Bydgoszcz to jedno z najatrakcyjniejszych miast dla przedsiębiorców – ocenia w raporcie Accolade

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny w Bydgoszczy / Fot. BPPT/Nadesłane

Szczecin, Lublin i Bydgoszcz to dziś najlepsze lokalizacje dla inwestycji przemysłowych i magazynowych – wynika z 1. edycji raportu Accolade „Średnie miasta – wielki potencjał inwestycyjny”.

Kolejne raporty biznesowe podkreślają rosnąca pozycję Bydgoszczy wśród miast przyjaznych przemysłowi i biznesowi. Tym razem firma Accolade, dysponująca w Bydgoszczy i okolicach tysiącami metrów kwadratowych powierzchni magazynowych m.in. w parku przemysłowym, przygotowała raport „Średnie miasta – wielki potencjał inwestycyjny”, biorąc „pod lupę” miasta od 100 do 400 tysięcy mieszkańców. Bydgoszcz w analizie potencjałów zajęła 3 miejsce, tuż za Szczecinem i Lublinem, wyprzedzając Rzeszów, Częstochowę, Białystok i Kielce.

Z 60 punktami na koncie, Bydgoszcz uplasowała się na 3. miejscu dzięki wysokiej aktywności sektora prywatnego, dobremu wynikowi w kategorii nowych mieszkań oraz znakomitej sytuacji na rynku magazynowym. Miasto konsekwentnie umacnia swoją pozycję jako hub logistyczny i przemysłowy w północno-centralnej Polsce. Jego położenie, rozwój infrastruktury i dostęp do wykwalifikowanej kadry czynią z niego jedno z najatrakcyjniejszych miast dla przedsiębiorców – czytamy o naszym mieście w raporcie.

Czołowa trójka rankingu – Szczecin, Lublin i Bydgoszcz – to miasta, w których Accolade zrealizowało już wiele inwestycji i ma ambitne plany na kolejne lata. Te lokalizacje sprawdzają się nie tylko na papierze, ale przede wszystkim w praktyce – dodano w raporcie.

– Średnie miasta to dziś pełnoprawni gracze na rynku inwestycji przemysłowych. Mają coraz lepszą infrastrukturę, dostęp do wykształconej kadry, rozwijający się sektor prywatny i konkretne przewagi lokalizacyjne. Trend wychodzenia poza największe aglomeracje w sektorze magazynowym z roku na rok się pogłębia, a Accolade jest w tym trendzie market makerem. Od początku działalności w Polsce inwestujemy poza wielkimi aglomeracjami, między innymi w takich miastach jak Bydgoszcz, Zielona Góra, Białystok czy Lublin – i widzimy, że ta strategia się sprawdza. Coraz więcej firm decyduje się na lokowanie swojej działalności w tych miastach – podkreśla Joanna Sinkiewicz, dyrektorka ds. komercjalizacji w Grupie Accolade.

Jak powstawał ranking?

Celem rankingu ”Średnie Miasta – wielki potencjał inwestycyjny” było wyłonienie 10 średnich miast o największym potencjale inwestycyjnym z punktu widzenia lokalizacji nieruchomości komercyjnych, takich jak magazyny, hale przemysłowe czy centra logistyczne. Do zestawienia wybrano miasta o liczbie mieszkańców w przedziale od 100 tys. do 400 tys., które jednocześnie znajdują się w kręgu zainteresowań inwestorów i deweloperów nieruchomości komercyjnych. Każde z miast zostało ocenione w dziewięciu kategoriach o kluczowym znaczeniu dla rozwoju sektora nieruchomości: liczba ludności, stopa bezrobocia, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, liczba mieszkań oddanych do użytkowania, liczba podmiotów w sektorze prywatnym, liczba studentów, liczba uczelni wyższych, infrastruktura drogowa (dostęp do dróg ekspresowych i autostrad), dane magazynowe (wskaźnik popyt/podaż powierzchni magazynowej).

Cały raport można znaleźć w serwisie Investmap.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter