Daniel Olbrychski i Robert Wichrowski podczas kręcenia filmu / Fot. Artur Zdral/źródło: FilmPolski.pl
Robert Wichrowski jest autorem dokumentu poświęconego Danielowi Olbrychskiemu. Jeden z najwybitniejszych aktorów w dziejach polskiego kina obchodzi 27 lutego 80. urodziny.
„Pan Olbrychski” to „biograficzny film dokumentalny przedstawiający sylwetkę i drogę artystyczną wybitnego aktora Daniela Olbrychskiego. Narracja głównego bohatera poddana została konfrontacji z jego współpracownikami i przyjaciółmi” – pisze o nowym dziele Roberta Wichrowskiego portal FilmPolski.pl.
Daniel Olbrychski opowiada Wichrowskiemu o swoim życiu, filmach i ludziach, których spotkał podczas swej aktorskiej kariery. Reżyser i scenarzysta filmu rozmawia także z wieloma osobami ze świata kina, ale nie tylko. W „Panu Olbrychskim” wysłuchamy np. Krystyny Jandy, Jerzego Hoffmana, u którego Olbrychski zagrał Kmicica w „Potopie”, czy Volkera Schloendorffa, który zatrudnił go przy realizacji „Blaszanego bębenka”. Pojawią się oczywiści materiały archiwalne, wypowiedzi i fragmenty realizacji scen z filmów Andrzeja Wajdy. Olbrychski występował w jego najważniejszych dziełach: od „Wszystko na sprzedaż” przez „Ziemię obiecaną” po „Pana Tadeusza”.
Dokumentalny film Wichrowskiego ma dwie wersje: kinową (93 min) i telewizyjną (53 min). Kręcono go poza Warszawą, Podkową Leśną także w Drohiczynie, gdzie urodził się Daniel Olbrychski. Reżyser „Pana Olbrychskiego” jest bydgoszczaninem, absolwentem łódzkiej filmówki (zrobił doktorat na Wydziale Reżyserii) i mistrzowskiego kursu reżyserii Andrzeja Wajdy. Ukończył też historię i podyplomowe studia politologiczne. Realizował teledyski polskich gwiazd sceny muzycznej, reklamy i filmy dokumentalne m.in. „Łzy mistrzów“ wyróżniony na festiwalu w Mediolanie i „W cieniu K2“ nagrodzony Grand Prix na festiwalu w czeskich Teplicach. Reżyser seriali m.in. „Brzydula“, „Na Wspólnej“, „Szpilki na Giewoncie“, „Komisarz Alex“ czy „Sensacje XX. wieku“ oraz filmów fabularnych: „Francuski numer“ (2006), „Karuzela“ (2014), „Kobieta sukcesu“ (2018) i „Syn Królowej śniegu“ (2018) prezentowany w oficjalnej selekcji międzynarodowych festiwali m.in. Nowe Horyzonty, Montreal World Film Festival. Fabularny „Negatyw” z 2022 roku był kręcony w Bydgoszczy m.in, na Starym Rynku, w Miejskim Centrum Kultury oraz ul. Mostowej.