Bydgoskie Dni Projektowe w Młynach Rothera. 5 tys. złotych do zdobycia w Bydgoszcz Design Challenge

Katarzyna Hodurek-Kiek, Fot. Michał Jaroń

Ukazanie kreatywnego potencjału Bydgoszczy – to jeden z głównych celów Bydgoskich Dni Projektowych w Młynach Rothera.

Czy istnieją przykłady bydgoskiego dizajnu? W trakcie trwającego od 14 do 16 października festiwalu poświęconego polskiej myśli projektowej i celebrowaniu współtwórczej przestrzeni dobrego bycia, zostaną pokazane m.in. trzy ikony bydgoskiego wzornictwa: rower Duet wyprodukowany w Romecie, kieliszki projektu Wiesława Krysiaka oraz radio Jowita z Zakładów Radiowych Unitra-Eltra.

To przeszłość. A jaka jest teraźniejszość? Tworzą ją m.in. absolwentka Liceum Plastycznego, Zuzanna Rogatty, artystka tworząca na co dzień w Nowym Jorku, m.in. dla New York Timesa oraz jej nauczyciel, Franciszek Otto.

Bydgoszczanką jest także kuratorka BDP. Beata Bochińska – kolekcjonerka, autorka bestsellera „Zacznij kochać dizajn”. Fundacja Bochińskich, razem z Młynami Rothera tworzą festiwal BDP.

Trzy dni i trzy wystawy

Jednym z najważniejszych elementów Bydgoskich Dni Projektowych są trzy wystawy, które będzie można obejrzeć w Młynach Rothera na Wyspie Młyńskiej. Ich kuratorkami są Katarzyna Hodurek-Kiek (wystawa Gra Towarzyska), Agnieszka Stanasiuk /AgaBrwi (wystawa RóżniMy) i Anna Siedlecka (wystawa Blisko). 

Hodurek-Kiek zachęca – Gry towarzyskie zaspokajają również naszą potrzebę budowania relacji z drugim człowiekiem. Jakie są, w takim razie, te zabawki dorosłych? Bez wątpienia możemy je odnaleźć w kręgu dizajnu, gdzie projektant jest osobą, która zaprasza nas do gry i zabawy stworzonym przez siebie przedmiotem.

Na wystawie RóżniMy, którą stworzyła Agnieszka Stanasiuk – znana pod pseudonimem AgaBrwi, projektantka tkanin, odzieży i kostiumów teatralnych – zobaczymy, że „odmienność jest wartością nadrzędną”. Natomiast  Anna Siedlecka, kuratorka wystawy Blisko, projektantka, współwłaścicielka marki PUFF-BUFF zajmującej się współczesnym oświetleniem ukaże, że „chcemy być blisko”. – Jednak już nie tak, jak nasi rodzice i dziadkowie, szukamy nowej wizji, która nas uszczęśliwi, wzorców, za którymi warto podążać. Powstaje wiele pomysłów na „rodzinę”, bywa ona różnie definiowana i odmiennie postrzegana. Konfrontujemy się również ze śmiercią, która w ostatnich latach mocno wkroczyła w nasze relacje wraz z pandemią i wojną – zaznacza Siedlecka.

Bydgoszcz Design Challenge

Projekt graficzny autorstwa Zuzanny Rogatty / Fot. Mat prasowe

W ramach festiwalu, w Młynach Rothera, odbędzie się także konkurs dla kreatywnych, którzy przy wsparciu mentorów będą rozwiązywać zadanie: „Jak promować polski dizajn?” Na zakończenie konkursu, wszystkie grupy przedstawią rezultaty swojej pracy przed jury. Zgłoszenia można nadsyłać do 7 października. Dla dwóch zespołów czekają nagrody w wysokości 5 tys. zł na realizację swojego pomysłu. Jedną z nich jest nagroda specjalna „Nasza Bydgoszcz” i będzie przyznana zespołowi, którego pomysł będzie miał największy wpływ na życie bydgoszczan i dotrze do największej liczby mieszkańców. Fundatorami nagród jest mecenas festiwalu firma KASPA oraz pomysłodawczyni i partnerka Design Challenge, Saga Gardevärn.

Udostępnij: Facebook Twitter