Bydgoska delegacja na XIV Niemieckich Dniach Seniora w Mannheim / Fot. Nadesłane / Corinna Thomassik
Na początku kwietnia, na zaproszenie władz partnerskiego miasta Mannheim, bydgoszczanie gościli na XIV Niemieckich Dniach Seniora. Pokazali, co robią seniorzy w Bydgoszczy.
Na dniach seniora Bydgoszcz reprezentowali Maria Gałęska (przewodnicząca Bydgoskiej Rady Seniorów) i Emilia Nikodem-Boczek (dyrektor Zespołu Domów Pomocy Społecznej i Ośrodków Wsparcia w Bydgoszczy).
W pierwszy dzień odbyło się spotkanie z okazji Niemieckiego Dnia Seniora, na którym wszystkich gości konferencji powitał prezydent Mannheim Christian Specht oraz przewodnicząca Niemieckiego Krajowego Stowarzyszenia Organizacji Seniorów BAGSo – Regina Goerner. Spotkanie odbyło się w Mannheim Art Gallery. W drugim dniu w Centrum Kongresowym Rosengarten nastąpiła Ceremonia Otwarcia XIV Niemieckiego Dnia Seniora, gdzie gościem specjalnym był Olaf Scholtz, kanclerz Niemiec.
– Wszystkie wystąpienia gości specjalnych i gospodarzy wydarzenia mówiły o solidarności, o potrzebie aktywności seniorów, o wsparciu dla osób starszych i zależnych, o komunikacji cyfrowej, o współpracy międzypokoleniowej, o rozwiązaniach dotyczących problemów komunikacyjnych i wielu innych. Odbyło się również nabożeństwo z okazji Niemieckiego Dnia Seniora ze specjalnymi występami. W trakcie Dni odbywały się panele tematyczne. Nas zaproszono do panelu pn. „Starzenie się na dobre w Europie – spostrzeżenia naszych europejskich sąsiadów”. Miałyśmy okazję przedstawić Bydgoszcz jako przyjazne seniorom, poprzez bydgoskie podejście do utrzymania aktywności i zaangażowania seniorów w naszym mieście – informuje Maria Gałęska.
Uczestnicy panelu dowiedzieli się więcej o współpracy Bydgoskiej Rady Seniorów z miastem na rzecz osób starszych oraz działaniach miasta na rzecz aktywizacji seniorów takich jak Centrum Seniorów, Seniorada, Bydgoskie Dni Seniorów, Centrum Seniorów „Dworcowa 3”. Emilia Nikodem-Boczek przybliżyła dobre praktyki działań w Domach Opieki Społecznej i Ośrodkach Wsparcia w Bydgoszczy oraz organizowane aktywności dla ich mieszkańców.
– Nasze doświadczenia są nieco inne niż naszych przyjaciół z Mannheim, wszystko przez to, że połowa mieszkańców tego wielkością zbliżonego do Bydgoszczy miasta to imigranci. Najwięcej jest Turków, którzy mają – inaczej niż u nas – model rodziny opartej o wielopokoleniowość. Inne są potrzeby seniorów w takich rodzinach, a inne u nas, gdy seniorzy są już sami, a ich dzieci wyjechały – zauważa Emilia Nikodem-Boczek.
Emilia Nikodem-Boczek mówi, że Dni Seniorów w Niemczech odbywają się co 2 lata, zawsze w innym landzie, by poznać specyfikę każdego z nich. Tegoroczne wydarzenie miało szczególny charakter, ponieważ pojawił się na nim osobiście kanclerz Olaf Scholz. – Był świetnie zorientowany w temacie, mówił o tym, że służbę wojskową odbywał w jednym z niemieckich domów pomocy społecznej. Wie zatem, jak ciężka i niestety niedoceniania jest praca osób, które pomocą społeczną się zajmują. To jedna ze wspólnych cech polskiego i niemieckiego systemu opieki – podkreśla Emilia Nikodem-Boczek.
– Odbyłyśmy wiele spotkań i rozmów tematycznych z naszymi koleżankami i kolegami z Mannheim np. z dr Jensem Hildebrandtem, Dyrektorem Departamentu Pracy i Opieki Społecznej na temat działań na rzecz osób starszych. Po wspólnej analizie stwierdziłyśmy, że jesteśmy równoprawnymi partnerami europejskimi w tej dziedzinie – uważa Maria Gałęska.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!