Bydgoszcz miastem muzyki – dołączyliśmy do elitarnego grona miast kreatywnych UNESCO

Konferencja prasowa ws. włączenia Bydgoszczy do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO / Fot. R.Sawicki/UMB

Bydgoszcz w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO – znaleźliśmy się wśród 55 miast z całego świata. Daje to ogromne możliwości współpracy i wymiany doświadczeń.

– Od zawsze uważałem, że to muzyka jest naszym wyróżnikiem – o sukcesie, jakim jest dołączenie Bydgoszczy do grona miast kreatywnych UNESCO mówił prezydent Rafał Bruski na konferencji prasowej w poniedziałek (6 listopada) – Nasza aplikacja uzyskała bardzo pozytywną ocenę, stąd to wielkie osiągnięcie naszego miasta. Jesteśmy szóstym miastem w Polsce, które może się takim tytułem poszczycić – dodaje.

Miasto kreatywne – to nie tylko certyfikat

Do sieci miast kreatywnych UNESCO dołączyło w tym roku 55 miast z całego świata, w tym Bydgoszcz (jedyna w Polsce). W całej sieci działa obecnie 350 miast, specjalizujących się w różnych dziedzinach, muzyka jest tylko jedną z nich. W Polsce w sieci znajdują się już Kraków (literatura), Katowice (muzyka), Łódź (film), Wrocław (literatura) oraz Gdynia (film).

– Uzyskanie tytułu to nie jest tylko certyfikat za osiągnięcia w dziedzinie muzyki, choć oczywiście i one znalazły się w naszej aplikacji. To, co jest szczególnie istotne, dopiero zamierzamy zrobić przez najbliższe cztery lata. Naszym głównym celem było poszerzenie współpracy międzynarodowej i nawiązanie kontaktów z innymi miastami, jak również zwiększenie świadomości mieszkańców o roli kultury w życiu Bydgoszczy – podkreślała Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.

Muzyczna edukacja od przedszkolaka

– Nasze projekty są efektem długich rozmów z bydgoskim środowiskiem kultury. Kultura ma tę niesamowitą cechę, że łączy w sobie wiele obszarów. Przede wszystkim jest jednak podstawowym narzędziem spójności społecznej, nasza aplikacja najlepiej to pokazuje. Na poziomie lokalnym przedstawiliśmy kilka projektów opartych o edukację. Chcemy edukować już przedszkolaków i dzieci by potrafiły nie tylko grać na instrumentach, ale również żeby były wyedukowane do muzyki. Powstanie również platforma dla nowych, eksperymentalnych form muzycznych. Na poziomie międzynarodowym niezwykle istotne było dla nas wyjście do partnerów, którzy już znajdują się w sieci lub potencjalnie chcą się znaleźć. Szczególnie palące są obszary takie jak zrównoważony rozwój i 17 celów wymienianych przez UNESCO, w tym połączenie kultury i ekologii – podkreślała Tamara Kamińska, współtwórczyni bydgoskiej aplikacji do UNESCO.

Operatorem projektu przez najbliższe cztery lata będzie Miejskie Centrum Kultury, tu również znajdzie się biuro kultury UNESCO. Zarządzać nim będzie Anna Tarnowska, koordynatorka procesu aplikacji Bydgoszczy do sieci miast kreatywnych.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter