Bydgoszcz i bydgoszczanie świętują Niepodległość. Patriotyczne śpiewanie i inne atrakcje na 11 Listopada

Bydgoski Bieg Niepodległości to tradycyjna część obchodów Święta Niepodległości / Fot. R.Sawicki/UMB

– Pokażmy naszą radością znaczenie i wartość wolności – zachęca do udziału w organizowanych przez miasto obchodach Święta Niepodległości prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

W sobotę świętujemy 11 Listopada, nasz Dzień Niepodległości, 105. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności po ponad wiekowym okresie zaborów. Bydgoszcz była pod pruskim zaborem wyjątkowo długo, od czasu pierwszego rozbioru w 1772 roku aż po styczeń 1920 roku.

W sobotę miasto zaprasza bydgoszczan na wspólne, radosne świętowanie odzyskania niepodległości. Od godz. 13 do 14 na Starym Rynku wystąpi Kapela Podwórkowa „Ferajna Bydgoska” (akordeon, klarnet, gitara, bęben i przedwojenna tara). Nasza grupa z Bydgoszczy zaprezentuje się w repertuarze znanych i lubianych piosenek historycznych i patriotycznych. – Wszystkich obecnych zaprosimy do wspólnego śpiewania, ze ściągą w postaci okolicznościowych śpiewników. Razem wykonamy między innymi „O mój rozmarynie” i „Przybyli ułani pod okienko” – zachęcają organizatorzy z Urzędu Miasta. W trakcie koncertu rozdawane będą także flagi narodowe i kotyliony. Miłą pamiątką będą zdjęcia przed ratuszem w wyjątkowym przygotowanym na ten dzień kadrze.

Plakat z zaproszeniem na Stary Rynek

W nocy z piątku na sobotę harcerki i harcerki ze Zrzeszenia Harcerskiego Piąta.PL ozdobią barwami miasta, kwiatami i zniczami, wiele bydgoskich miejsc pamięci. Przygotują tym symbolicznym gestem Bydgoszcz na obchody Narodowego Święta Niepodległości. Przyjdą m.in. na Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy na Wzgórzu Wolności, pomnik prezydenta Leona Barciszewskiego na Wełnianym Rynku, tablice niepodległości na Starym Rynku i ulicy Jagiellońskiej, dedykowane Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu i Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Pomnik Walki i Męczeństwa czy pomnik Wolności na placu Wolności. 

Bieg i kwiaty z okazji 11 Listopada

Przed mszą świętą w katedrze, około godziny 10.45, złożone zostaną także kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem Leona Barciszewskiego, prezydenta Bydgoszczy rozstrzelanego 11 listopada 1939 roku.

Świętowanie 11 Listopada odbędzie się także na sportowo. O godz. 11, tym razem ze stadionu Zawiszy przy ul. Gdańskiej, wystartują uczestnicy Bydgoskiego Biegu Niepodległości. 1500 osób z rodzinami i przyjaciółmi uczci na sportowo ważną kartę narodowej historii i pamięć jej bohaterów. Rano na 111-kilometrową trasę wyruszają także rowerzyści. Natomiast w sobotę po południu (od godziny 15.00) na lekcję historii zapraszają na ulicę Gawędy 5 (siedziba dawnej szkoły podstawowej) połączone siły Miejskiego Centrum Kultury, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2  oraz organizacji harcerskich, społecznych i edukacyjnych. W programie Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości znalazły się między innymi występy muzyczne i pokazy taneczne, warsztaty mincerskie czy fotograficzne, gra miejska, prezentacje broni, umundurowania i sprzętu wojskowego. Od godziny 17.00 potańcówka w stylu lat 20. i 30. Wstęp wolny.

Udostępnij: Facebook Twitter