Konferencja prasowa poświęcona badaniom KTG oraz in vitro / Fot. B. Witkowski/UMB
Prezydent Rafał Bruski podjął decyzję o kontynuowaniu usługi domowego badania KTG dla ciężarnych bydgoszczanek. Kolejne pary korzystają również z miejskiego programu in vitro.
KTG (kardiotokografia), to badanie monitorujące pracę serca nienarodzonego dziecka i czynności skurczowe macicy. Wykonywane jest za pomocą niewielkiego urządzenia umieszczonego na brzuchu kobiety. Ciężarne kobiety musiały jechać na to badanie do szpitala lub przychodni. Od 2022 roku bydgoszczanki mogą kontrolować swoje zdrowie w domowym zaciszu. Od chwili wprowadzenia programu domowych badań skorzystało z niego 100 bydgoszczanek rocznie. Miasto będzie kontynuowało go również w roku 2024. Domowe KTG jest przeznaczone dla kobiet po 34. tygodniu ciąży – jest to szczególnie ważne w przypadku bezpiecznego prowadzenia ciąży tzw. średniego ryzyka (ciąże cukrzycowe, z nadciśnieniem tętniczym, in vitro, po 40 roku życia) ale również ciąż fizjologicznych.
KTG – jak się zgłosić
Aby zgłosić się do programu, należy skontaktować się z Biurem ds. Zdrowia i Polityki Społecznej (telefonicznie nr tel. 525858904 lub mailowo bzs@um.bydgoszcz.pl) i złożyć wniosek. Po jego weryfikacji otrzymuje kod dostępu do usługi, dzięki któremu zdalnie zamawia urządzenie KTG. Wynik jest dostępny po ok. 15 minutach od zakończenia badania. Zostaje przesłany równocześnie do pacjentki jak również do lekarza prowadzącego lub położnej. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, pacjentka natychmiastowo jest kierowana do najbliższego szpitala. – Cieszę się, że takie wspaniałe technologie docierają do naszego miasta. Dzięki nim możemy wspierać przyszłych rodziców. Myślę, że nie ma nic piękniejszego w życiu niż mieć dziecko – powiedział prezydent Rafał Bruski.
In vitro spełnia marzenia o rodzicielstwie
Miasto Bydgoszcz realizuje także od 2019 roku program polityki zdrowotnej z zakresu wsparcia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Bydgoszczy. Poznaliśmy statystyki za lata 2019-2022. Bydgoszcz przeznaczyła na ten cel ponad 1,2 mln zł. Do programu zakwalifikowano 281 par. Leczenie niepłodności zaowocowało 84 ciążami i 54 urodzeniami.
W samym 2024 roku budżet programu in vitro wynosi 500 tys. zł. Ma dać szansę na rodzicielstwo 27 bezdzietnym parom. Do tej pory wpłynęło 28 wniosków. – Poprzedni rząd zlikwidował możliwość pozyskania od państwa wsparcia w dążeniu do bycia rodzicem. Jako jeden z nielicznych samorządów wspieraliśmy i wspieramy bezdzietne pary marzące o rodzicielstwie – zapowiada prezydent Bydgoszczy.
Zapisz się do naszego newslettera!