Co się dzieje w Bydgoszczy – weekendowe zapowiedzi na 17-19 listopada. Startuje Bydgoski Jarmark Świąteczny

Bydgoski Jarmark Świąteczny / Fot. Patryk Gettka

Jak nadchodzi druga połowa listopada – to znak, że w naszym mieście rozpoczyna się Bydgoski Jarmark Świąteczny. W tym roku startuje w sobotę, 18 listopada. Tego dnia mnóstwo atrakcji czeka na gości. W Bydgoszczy w weekend na pewno nie będziecie się nudzić.

AFF-Era Filmowa w Pałacu Młodzieży

W Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy w dniach 17-19 listopada 2023 przegląd AFF-Era Filmowa, podczas którego z uwagą oglądać będzie można filmy polskie i zagraniczne, uczestniczyć w warsztatach i dobrze się bawić. Impreza została wyróżniona tytułem Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej oraz Bydgoskim Grantem Oświatowym. Każda AFF-Era przebiega pod innym hasłem. W 2022 roku, w którym odbyły się aż dwie edycje, były to „Artysta, sztuka i kicz” oraz „Ucieczki i podróże”. Wcześniej AFF-Erowicze oglądali filmy i rozmawiali m.in. o przyjaźni, motywach żydowskich, latach 30., miłości, kinie grozy, kulturze latynoamerykańskiej czy autorytetach.
Co zaplanowano na rok 2023? Wolność – to temat nadchodzącej odsłony AFF-Ery Filmowej. Szczegóły -TUTAJ.

„Quo vadis” na Old Film Festival

Kończy się Old Film Festival trwający od 15 do 18 listopada w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego. Oto program na piątek i sobotę:

Piątek (17.11)

  • Godz. 16„Quo vadis” (1913) – reż. Enrico Guazzoni. Wprowadzenie: prof. Piotr Zwierzchowski.
  • Godz. 18 Gość specjalny OFF – Olgierd Łukaszewicz. Rozmowa: „O mistrzach, których już nie ma” (Wajda, Kutz, Kieślowski i inni). Prowadzenie: red. Jerzy Armata. (wejście na spotkanie bezpłatne, wymagana rezerwacja miejsca)
  • Godz. 20 „Sex w starym kinie” – fragmenty filmów erotycznych sprzed stu lat. Prowadzenie: prof. Arkadiusz Lewicki.

Sobota (18.11)

  • Godz. 18 Współczesny aneks dokumentalny. Filmy Wojciecha Gostomczyka, Marcina Sautera oraz Macieja Cuskego.
  • Godz. 20 „Śpiewak, tancerki, gangsterzy i pies. O początkach Warner Bros.” Prowadzenie: dr Paweł Biliński.

O Nowym Jorku w Bibliotece Głównej

W piątek (17 listopada, godz. 17) odbędzie się spotkanie autorskie w Bibliotece Głównej przy Starym Rynku 24. – Zanurzymy się w magiczny świat Nowego Jorku, miasta marzycieli, razem z Magdaleną Żelazowską – dziennikarką, pisarką i nieustrudzoną podróżniczką. Magdalena, znana z prowadzenia bloga www.zgubsietam.pl, przybywa do Bydgoszczy, aby opowiedzieć nam o swojej najnowszej książce „Nowy Jork. Miasto marzycieli”. To wyjątkowe wydarzenie odbywa się w ramach programu Ameryka@TwojejBibliotece®, który pozwala nam odkrywać tajemnice i uroki Stanów Zjednoczonych – piszą organizatorzy.

Tango. Fado. Flamenco – w Fabryce Lloyda

W piątek (17 listopada) drugi dzień Festiwalu TANGO FADO FLAMENCO w Fabryce Lloyda przy ul. Fordońskiej. – To będą dwa dni przepełnione hiszpańsko, portugalsko, argentyńską kulturą, muzyką oraz tańcem – zachęca organizator. W programie oprócz muzyczno-tanecznego show zaplanowane zostały również wspólne aktywności z publicznością, między innymi Milonga. W piątek początek o godz. 18.

Zło konieczne – stand up w Adrii

W piątek (godz. 20) w Adrii przy ul. Toruńskiej wystąpi Adam Van Bendler ze swoim nowym programem „Zło konieczne”. – Po raz kolejny Adam staje na głowie aby pomóc nam oderwać się od problemów dzisiejszego świata. Co tym razem wydarzy się na żywo podczas kolejnego programu Adama? Beatbox? Iluzja? Energetyzowanie wody? Pokaz garnków? Nie wiadomo. Jedno jest pewne, mądrość, jakość, klasa i styl – z tym będzie ciężko. Ale na pewno będzie śmiesznie do bólu – piszą organizatorzy.

Bydgoski Jarmark Świąteczny

Bydgoski Jarmark Świąteczny (zdjęcie autorstwa Patryka Gettki) startuje w sobotę (18 listopada). Wszystkie atrakcje i stoiska będą czynne już od godz. 13, ale oficjalne otwarcie, którego dokonają prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska, nastąpi tego dnia o godz. 16.30. Rozświetli się 14-metrowa miejska choinka stojąca już na Starym Rynku. Władze Bydgoszczy zapraszają mieszkańców na tę uroczystość. Transmisja live z otwarcia od 16.30 na profilu facebook.com/bydgoszczpl.

Wcześniej, od godz. 15, będzie można obejrzeć występ zespołu „Planeta Tańca” – szkoły tańca Joanny Ossowskiej. O godz. 16.40 rozpocznie się pochód z orkiestrą, szczudlarzami i tancerkami przez most w stronę ul. Focha. Tam nastąpi przecięcie jarmarkowej wstęgi. Nie zabraknie pokazów ognia, koncertów na żywo a odwiedzających będą witać gotowi do robienia pamiątkowych zdjęć szczudlarze- elfy.

Potem aż do 22 grudnia, w godz. 13-20 (w piątki i soboty do 21) Bydgoski Jarmark Świąteczny będzie oferował wiele atrakcji. Na placu Teatralnym – zimowe miasteczko zabaw. Największe będzie 33-metrowe diabelskie koło, które już góruje nad Starym Miastem. Na Starym Rynku stanie – po raz pierwszy w Polsce – zabytkowa karuzela wenecka. Zjeździła już wiele krajów w Europie. Będzie też piękna, świąteczna piramida i mnóstwo stoisk.

Kultura na świeżym – wędrówka do źródlisk

18 listopada zapraszamy na wycieczkę pieszą do Źródlisk. Kto jeszcze nie zna tego uroczego fragmentu Puszczy Bydgoskiej, niech koniecznie uda się z nami na spacer, bo wiele traci. I straci, stracimy go wszyscy, ponieważ przez Źródliska będzie przebiegała trasa S10. Chodźcie zobaczyć, co niechybnie stracimy i jak niedorzeczne jest to rozwiązanie. Pożegnajmy wspólnie piękne Źródliska.
Spotykamy się o godz. 9.00 na przystanku Stomil. Ulicą Toruńską wędrujemy do ulicy Plątnowskiej, następnie Prądocińską do Żółtego Szlaku i nim dojdziemy przez Wypaleniska do Źródlisk. W Wypaleniskach też zobaczymy źródliska, trochę mniejsze. Trochę powędrujemy po ścieżce edukacyjnej i będziemy wracać do Bydgoszczy inną drogą. Trasa wyniesie około 23 kilometrów.

Anita Lipnicka śpiewa w Fabryce Lloyda

Po 6 latach od wydania albumu „Miód i dym”, Anita Lipnicka powraca z premierowym materiałem.
O tym, co w tym czasie przeżyła, za czym tęskni, o czym wciąż marzy, czego nie może zapomnieć, dowiecie się już jesienią, kiedy premierę będzie miała jej nowa płyta zatytułowana „Śnienie”. Tuż po ukazaniu się na rynku albumu, artystka wyruszy w trasę, by odwiedzić z koncertami 16 największych polskich miastach. W sobotę o godz. 19. zaśpiewa w bydgoskiej Fabryce Lloyda przy ul. Fordońskiej.

XIX Ogólnopolskie Spotkania z Muzyką Filmową i Musicalową „Szlagier” 2023

W sobotę (18 listopada) o godz. 18 w budynku Politechniki Bydgoskiej (ulk. Kaliskiego 7) odbędzie się galowy koncert konkursu dla dzieci i młodzieży w wieku 7-19 lat pn. XIX Ogólnopolskie Spotkania z Muzyką Filmową i Musicalową „Szlagier” 2023.

Spektakl o Ceausescu w Teatrze Polskim

W nowym, autorskim tekście Julii Holewińskiej „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” twórcy i twórczynie przyglądają się zmierzchowi dyktatury rumuńskich przywódców. Dramat pokazuje upadek władców, śledzi etapy, w których z bogów stają się więźniami i w końcu giną. Można go obejrzeć w sobotę (godz. 19) i niedzielę (godz. 18) na małej scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
„W grudniu 1989 roku małżeństwo Ceaușescu widziało, co dzieje się na ulicach i jak demonstranci reagują na ich widok, jednak nie dopuścili do siebie myśli, że to właśnie przeciwko nim zwraca się społeczeństwo. Zdaniem obojga ich sytuacja wynikała ze zdrady. Ceauşescu do samego końca odrzucali zarzut o wpędzenie kraju w głód i nędzę, wskazywali za to na osiągnięte przez nich sukcesy. Twórców i twórczynie przedstawienia interesują też losy i zachowania osób, które towarzyszyły małżeństwu w ich ostatnich godzinach” – pisze Teatr Polski.

Neo-Nówka – nowy program kabaretu

W sobotę (godz. 20) w hali Immobile Łuczniczka swój najnowszy program pokaże Kabaret Neo-Nówka Romana Żurka, Michała Gawlińskiego i Radosława Bieleckiego p.t. Tradycje Polskie! Podobno „Tradycja w narodzie rzecz święta”.

Bydgoska Liga Pływacka

W sobotę od godz. 9 w Centrum Rekreacji Astoria przy ul. Królowej Jadwigi pierwsze zawody II edycji Bydgoskiej Ligi Pływackiej UNI-CAR RENAULT. Tego dnia odbędą się pierwsze zawody z sześciu, z których punkty będą zliczane do klasyfikacji generalnej ligi.

Zaduszki jazzowe w Pałacu Ostromecko

Ostromecko.

W niedzielę (19 listopada, godz. 12) w ramach koncertu gordonowskiego dla rodzin zaduszki jazzowe w pałacu w Ostromecku. – Ten wyjątkowy czas spędzimy z Milo Manią – formacją dwóch wspaniałych muzyków, którzy tworzą własne utwory i rozwijają je w przebogatych, intymnych aranżacjach pełnych oryginalnych, sentymentalnych pomysłów. Miłosz Gawryłkiewicz jest trębaczem, który na co dzień współpracuje z wieloma orkiestrami, jest członkiem zespołu Kapela ze Wsi Warszawa. Piotr Mania to świetny pianista, producent, aranżer i kompozytor, którego płyty zostały nagrodzone m.in. Fryderykiem. Po koncercie zapraszamy na warsztaty przyrodnicze i sensoryczne w przestrzeniach pałacowych – informują organizatorzy.

„Strach się bać” – premiera w Teatrze Kameralnym

Spektakl "Strach się bać"
Spektakl „Strach się bać” / Fot. B.Witkowski / UMB

Czy strach na wróble rzeczywiście musi być straszny? Czy musimy robić to, czego oczekują od nas inni? Na te i inne pytania odpowie spektakl „Strach się bać”. Nietuzinkowe poczucie humoru, oryginalna scenografia i dynamika – te wszystkie cechy zawiera nowa propozycja Teatru Kameralnego. Spektakl „Strach się Bać” zadebiutuje na dużej scenie teatru przy ul. Grodzkiej w sobotę (18 listopada, godz. 16).

Siatkarki Pałacu walczą o pierwsze zwycięstwo

Bydgoska drużyna ma dobry początek sezonu. Jeszcze nie wygrała, choć za nami już sześć kolejek Tauron Ligi. W niedzielę w hali Immobile Łuczniczka (godz. 16) Pałac zagra z liderem BKS Bostik Bielsko-Biała.

Finał konkursu im. Bogdana Paprockiego w Operze Nova

W Operze Nova w Bydgoszczy, drugiej co do wielkości scenie operowej w naszym kraju, odbywa się III Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Bogdana Paprockiego. Organizatorem jest Stowarzyszenie im. Bogdana Paprockiego. To trzecia edycja konkursu wokalnego w północnej Polsce o tak wysokiej randze – trzy etapy, finał z orkiestrą. Finałowe przesłuchania w niedzielę, w Operze Nova o godz. 18.

Udostępnij: Facebook Twitter