Para pięknych łabędzi zamieszkała na Wyspie Młyńskiej i założyła gniazdo. Bydgoszcz chroni ptaki. Są monitorowane przez specjalną kamerę. Teren jest ogrodzony. Ptaki można oglądać na portalu bydgoszczinformuje.pl.
W gnieździe, która łabędzie założyły na skarpie między Młynami Rothera a Wyspą Młyńską, jest osiem jaj. Łabędzica pieczołowicie je wysiaduje. Niedługo powinny się wykluć pisklęta.
Jeśli są kłopoty z oglądaniem gniazda na żywo na YouTube – zapraszamy TUTAJ.
Rodzina łabędzi. Prosimy nie płoszyć ptaków i ich nie dokarmiać
Miasto opiekuje się łabędzią rodziną. Błyskawicznie, po tym jak gniazdo zostało zauważone specjaliści z Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej wykonali najpierw prowizoryczne zabezpieczenie a potem ogrodzenie. Znajdują się na nim tabliczki z napisem: „Rodzina łabędzi. Prosimy nie płoszyć ptaków i ich nie dokarmiać”.
Włączenie kamery z monitoringiem to kolejny sposób na ochronę gniazda naszych łabędzi.
Jak postępować wobec łabędziej pary
Oto podstawowe zasady, jak się należy zachować w pobliżu łabędziego gniazda:
Prosimy nie podchodzić do łabędzi z psami. Zaobserwowaliśmy, że łabędzie reagują niepokojem na szczekanie psa. Nie wolno także spuszczać psów ze smyczy, aby nie dopuścić do sytuacji, w której pies, kierując się np. instynktem, zaatakuje łabędzie.
Prosimy o niedokarmianie łabędzi. O tej porze roku mają pod dostatkiem pełnowartościowego, naturalnego jedzenia.
Prosimy o niezbliżanie się do ptaków, o nieprzystawanie i niewpatrywanie się. Łabędzie są obojętne na spokojny ruch ludzi po chodniku. Natarczywa obserwacja, a także podchodzenie do nich, np. w celu zrobienia zdjęcia, może mieć negatywne skutki (np. spowodować opuszczenie gniazda).
Przypomnijmy: łabędź niemy (Cygnus olor), na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r. poz. 2183 ze zm.), podlega ochronie gatunkowej ścisłej. W stosunku do dziko występujących łabędzi niemych – a z takimi mamy do czynienia na Wyspie Młyńskiej, obowiązuje, m.in. zakaz umyślnego płoszenia lub niepokojenia, m. in. w miejscach rozrodu lub wychowu młodych lub w miejscach żerowania. Umyślnym płoszeniem i niepokojeniem jest np. podchodzenie do ptaków, zaczepianie ich, a także dokarmianie. Kto bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom narusza zakazy w stosunku do zwierząt objętych ochroną gatunkową, podlega karze aresztu albo grzywny.