Uczestnicy konferencji przed Mistrzostwami Polski w Lekkiej Atletyce 2024 / Fot. M. Kalaczyński/UMB
Bydgoszcz będzie gospodarzem 100. Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce. Do naszego miasta przyjadą polskie gwiazdy znane z bieżni, rzutni i skoczni. Sportowcy oprócz medali, powalczą o przepustki na igrzyska olimpijskie.
Bydgoszcz już dawno temu zyskała miano jednego z najsilniejszych ośrodków lekkoatletycznych w Polsce. To tutaj, na stadionie Zawiszy odbyło się najwięcej w Polsce imprez spod znaku „królowej sportu”. W tym mieście padały rekordy Polski, Europy, jak i świata. W pamięci wielu bydgoszczan zapisał popis Ireny Szewińskiej z 1976 roku, która tuż przed igrzyskami w Montrealu pobiła w grodzie nad Brdą rekord świata na 400 metrów – 49,75 sek.
Bydgoszcz. Lekkoatletyczna historia zatacza koło
– Chyba nie ma lepszego miejsca niż Bydgoszcz na zorganizowanie jubileuszowych mistrzostw Polski – mówi Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związki Lekkiej Atletyki, w sali konferencyjnej Zawiszy, dzień przed startem imprezy.
Okazję do pobicia tego czasu sprzed blisko 50 lat i rekordu stadionu w Bydgoszczy, będzie miała fenomenalna Natalia Kaczmarek, niedawna mistrzyni Europy z Rzymu, gdzie uzyskała czas 48,98 sek. – nowy rekord Polski. Wystartuje ona podczas 100. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce w Bydgoszczy w dniach 27-29 czerwca, na miesiąc przed startem igrzysk w Paryżu. Zawodniczka KS Podlasia Białystok biegła na Zawiszy już 20 czerwca w trakcie Memoriału Ireny Szewińskiej. Zwyciężyła z czasem 49,86 sek (rekord imprezy). Lekkoatletka przyznała jednak podczas konferencji zapowiadającej mistrzostwa Polski, że intensywny trening przed igrzyskami nie da szansy na kolejne pobicie rekordu w Bydgoszczy.
– Chcę obronić tytuł, bo każde mistrzostwa Polski są dla mnie bardzo ważne. Jestem w coraz lepszej formie przed igrzyskami. Weszłam już w mocniejszy trening, więc nie spodziewam się życiowych rezultatów, ale dam z siebie wszystko. Mam nadzieję, że moje koleżanki i koledzy też pobiegną szybko w Bydgoszczy, abyśmy mogli z optymizmem patrzeć na szanse sztafet w Paryżu – przyznała Natalia Kaczmarek.
Mistrzostwa Polski w Bydgoszczy będą ostatnią imprezą w karierze sportowej bydgoszczanina, Pawła Wojciechowskiego. – Po raz pierwszy na Zawiszy pojawiłem się 25 lat temu. Przyszedł czas kiedy to wszystko się zakończy. Dla mnie to jest wyjątkowa chwila, że setne mistrzostwa Polski odbędą się w moim ukochanym mieście, Bydgoszczy. Wiem, że moja forma pozostawia wiele do życzenia. Nie mam szans na awans na igrzyska, ale chcę dać z siebie wszystko i nie zdziwiłbym się jakby mi się udało wywalczyć awans na ostatniej prostej – z uśmiechem na twarzy przekonywał tyczkarz i zachęcał do przyjścia na stadion. – Jeśli się to nie uda, chciałbym pobić rekord masters w kategorii M35 (powyżej 35 lat). Rekordzistą Polski w tej grupie wiekowej cały czas jest Tadeusz Ślusarski z wynikiem 5,62 m. – przyznaje mistrz świata z hali (2009) i ze stadionu (2011).
Bydgoszczanie powalczą o medale
Kibice z Bydgoszczy będą mieli okazję dopingować innych reprezentantów naszych klubów z Igą Baumgart-Witan, Kingą Gacką, Mariką Popowicz-Drapałą czy Adrianną Sułek-Schubert na czele. Bydgoskie mistrzostwa będą nie tylko walką o medale, ale też dla części sportowców ostatnią szansą na zdobycie kwalifikacji olimpijskiej. – Patrząc na ostatnie występy polskich lekkoatletów, jestem przekonany, że jeszcze kilku zawodników wskoczy do polskiej kadry na igrzyska. Żadną tajemnicą nie jest, że największą ekipą wśród polskich olimpijczyków będą właśnie lekkoatleci – przyznał Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
W Bydgoszczy wystartuje ponad 665 zawodniczek i zawodników z całej Polski. Wśród nich są m.in. medaliści ostatnich mistrzostw Europy w Rzymie – Natalia Kaczmarek, Wojciech Nowicki, Ewa Swoboda, Anita Włodarczyk, Pia Skrzyszowska i Michał Haratyk.
Podczas mistrzostw w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 będzie promowane czytanie książek. – W zdrowym ciele, zdrowy duch. Ważne, żeby oprócz mieśni, wspierać swój umysł, a doskonałą formą na robienie tego jest czytanie – powiedział Piotr Wiśniewski z NPRCz 2.0.
Wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Bydgoszczy, rządowy projekt przygotował bogaty program w ramach akcji „Czytaj i wejdź do gry”. W czwartek i piątek, w godz. 16:00 – 19:30 w strefie NPRCz 2.0 przed stadionem znajdzie się m. in.: biblioteczka z książkami dla dzieci, młodzieży i dorosłych, warsztaty i zabawy sportowo-czytelnicze – bieg z książką na głowie, czytanie wierszy łamiących język, fitness z książką i jeszcze kilka innych wyzwań-niespodzianek. Będzie też robot „Photon”, z którym będzie można poznać podstawy programowania i elementy robotyki.
Ceremonia otwarcia odbędzie się w czwartek (27 czerwca) o godz. 17. Bilety na czwartkowe i piątkowe zmagania kupić można TUTAJ. W sobotę (29 czerwca) wstęp będzie wolny, a rywalizacja o medale MP toczyć się będzie w chodzie na 10 km, biegu na 5000 m, oraz w sztafetach.
Pierwsze mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce odbyły się w 1924 roku we Lwowie. Bydgoszcz po raz 18. będzie gościć najlepszych lekkoatletów w Polsce. Do tej pory MP w Bydgoszczy odbywały się na stadionach Zawiszy (1958, 1963, 1975, 1976, 1977, 1983, 1985, 1997, 2001, 2004, 2006, 2009, 2011, 2016), Polonii (1937- mężczyźni, 1948 – kobiety) oraz w 1930 roku na nieistniejącym obiekcie Szkoły Oficerskiej (kobiety).
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!