Bydgoskie Wyżyny – zaprojektowane wzorcowo, ale po latach urbaniści chcą wprowadzić zmiany

Spore, potencjalnie, zmiany czekają na mieszkańców Wyżyn. Nowy MPZP przewiduje miejsce na wielopoziomowe parkingi i nową zabudowę mieszkaniową. Gdzie miałyby powstać?

Bydgoscy radni zajęli się i przegłosowali projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Wyżyny – Węgierska”. Plan dotyczy terenu o powierzchni około 47 hektarów, położonego między ulicami Glinki, Magnuszewska, Jana Pawła II i Wojska Polskiego.

– To osiedle jest jednym z lepiej zagospodarowanych i wzorcowo zaplanowanych w latach 70-tych osiedli w Bydgoszczy. Realizowano je na podstawie ówczesnych przepisów urbanistycznych, są wzorcowe dlatego, że były organizowane dla konkretnych jednostek urbanistycznych. Taka jednostka była zaplanowana na około 5 tysięcy mieszkańców i dla takiej liczby osób przewidywało się szkołę, przedszkola, usługi podstawowe, tereny rekreacji i to wszystko w tym obszarze się znalazło – podkreśla Anna Rembowicz-Dziekciowska, która na ostatniej sesji Rady Miasta Bydgoszczy przedstawiała radnym projekt MPZP.

Chcielibyśmy tym planem miejscowym zachować to, co jest wartościowe, a wartościowe jest m.in. brak tego, co dzieje się na niektórych osiedlach, że parkingi wkraczają w przestrzenie zielone między blokami. Natomiast bolączką tego osiedla jest ogromny deficyt miejsc parkingowych – podkreślała dyrektor.

Wyliczono, że na ok. 2330 mieszkań wskaźnik miejsc parkingowych wynosi 0,6 na mieszkanie, podczas gdy średnia dla miasta to 1,57. To oznacza, że gdyby nawet chciano zapewnić jedno miejsce parkingowe na jedno mieszkanie, brakuje tych miejsc około 700.

– Na osiedlu samochody parkują na niemal wszystkich chodnikach, przejście z wózkiem czy w ogóle dla pieszych jest utrudnione, na wszystkich chodnikach parkują auta – podkreśla Anna Rembowicz-Dziekciowska. – Regulacje planu dadzą możliwość rozwiązania tego problemu i przekształcenia terenów, które są niezagospodarowane.

Mowa jest o trzech obszarach, których mogą dotyczyć zmiany – jeden mieści się u zbiegu ulic Jana Pawła II i Glinki, drugi przy ulicy Glinki przy zbiegu z ulicą Magnuszewską, a trzeci to obszar koncentracji usług w pobliżu dawnej kładki. Co ma się zmienić na tych terenach?

Największe zmiany mogłyby dotyczyć obszaru pierwszego, na wylocie kładki dla pieszych łączącej Wyżyny ze Wzgórzem Wolności, na którym obecnie znajduje się niezbyt estetyczne garażowisko.

To ewidentny substandard i rozrzutne zagospodarowanie terenu, bo jako urbanistom zależy nam by powstała zabudowa mieszkaniowa w obszarach, gdzie jest rozbudowana infrastruktura społeczna, a tak jest na tym osiedlu. Chcielibyśmy zasilić osiedle w nowych mieszkańców. Rekomendujemy, by zmienić zagospodarowanie – na osi kładki chcemy wprowadzić takie regulacje, by zamiast garaży mogła powstać zabudowa mieszkaniowo-usługowa – uważa dyrektor MPU.

Teren u zbiegu ulic Glinki i Magnuszewskiej również daje możliwość zabudowy mieszkaniowo-usługowej, są decyzje wydane o warunkach zabudowy, ale w tym miejscu mogłyby również zacząć funkcjonować garaże wielopoziomowe.

Z kolei kompleks handlowy przy dawnej kładce funkcjonuje bez zmian w taki sam sposób od momentu jego wybudowania.

– Zagospodarowanie tego terenu nie jest zbyt eleganckie. Tak jak na innych ulicach, tak i tu wciskają się samochody, przestrzeń jest całkowicie utwardzona, nie ma tu krzty zieleni. Chcielibyśmy dać możliwość by tę zabudowę ukształtować inaczej, tak by na dolnych kondygnacjach funkcjonowały usługi, a na wyższych kondygnacjach parking – mówiła na sesji Anna Rembowicz-Dziekciowska.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter