Bydgoskie Granty Oświatowe 2024. Niemal pół miliona złotych dla edukacyjnych inicjatyw pozaszkolnych

Uroczystość w Pałacu Młodzieży uświetnił występ formacji tańca nowoczesnego T.1 Dance Company działającego przy MDK nr 1/fot. B.Witkowski/UMB

W poniedziałek (15 kwietnia) dyrektorzy bydgoskich szkół, przedszkoli i domów kultury spotkali się z władzami miasta. Podczas uroczystości w Pałacu Młodzieży, przyznano Bydgoskie Granty Oświatowe.

Od lat Bydgoskie Granty Oświatowe wspierają finansowo inicjatywy kulturalne i edukacyjne podejmowane przez miejskie szkoły i placówki. Najlepsze z nich to projekty z wyrobioną marką i tradycją – zdobywcy Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej.

– W tym roku wpłynęło 197 wniosków z 76 jednostek oświatowych. Nie wszystkie można było nagrodzić. Do realizacji wytypowano 128 projekt z 64 szkół, w tym 14 projektów posiadających tytuł Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej. Na realizację Miasto Bydgoszcz przyznało 489 050,00 zł. Trzymamy szczególnie kciuki za te projekty, które będą realizowane po raz pierwszy. Nie wszystkie wnioski otrzymały równe dofinansowanie. 100 procent pokrycia kosztów uzyskało osiem projektów – ogłosiła zgromadzonym gościom Magdalena Buschmann, dyrektorka Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Bydgoskie Granty Oświatowe. Mali artyści, rozwój osobisty i integracja

Znaczną część BGO stanowiły realizacje artystyczne i działalność amatorskich grup artystycznych. 27 projektów muzycznych, wokalnych, tanecznych, teatralnych i filmowych zyskało dofinansowanie. Równie ważny wkład w pozalekcyjny rozwój przedszkolaków i uczniów mają konkursy, warsztaty i konferencje. 20 takim inicjatywom przyznano BGO. Wiele placówek zaplanowało działania wspierające żywą lekcję historii. Do takich zaliczyć można I Ogólnopolską Młodzieżową Konferencję Historyczną „Ktoś tutaj był…” organizowaną przez VII LO czy też gry i konkursy z historią w tle „Śladami Króla Kazimierza Wielkiego” autorstwa IV LO. III Lo zaprasza na Lekcje Inne niż Wszystkie – Historia Kanału Bydgoskiego.

Młodzi bydgoszczanie lubią muzykę. Na to wskazują nagrodzone inicjatywy Orkiestra Muzyków Bydgoskich „Emband” przy I LO, wojewódzki konkurs wokalny „Mikołajkowe śpiewanie”, czy udział Szkolnej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy w Międzynarodowym Konkursie Orkiestr w Lloret De Mar koło Barcelony jako podsumowanie 55-lecia działalności.

Wśród inicjatyw dofinansowanych BGO, dziewięć realizowanych będzie na szczeblu międzynarodowym a 18 na szczeblu ogólnopolskim. 49 BGO będzie stanowić realizacje nowe.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter