Bydgoszcz 2013-2023. Dekada zmian. Salon miasta z całkowicie nowym obliczem

Odnowiona Hala Targowa wróciła do bydgoszczan / Fot. B.Witkowski/UMB

Ostatnie dziesięć lat to czas, w którym najwięcej zmian dokonało się w centrum Bydgoszczy, salonie naszego miasta. Te przemiany doceniają mieszkańcy i eksperci.

– Metamorfoza Bydgoszczy jest szokująca. Z brzydkiego kaczątka wyrósł wspaniały miejski łabędź. Miasto nad Brdą stało się piękne, jest zaskakujące, ma rozmach, jest świeże, dynamiczne i bardzo inspirujące. Nie zmarnowano tu ostatnich lat – to opinia Mateusza Zmyślonego, pioniera marketingu miejsc w Polsce, którą wyraził w specjalistycznym portalu architekturaibiznes.pl.

Miasto z nową twarzą


Spacer po salonie miasta, od parku Kochanowskiego przez ul. Cieszkowskiego, nad Brdę aż do Starego Miasta daje obraz licznych przeobrażeń, jakie tu nastąpiły. Mówiąc krótko – Bydgoszcz pięknieje – krok po kroku, rok za rokiem. Wystarczy wykonać krótki spacer w czasie i przestrzeni, by się o tym przekonać.
Zacznijmy w parku Jana Kochanowskiego.

Park Jana Kochanowskiego
Park Jana Kochanowskiego / Fot. B.Witkowski / UMB

W latach 2014-2016 został całkowicie odnowiony, a centralnym punktem stał się tłumnie oblegany „muzyczny” plac zabaw. Niedaleko stąd na ul. Cieszkowskiego – sześć lat temu zrewitalizowano tę naszą chlubę, pełną secesyjnych kamienic ulicę. Wita nas tam mural z wizerunkiem Józefa Święcickiego, twórcy najpiękniejszych, bydgoskich kamienic.

Mural Józefa Święcickiego
Mural Józefa Święcickiego / Fot. B.Witkowski / UMB

Przenosimy się w czasie o dwa lata. Od 2018 roku cieszymy się „nowym” parkiem Witosa. Ważne, że uszanowano w czasie prac nad jego odnowieniem pamięć o tysiącach osób, niemieckich ewangelikach, których szczątki ciągle się tam, to przecież dawny cmentarz, znajdują.

Park Ludowy im. Wincentego Witosa
Park Ludowy im. Wincentego Witosa / Fot. B.Witkowski / UMB


Rok 2021 – kolejna część spaceru wiedzie nad Brdę. Oglądamy tam przy moście Królowej Jadwigi nową Astorię – centrum sportu i rekreacji z 50-metrową pływalnią.

Budynek basenu Astoria
Budynek basenu Astoria / Fot. B.Witkowski / UMB

Czas przyspiesza. Zbliżamy się już do teraźniejszości i zmiany nabierają tempa. W 2022 roku salon Bydgoszczy wzbogacił się o nowy gmach Muzeum Okręgowego oraz Muzeum-Aptekę pod Łabędziem i Teatr Kameralny, który wrócił po latach na kulturalną mapę miasta.

W pobliżu wita od tego lata bydgoszczan kultowa Hala Targowa – miejsce ulubione szczególnie przez młodych.

Otwarcie Hali Targowej
Otwarcie Hali Targowej / Fot. B.Witkowski / UMB

Trwają prace na uliczkach Starego Miasta i Rybim Rynku. A na koniec naszego spaceru przenieśmy się do Starego Fordonu, który w ostatnich dwóch latach stał się drugim krakowskim Kazimierzem. Kolejne prace: na Rybim Rynku, uliczkach Starego Miasta, pl. Kościeleckich trwają. Trwa także przebudowa Teatru Polskiego. Po Nowym Roku rozpocznie się rewitalizacja pl. Wolności.

Udostępnij: Facebook Twitter