Bydgoskie Wodociągi pomogą gminie Koronowo w oczyszczeniu Brdy. Współpraca w Metropolii Bydgoszcz

„Martwa Brda” w Koronowie / Fot. MWiK

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja pomogą gminie Koronowo w rewitalizacji Brdy i jej nabrzeża. – Wierzymy, że nasze dotychczasowe doświadczenia pomogą przywrócić temu miejscu blask – a rzeka i pobliskie jej tereny – ponownie staną się miejscem organizacji imprez sportowych, pikników czy rodzinnych spacerów – podkreśla bydgoska spółka.

Jest już porozumienie w tej sprawie, które podpisali Patryk Mikołajewski burmistrz Koronowa oraz prezes zarządu MWiK Stanisław Drzewiecki. Umowa pozwoli władzom Koronowa przystąpić do dalszych etapów prac m.in.: przyjęcie przez Radę Miasta wymaganych uchwał czy przeprowadzenie konsultacji społecznych. Będzie mógł też powstać zespół ekspertów, którzy wykorzystując wcześniejsze doświadczenia bydgoskich wodociągów w rekultywacji Brdy i Kanału Bydgoskiego, pomogą w podobnych działaniach poświęconych oczyszczaniu rzeki na terenie Koronowa.

Prace nad porozumieniem trwały już od ub. roku. Uczestniczyli w nich eksperci i specjaliści z MWiK a także z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Politechniki Bydgoskiej. Chodzi przede wszystkim o fragment Brdy przepływający przez centrum Koronowa zwany „Martwą Brdą”. Jest to fragment odciętego (pierwotnego) koryta Brdy, pomiędzy zaporą ziemną w Pieczyskach spiętrzającą wody Zalewu Koronowskiego a jazem Okole obok Samociążka.

Brda od zawsze była integralną częścią Koronowa. Wszystko zmieniło się w latach 60. ubiegłego stulecia. W Pieczyskach rzeka została przegrodzona zaporą i powstał Zalew Koronowski. Od tamtego czasu Brda, od tamy do elektrowni wodnej w Samociążku, niemal zatrzymała swój bieg i stała się tzw. martwym korytem. Rzeka i nadbrzeże coraz bardziej zarastały dziką roślinnością a brak silnego nurtu powoduje, że woda nie ma możliwości samooczyszczenia. Sporadycznie prowadzono płukanie koryta rzeki, ale nadal jest to niewystarczające. Dodatkowo, w czasie prowadzonych kontroli, stwierdzono nielegalne wyloty odprowadzające ścieki bezpośrednio do rzeki. Woda jest brudna, zanieczyszczona a na brzegach pojawia się coraz więcej śmieci. Szansą dla Koronowa byłoby np. wybagrowanie i oczyszczenie koryta rzeki, odwodnienie starej części miasta co rozwiązywałoby problem lokalnych podtopień piwnic oraz zagospodarowanie terenów wzdłuż koryta rzeki. 

Fatalny stan rzeki w tym miejscu potwierdzają badania prowadzone w ciągu ostatniego roku przez bydgoskie wodociągi. Obecnie bez zdecydowanych działań, ten malowniczy kiedyś zakątek Brdy, ulegać będzie dalszej degradacji i zanieczyszczeniu. Burmistrz Koronowa, mając na względzie doświadczenie bydgoskich wodociągów, poprosił o pomoc w rozwiązaniu tego ekologicznego problemu. – W Bydgoszczy przygotowywaliśmy już podobne projekty. Wiele lat temu w naszym mieście oczyściliśmy Brdę i Kanał Bydgoski z zanieczyszczeń, które nagromadziły się tam w ciągu kilkudziesięciu lat. Obecnie rzeka Brda w Bydgoszczy ma wysoką klasę czystości. Pozwala to między innymi na organizację w rzece zawodów pływackich – podkreślają MWiK. 

Zapisz się na nasz newsletter!

Udostępnij: Facebook Twitter