawo do minimalnej gwarantowanej emerytury mają osoby, które osiągnęły wiek powszechny (60/65 lat) i mają wymagany staż pracy (okres składkowy i nieskładkowy) wynoszący 20 lat dla kobiety, 25 lat dla mężczyzny. Jeśli ktoś nie ma wymaganego okresu ubezpieczenia, to otrzyma taką kwotę, która zostanie wyliczona przez ZUS bez podwyższenia do minimum.


Dłuższa praca -wyższa emerytura


ZUS podkreśla, że dłuższa aktywność zawodowa przekłada się na wyższą emeryturę. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętych do jej obliczeń. Przeciętnie przedłużenie okresu pracy o rok i opóźnienie o rok przejścia na emeryturę powoduje wzrost świadczenia o ok. 15 proc. Osoby, które otrzymują wysokie emerytury to seniorzy, którzy odłożyli decyzję o przejściu na emeryturę na później. Mieli bardzo długi staż pracy i wysokie zarobki.
– Warto dokładnie przemyśleć moment przejścia na emeryturę – podkreśla Krystyna Michałek. – Przed podjęciem decyzji dobrze jest skonsultować się z doradcą emerytalnym, który dostępny jest w każdej w placówce ZUS. Doradca wyliczy w kalkulatorze emerytalnym symulację wysokości emerytury i powie, o ile będzie ona wyższa, jeśli będziemy dalej pracować.

Udostępnij: Facebook Twitter