Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, którego częścią jest Exploseum, szuka wykonawcy dokumentacji projektowej dla Muzeum Techniki. Pierwsi zainteresowani już umawiają się na wizje lokalne.
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zamawia „Wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowej i kosztorysowej dla inwestycji polegającej na przebudowie, rozbudowie, dostosowaniu na potrzeby muzealne obiektów strefy DAG Fabrik Bromberg wraz z budową parkingu”. To pierwszy krok do powstania Muzeum Techniki i Fabryki Kultury. Co miałoby się w nich znaleźć?
Exploseum zostaje, Muzeum Techniki powstaje
Obecna trasa zwiedzania byłaby zachowana pod nazwą Exploseum. Chcemy rozbudować sferę magazynową, w której umieścimy sale ekspozycyjne i zaadoptujemy na cele wystawiennicze. W innych budowlach mogłyby powstać przestrzenie edukacyjno-warsztatowe dla potrzeb Fabryki Kultury. Myślimy również o pracowni konserwatorskiej dla naszego muzeum. Na końcu dotychczasowej trasy zwiedzania znajdują się duże magazyny, te moglibyśmy przystosować na ogólne powierzchnie dla zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Rozmiar budynków sprawia, że moglibyśmy w nich bez problemu umieścić nawet duże zbiory i pojazdy. Nie mamy gdzie pokazać m.in. piły taśmowej z fabryki Carla Blumwego. Oczywiście znalazłoby się miejsce dla militariów, które znajdują się w zbiorach Muzeum Wojsk Lądowych (chodzi o eksponaty znajdujące się na Osowej Górze, które sporadycznie pokazywane są publiczności – red.). W depozycie od MWL mamy już armatę ZiS-3. To oczywiście wymagałoby nie tylko zakończenia inwestycji w Exploseum, ale również porozumienia między placówkami muzealnymi – podkreśla Łukasz Stachowiak, kierownik działu Historii Techniki w Exploseum.
Obecnie na potrzeby Exploseum wykorzystywano jest niewielka część obiektów poniemieckiej wytwórni materiałów wybuchowych DAG Fabrik.
Oprócz adaptacji kilkunastu budynków zaplanowano również budowę drogi oraz dużego parkingu dla autobusów. Ciekawostką jest, że zaprojektowano m.in. wykonanie szklanej podłogi w jednym z tuneli, aby zwiedzający patrząc pod nogi, mogli zobaczyć na jakiej wysokości się znajdują (około 8 metrów nad poziomem gruntu).
Z punktu widzenia muzeum niezwykle istotna jest kwestia parkingu. Ten, kto miał już okazję odwiedzić Exploseum wie, że tłok pod wejściem potrafi zrobić kilkanaście aut. Jeśli przyjedzie autobus ze szkolną wycieczką, zaparkowanie w tym miejscu będzie niemożliwe. Muzeum Okręgowe kończy już procedurę przejęcia działki o powierzchni około hektara, na której – jako jeden z elementów projektu – miałby powstać parking.
Militaria z Osowej Góry
– Były różne pomysły na Muzeum Techniki. Mnie podoba się ten zakładający przeniesienie m.in. zabytków techniki wojskowej z Osowej Góry, które teraz niszczeją pod chmurką i nie można ich oglądać, na teren Exploseum. Uważam, że byłaby to spora atrakcja także dla szkolnych wycieczek, które odwiedzają muzeum. Podoba mi się też pomysł „wykorzystania” w Muzeum Techniki Mariana Rejewskiego i Enigmy – mówi radny Kazimierz Drozd, członek Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Bydgoszczy.
Dyrektorem MWL jest Wojciech Bartoszek, również radny miasta Bydgoszczy. Latem, kiedy komisja kultury obradowała wyjazdowo w Exploseum i dyrektor MOB, Wacław Kuczma przedstawiał koncepcję poszerzenia Exploseum, Bartoszek nie wykluczył współpracy. – Pan dyrektor uznał, że pomysł jest dobry, ale potrzebuje dopracowania – potwierdza Drozd. Z Bartoszkiem nie udało się nam skontaktować.
– Dlatego od razu zakładamy jej przeprowadzenie w czterech, pięciu etapach. Warunkiem uruchomienia przestrzeni muzealnych w starych obiektach będzie m.in. usunięcie z nich zwałów ziemi i rosnących drzew, wyposażenie w niezbędną infrastrukturę, media, monitoring, stolarkę okienną, drzwiową i wiele innych. Zanim umieścimy tam zbory i wpuścimy zwiedzających musimy mieć pewność, że będzie to bezpieczne – podkreśla Łukasz Stachowiak. – Exploseum jest perełką turystyki bydgoskiej, ale to „produkt” który ma już 11 lat i bez inwestycji nie będzie go można rozwijać.
W połowie grudnia nastąpi otwarcie ofert w postępowaniu, wyłonienie wykonawcy projektu może nastąpić jeszcze w tym roku.
Szukasz informacji z Bydgoszczy? Zapisz się do naszego newslettera!