Bydgoskie Autografy 2023. Znamy kolejnych laureatów uhonorowanych w Alei Autografów na Długiej

Kapituła Bydgoskich Autografów zdecydowała, że w tym roku uhonorowani zostaną: społeczniczka ze Szwederowa Krystyna Gawek, fotograf Bydgoszczy Marek Chełminiak i prof. dr hab. Roman Ossowski.

W środę (13 września) po południu Kapituła Bydgoskich Autografów wybrała troje kolejnych laureatów. Specjalne tablice z ich nazwiskami i autografami znajdą się w Bydgoskiej Alei Autografów na ul. Długiej, obok poprzednio uhonorowanych, znamienitych bydgoszczan. Oto sylwetki trojga wyróżnionych.

Krystyna Gawek – społeczniczka ze Szwederowa

Krystyna Gawek jest zasłużoną działaczką na Szwederowie. Od ponad 60 lat zajmuje się animacją życia kulturalnego, kultywuje pamięć historyczną dla kilku już pokoleń dzielnicy. Aktywnie prowadzi koło Miłośników Szwederowa w ramach Towarzystwa Miłośników Bydgoszczy. Redaguje pismo Rady Szwederowa „Głos Szwederowa” od blisko 30 lat. Była inicjatorką budowy pomnika Marii Konopnickiej na ulicy Marii Konopnickiej na Szwederowie, organizując zbiórkę społeczną na ten cel. Każdego roku, w rocznice urodzin i śmierci poetki, dzieci przedszkolne zbierają się i deklamują jej wiersze. Organizuje konkursy wiedzy historycznej o Bydgoszczy wśród młodzieży szkół Szwederowa. Pod jej egidą organizowany jest każdego roku konkurs na najpiękniejszy balkon pn. „Bydgoszcz w kwiatach”. Ponadto przewodzi kołu seniorów w dzielnicy. Jest niedoścignionym wzorem społecznej działaczki. Wyróżniona Medalem Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Marek Chełminiak – fotograf

Zasłużony fotograf Bydgoszczy, członek Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Od ponad 50 lat zajmuje się fotografią zarówno portretową, reportażową, jak i krajobrazowej. W dorobku ma portrety sławnych ludzi m.in. Sophii Loren,  Czesława Miłosza czy św. Matki Teresy z Kalkuty. Twórca reportażowych relacji np. ukazujących tragiczne skutki powodzi we Wrocławiu z 1997 roku, zamieszki podczas Festiwalu Muzyki Rockowej Jarocin ’94 i Jest autorem wielu książek i albumów poświęconych Bydgoszczy, w tym niezwykłego portretu miasta zawartego w „Magicznej Bydgoszczy”. Wykonane przez niego zdjęcie katedry gnieźnieńskiej znalazło się na banknocie 20-złotowym wyemitowanym z okazji 1050-lecia Chrztu Polski.

Przez wiele lat współpracował z Gazetą Pomorską. Mieszkaniec Fordonu i miłośnik Opery Nova, gdzie dokumentuje wszystkie premiery i wydarzenia artystyczne. W tym roku jego zdjęcia były pokazane na plenerowej wystawie na Moście Staromiejskim zorganizowanej z okazji 100-lecia Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Wybrał na nią ze swych zbiorów fotografie znanych budynków, często pokazanych w niezwykły sposób. Zwracał uwagę wizerunek sklepienia bydgoskiej katedry. – Kiedyś siedziałem w ławce i spojrzałem w górę. Od razu wiedziałem, że trzeba zrobić to zdjęcie – opowiadał fotografik.

Prof. Roman Ossowski – psycholog

Prof. Roman Ossowski, psycholog zasłużony dla pokoleń studentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – na tej uczelni stworzył ten kierunek – oraz studentów uniwersytetów trzeciego wieku. Prof. Ossowski jest specjalistą z zakresu psychologii zdrowia, psychologii lekarskiej i rehabilitacyjnej. Związany jest z trzema uczelniami: Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, Akademią Muzyczną oraz Collegium Medicum UMK. Odznaczony Medalem Kazimierza Wielkiego.

– W 1960 roku przyjechałem do Bydgoszczy – wspominał prof. Roman Ossowski – Miałem wtedy osiemnaście lat. Stałem przed dylematem: Wybrać Bydgoszczy czy Wybrzeże? Pochodzę z pięknych Kaszub, wybrałem Bydgoszczy i nie żałuję. Tu, w bardzo dobrym Studium Nauczycielskim, ukształtowało się moje myślenie historyczne i to zostało mi na zawsze. Przez lata o czymkolwiek mówiłem, zawsze odnosiłem się do poruszanych spraw w ujęciu historycznym.

Laureaci Bydgoskich Autografów 2007-2022

  • 2007 rok – Irena Szewińska, Jerzy Hoffman, Adam Sowa, Rafał Blechacz i Zbigniew Boniek;
  • 2008 – Lech Wałęsa (z okazji 27. rocznicy Bydgoskiego Marca);
  • 2008 – Tomasz Gollob, Kazimierz Karabasz, Edmund Obiała i Katarzyna Popowa-Zydroń;
  • 2009 – Irena Santor, Radosław Sikorski i Janusz Zemke;
  • 2010 – Andrzej Maleszka, prof. Marek Harat i gen. Zbigniew Nowek;
  • 2011 – Jerzy Derenda i kpt. Bronisław Radliński;
  • 2012 – Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Leonard Pietraszak i Robert Sycz;
  • 2013 – Eleonora Harendarska, Jan Kulczyk i Zygfryd Żurawski;
  • 2014 – dr Zbigniew Pawłowicz, Michał Winiarski i Tomasz Zaboklicki;
  • 2015 – Maciej Figas, Paweł Łysak i prof. Zbigniew Włodarczyk;
  • 2016 – Beata Mikołajczyk i Michał Kubiak;
  • 2017 – Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj oraz Jerzy Riegel
    i prof. Wojciech Zegarski;
  • 2018 – prof. Józef Szala, prof. Arkadiusz Jawień, Krzysztof Herdzin;
  • 2019 – Marek i Tomasz Sekielscy, Antoni Tokarczuk, Jan Rulewski
  • 2020 – prof. Aleksander Araszkiewicz, Marek Gotowski, dr hab. Janusz Kutta,
    dr hab. Marek Romaniuk, Stanisław Błażejewski;
  • 2021 – Iga Baumgart-Witan, prof. dr hab. Piotr Salaber, prof. dr hab. Mariusz Wysocki
  • 2022 – Hanka Sowińska, bracia Stanisław, Roman, Czesław, Ryszard Abramczykowie
Udostępnij: Facebook Twitter