Bydgoskie Dni Projektowe. Wyjątkowa wystawa w Młynach Rothera. Pokazuje twórczość projektanta z ul. Jezuickiej [ZDJĘCIA]

To będą drugie Bydgoskie Dni Projektowe / Fot. M.Kalaczyński/ UMB

W najbliższy weekend (6-8 października) w Młynach Rothera odbędą się Bydgoskie Dni Projektowe. Każdy z mieszkańców będzie mógł podczas spotkań i warsztatów zachwycać się lub poznać polską sztuką użytkową. Stałym elementem imprezy będzie wystawa „Oczarowanie” oddająca hołd Wiesławowi Krysiakowi.

Po sukcesie zeszłorocznych, pilotażowych Bydgoskich Dniach Projektowych, w tym roku odbędzie się kolejna edycja. Tematem przewodnim imprezy jest Ciągłość, która oznacza m. in. kontynuację projektów z ostatniej edycji. Jedną z nich jest przedstawienie eksponatów bydgoskiego projektanta Wiesława Krysiaka. Przed rokiem były to jego kieliszki, tym razem poświecono mu w całości wystawę.

BDP będzie towarzyszyć wystawa pt. „Oczarowanie”. Dzień przed otwarciem wystawy poszliśmy na pokaz medialny.

Bardzo się cieszymy, że Bydgoszczy kontynuuje promocję polskiego dizajnu. Przygotowania do wydarzenia trwały kilka miesięcy. Wystawa nawiązuje do dzieł bydgoskiego artysty, projektanta Wiesława Krysiaka – powiedziała Sylwia Mularczyk, przedstawicielka Młynów Rothera.

Dzięki współpracy z rodziną Krysiaka, goście, którzy przyjdą odwiedzić wystawę, zobaczą niektóre dzieła projektanta, które nigdy nie były publicznie ukazywane i zrealizowane. Pokazują one jakim artystą był Wiesław Krysiak. Prowadził on otwartą galerię na ul. Jezuickiej w Bydgoszczy – mówi Beata Bochińska, kurator Bydgoskich Dni Projektowych.

„Oczarowanie” dla każdego

Kuratorska wystawa Konrada Kulczyńskiego, filmowca i artysty wizualnego odnosi się do twórczości bydgoskiego artysty i projektanta szkła, który w swej twórczości wykorzystywał efekty świetlne i znał ich siłę oddziaływania na widzów. Prezentacja eksponowana w przestrzeni Młynów twórczo rozwija wątki, które pojawiły się w projektach i realizacjach artysty, szczególnie zrealizowanych witraży oraz odnalezionych i nieznanych wcześniej projektów tego twórcy.

Postanowiłem zreinterpretować projekty Wiesława Krysiaka z wykorzystaniem współczesnych technologii, którymi pan Wiesław mógłby być zainteresowany, gdyby dzisiaj żył – powiedział Konrad Kulczyński.

Na wystawie zobaczymy grę światła i dźwięku. Znajdziemy na niej ekspozycje z użyciem elementów witraży zaprojektowanych przez Krysiaka m. in. kopię mozaiki z kościoła pw. św. Polskich Braci Męczenników na Wyżynach. Zaprezentowane są na niej ruchome instalacje sportowych postaci (gimnastyczek i koszykarek). Jest też emitowany film o roli światła, a także multimedialna spirala z animacją wykonaną za pośrednictwem sztucznej inteligencji – kiedy do niej wejdziemy, odczujemy wibracje przeszywające całe ciało.

Wystawa jest celowo zaprojektowana w ciemnych pomieszczeniach. Przy wyjściu znajdziemy się w czystej, jasnej scenerii, które ma „oczyszczać” gości z otrzymanych doznań. Sama wystawa będzie otwarta do grudnia 2023 r. Czynna jest w godzinach pracy Młynów Rothera.

Bydgoskie Dni Projektowe. Warsztaty, spotkania i konkurs

Bydgoskie Dni Projektowe potrwają w dniach 6-8 października. Na odwiedzających Młyny Rothera czekają warsztaty, spotkania, a także strefa dla dzieci.

Pierwszym akcentem BDP jest konkurs „Piękna Witryna”. Studenci Politechniki Bydgoskiej zaprojektowali witryny w księgarni Toniebajka, Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz kawiarni Zakładka. Na stronie BDP można zobaczyć neonowe instalacje oraz oddać głos na wybrany projekt.

Cały program – TUTAJ.

Organizatorami przedsięwzięcia Bydgoskich Dni Projektowych 2023 są Fundacja Bochińskich i Młyny Rothera.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter