Bydgoszcz – stolica NATO w Polsce. Mnóstwo atrakcji z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego

Konferencja na Starym Rynku poświęcona jubileuszowi / Fot. B. Witkowski/UMB

– Wszyscy się z dumą podpisujemy pod słowami, że Bydgoszcz jest stolicą NATO w Polsce – mówił Rafał Bruski, prezydent miasta, podczas konferencji prasowej poświęconej obchodom 25, rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

Zgodnie z uchwałą radnych miasta rok 2024 jest symbolicznie poświęcony rocznicom wstąpienia Polski do NATO oraz utworzenia w Bydgoszczy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. O związanych z tymi wydarzeniami uroczystościach poinformowali w środę (6 marca) uczestnicy konferencji prasowej na Starym Rynku. Władze miasta i regionu zaprosiły na piknik wojskowy, który odbędzie się 16 marca w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku, gdzie zostanie zaprezentowany najnowocześniejszy sprzęt wojskowy: czołgi Leopard, Abrams, K2, armatohaubice K9, „Kraby”, wyrzutnie rakiet Himars. Oczywiście będzie też żołnierska grochówka. Impreza zaplanowana jest od godz. 11.00 do 16.00. Organizatorzy zapewniają parkingi przy obiekcie BCTW. Dla korzystających z komunikacji miejskiej, przygotowano bezpłatną linię dojazdową nr 204. Będzie ona kursować z częstotliwością co ok. 15 minut na trasie: dworzec os. Leśne – Las Gdański P+R – Myślęcinek – BCTW i z powrotem. Pierwszy kurs z osiedla Leśnego zaplanowano o godz. 10.46, a ostatni z BCTW o godz. 16.49.

– Wszyscy się z dumą podpisujemy pod słowami, że Bydgoszcz jest stolicą NATO w Polsce – mówił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. – Mamy pięć jednostek, wkrótce zostanie utworzona kolejna. [przyp. red. -MON zapowiedział powstanie Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina). Mamy bardzo silny Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych i inne jednostki. Zapraszamy mieszkańców na piknik ze sprzętem wojskowym i uzbrojeniem, żeby pokazać siłę polskiego wojska i NATO. Dzięki tej współpracy jesteśmy bezpieczniejsi jako Polacy i jako Bydgoszcz – dodał.

Wcześniej, we wtorek, 12 marca, w 25. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego o godz. 14.00, na płycie Starego Rynku, odbędzie się uroczystość z udziałem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz pięciu bydgoskich jednostek NATO: Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, które w tym roku obchodzi swoje 20-lecie, Grupy Integracyjnej Sił NATO, 3. Batalionu Łączności NATO, Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO, a także Zespołu Wsparcia Teleinformatycznego NATO. Bezpośrednio przed uroczystością, o godz. 13.15 w Alei Dębów Honorowych, wzdłuż al. Ossolińskich, oznaczony zostanie dąb z okazji 25-lecia przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego oraz 20-lecia powołania w Bydgoszczy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC).

Bydgoszcz to stolica NATO w Polsce

– Bydgoszcz, to bardzo duży garnizon wojskowy, mamy tu 41 jednostek i instytucji wojskowych Sił Zbrojnych – przypomniał gen. dyw. Artur Kępczyński, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. – Wykonujemy bardzo ważne zadania na rzecz obronności. Bydgoszcz będzie bardzo widoczna na mapie instytucji NATO.

– Wejście do NATO i Unii Europejskiej, to jedne z dwóch najważniejszych decyzji, które zapadły w Polsce po 1989 roku – mówił podczas środowej konferencji wojewoda Michał Sztybel. – Decyzja ta zwiększyła polskie bezpieczeństwo oraz miała wpływ na region i Bydgoszcz – polską stolicę NATO. Poprosiłem prezydenta, aby to Bydgoszcz była liderem obchodów wojewódzkich wstąpienia do NATO.

Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego przypomniał o bardzo dobrych, partnerskich relacjach ze środowiskiem wojskowym. – Dla nas obecność wojsk NATO w regionie jest ważna. Dzięki niej wzrasta znaczenie naszej współpracy zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej = mówił wicemarszałek na bydgoskim Starym Rynku.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter