Bydgoskie Amazonki świętują 30-lecie stowarzyszenia. „Wspieramy siebie nawzajem”

Jubileusz Amazonek odbył się w fordońskim PARiS / Fot. B.Witkowski/UMB

– Dzisiejszy jubileusz był zwieńczeniem 30-letniej pracy kobiet, które są po mastektomii piersi lub po zmianach nowotworowych – mówi prezeska Stowarzyszenia Amazonki „Łuczniczka” Gabriela Brzozowska.

Na poniedziałkowym (27 listopada) spotkaniu jubileuszowym bydgoskich Amazonek w Centrum PARiS, przy Centrum Onkologii w Fordonie, wzruszeniom nie było końca. Przypomniano, że misją stowarzyszenia jest pomoc i motywowanie kobiet objętych chorobą nowotworową do walki z jej skutkami, powrót do zdrowia oraz wzajemne wsparcie emocjonalne i praktyczne. – Ważne jest działanie rehabilitacyjne oraz teoretyczne, a wzajemna wymiana doświadczeń, pozwala lepiej poznać siebie – podkreślają uczestniczki spotkania.

Początki stowarzyszenia Amazonek w Bydgoszczy

Stowarzyszenie zostało powołane 17 grudnia 1993 roku dzięki inicjatywnie psycholożki Renaty Pałaszyńskiej oraz rehabilitantek: Danuty Mroczyńskiej i Marii Marszałek. Pierwszą przewodniczącą została Urszula Nadolna. Członkinie stowarzyszenia czynnie działają w programach edukacyjnych, w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych. Popierają akcje mające na celu wczesne wykrywanie raka piersi, a ważną rolę w życiu codziennym pacjentek mają wolontariuszki. Amazonki spotkają się co tydzień, w każdy czwartek w Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Uczestniczą w zajęciach praktycznych, gdzie uczą się szydełkowania i robótek ręcznych. Biorą udział w spotkaniach z przedstawicielami producentów specjalnej bielizny dla kobiet po mastektomii, czy firm tworzących kosmetyki dla osób po chemioterapii. Kobiety ze Stowarzyszenia Amazonki „Łuczniczka” wspierają siebie wzajemnie, jak i inne osoby przechodzące przez trudny okres w życiu przez nowotwór. Pomaga im w tym również psycholożka Renata Pałaszyńska i lekarze z dziedziny onkologii. Raz w roku panie wyjeżdżają na wyjazdy integracyjne.

Podziękowania dla partnerów i „Bursztynowe łuki”

W trakcie jubileuszowego spotkania podziękowanie złożono psycholożce Renacie Pałaszyńskiej, paniom, które od początku istnienia stowarzyszenia są członkiniami Amazonek oraz poprzednim przewodniczącym Stowarzyszenia i wolontariuszkom. Szczególne laury otrzymał dyrektor Centrum Onkologii prof. Janusz Kowalewski za pomoc, wsparcie i użyczanie pomieszczeń na rzecz stowarzyszenia oraz ordynator oddziału chorób piersi dr Tomasz Nowikiewicz, któremu dodatkowo przyznano „Bursztynowy łuk” – wyróżnienie dla przyjaciół Amazonek. Takie odznaczenie otrzymała również Barbara Nawrocka – rzeczniczka NFZ w Bydgoszczy.

– Byliśmy uczestnikami bardzo wzruszającego wydarzenia, które ma bardzo niewiele odpowiedników wśród pacjentów zmagającymi się z innymi chorobami. Będziemy trzymać kciuki i dalej wspierać panie należące do stowarzyszenia Amazonki. Życzę im dużo zdrowia – podsumowuje ordynator oddziału chorób piersi w Centrum Onkologii dr Tomasz Nowikiewicz.

Udostępnij: Facebook Twitter