Bydgoszcz kupuje „Certę” i ogłasza początek sezonu turystycznego. 800 tys. osób odwiedziło nasze miasto w 2022 roku

Ponad 800 tysięcy turystów odwiedziło nasze miasto w 2022 roku. Mamy potencjał i ofertę, która pozwala myśleć, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej. Bydgoszcz kupi zabytkowy statek „Certa”.

Według danych zgromadzonych przez Wyższą Szkołę Gospodarki (od lat bada i analizuje ruch turystyczny w Bydgoszczy) nasze miasto odwiedziło ponad 500 tysięcy osób, które korzystały z noclegów To dane porównywalne z rokiem 2019, czyli okresu sprzed pandemii. Do tej liczby należy jeszcze dodać turystów jednodniowych.

Co roku sprawdzamy, ilu turystów odwiedza Bydgoszcz. Dane za zeszły rok są niezwykle optymistyczne, bo okazuje się, że po dwóch latach pandemii rok 2022 był rokiem odbicia. Na podstawie szacunków WSG zanotowaliśmy odwiedziny 550 tysięcy turystów, rozumianych jako osoby, które korzystały u nas z noclegów. Do tej liczby należy dodać ok. 300 tysięcy tych, którzy przyjechali na kilka godzin. W porównaniu z rokiem 2019 widać wzrost udzielonych noclegów o 15 procent – mówi Leszek Woźniak, dyrektor Bydgoskiego Centrum Informacji podczas konferencji prasowej na barce „Lemara”.

Konferencja prasowa poświęcona ruchowi turystycznemu w Bydgoszczy / Fot. R.Sawicki

Słoneczniki wypływają w trasy

Od jutra (28 kwietnia) ruszają regularne rejsy bydgoskim „Słonecznikami”. W ub. roku z tej oferty skorzystało 27 tysięcy osób. Rejsy odbywać się na dwóch trasach, trasie „staromiejskiej” i „słonecznej”. Bardzo dobrze rozwija się oferta rejsowa prywatnych łodzi i barek, które pływają po Brdzie.

– Bydgoszcz jest miastem coraz bardziej odkrywanym – nie ma wątpliwości Michał Walczak, prezes City Hotel Bydgoszcz oraz Dyrektor Regionalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Osoby które do nas przyjeżdżają, także z grona moich prywatnych czy biznesowych kręgów, są bardzo zadowolone z kompaktowości miasta. Liczby nie kłamią, turystów było więcej niż w 2019 roku. Zmienia się też ich profil, są to coraz młodsi ludzie i rodziny z dziećmi przyjeżdżające na city breaki. Hotele do tego nowego trendu się dostosowują, przygotowując m.in. więcej pokojów rodzinnych. Jako branża jesteśmy przygotowani na otwarcie sezonu.

Bydgoszcz kupuje zabytkowy statek

– Zapadła ostateczna decyzja – będziemy kupowali zabytkowy statek „Certa”. To ponad stuletnia jednostka wyprodukowana w fabryce Lloyda w Bydgoszczy. – Pokryjemy koszty zakupu i transportu, Miejskie Centrum Kultury będzie miało środki na remont jednostki, by przywrócić jej wygląd zbliżony do oryginalnego. Inną kwestią jest przywrócenie statkowi możliwości pływania – na to potrzeba zdecydowanie innych pieniędzy. Jeżeli znajdą się jakiekolwiek fundusze zewnętrzne albo kapitał prywatny, który chciałby to uczynić to jesteśmy gotowi do współpracy – zadeklarował Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

„Certą” zaopiekować się ma Miejskie Centrum Kultury. Minęło 126 lat odkąd jednostka dotknęła w Bydgoszczy wody. Może być elementem planowanego skansenu żeglugi śródlądowej, tego – oprócz w Wrocławia – nie ma w Polsce nikt, a i w Europie niewiele jest takich miejsc.

Barka „Lemara” zacumuje w Starym Fordonie

Wkrótce mamy zobaczyć barkę „Lemara” na Wiśle w Starym Fordonie. Przycumować do brzegu ma jeszcze w wakacje.

– W tym roku mierzymy wysoko, wyznaczyliśmy sobie konkretne działania. Jednym z nich są wianki dwóch rzek czyli idea wskrzeszenia „Bydgoskich wianków”. Kiedyś można było podziwiać wianki spływające Brdą i Wisłą, chcemy corocznie celebrować związki Bydgoszczy z Brdą i Wisłą. W tym roku, 19 czerwca, naszą barkę przeniesiemy na bulwar w Fordonie – zapowiada Adam Gajewski, kurator Sekcji Dziedzictwa Lokalnego i Barki Lemara Miejskiego Centrum Kultury.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter