Bydgoskie nadzieje na medale olimpijskie trenują w UKS 10 Judo. Młodzi sportowcy otrzymali wyróżnienia

Bydgoscy dżudocy zdobyli w tym roku siedem medali MP w kategoriach młodzieżowych. Na zdjęciu Julia Troka i Michalina Miszewska podczas zawodów na Węgrzech z trenerami / UKS 10 Judo Bydgoszcz

Zawodniczki i zawodnik UKS 10 Judo odebrali wyróżnienia za sukcesy w sezonie 2023. Był to dla nich bardzo dobry rok. Julia Troka zdobyła historyczny, brązowy medal w Pucharze Europy. Ponadto dżudocy przywieźli siedem medali z Mistrzostw Polski.

UKS 10 Judo Bydgoszcz powstał w Szkole Podstawowej nr 31 przy ul. Karłowicza. Od 2010 roku szkoli młodzież w japońskiej sztuce walki. We wszystkich grupach trenuje około 400 podopiecznych. – Przychodzą do nas uczniowie z innych szkół. Najmłodsze grupy trenują na sali przy ul. Gajowej. Na zajęcia przychodzą już dzieci w wieku 4 lat. Starsi trenują w szkole. Rekrutacja jest otwarta dla wszystkich – mówi prezes i trener klubu, Mateusz Kuliński.

Sportowcy biorą udział w zawodach w Polsce, jak i za granicą. Klub ma na swoim koncie już 21 medali Mistrzostw Polski.

Puchar Świata i marzenia o igrzyskach

Młodzi dżudocy przybyli do ratusza w poniedziałek (20 listopada), aby otrzymać listy gratulacje od zastępczyni prezydenta Iwony Waszkiewicz. Był to dla bardzo owocny sezon, gdyż zdobyli siedem medali rangi mistrzostw Polski. Wśród nich była Julia Troka (ur. 2008), nadzieja olimpijska w tej dyscyplinie, trenująca w kadrze narodowej. W październiku wywalczyła brązowy medal w Pucharze Europy Juniorów Młodszych w Rydze. To jeden z większych sukcesów bydgoskiego judo od lat.

Było bardzo interesująco. To był jeden z moich celów, żeby zdobyć ten medal, chociaż potem sobie zdałam sprawę, że byłabym w stanie zawalczyć o najwyższy stopień na podium – przyznała zawodniczka, która miała naszyjnik w kształcie kółek olimpijskich.

Sporo medali Mistrzostw Polski

Dwa tygodnie temu zajęła wysokie – 5. miejsce w Pucharze w węgierskim Gyor. Na zawodach była z nią także Michalina Miszewska z UKS 10 Judo, która trenuje na zapleczu kadry.

Wyróżnienia odebrali także medaliści MP w kategorii młodzików: Milena Marek, Nikola Nowicka, Oskar Jurczyk. Ten ostatni jest jeszcze uczniem ósmej klasy. Dziewczyny uczęszczają już do bydgoskich liceów. W przyszłym sezonie zmienią się im kategorie na juniorów młodszych. – W tej grupie jest wielu mocnych zawodników, przed nami kolejne wyzwania. Mamy ambitne cele na następny rok – zapowiedział trener.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!