Byłem gościem Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Spotkaliśmy się z całym światem

Pielgrzymi z bydgoskiej Bazyliki ze swymi gospodarzami, u których mieszkali w Lizbonie. Na pierwszym planie Nuno, Rute z tyłu widoczna nad herbem Bydgoszczy / Fot. Mat. autora

– Wybrałem się do Lizbony z grupą z bydgoskiej Bazyliki. To były wspaniałe dni. Na ulicach najwięcej było Portugalczyków, Hiszpanów i Włochów. Gdy widzieli nas Polaków, często śpiewali na powitanie łamanym polskim „Hej, hej sokoły”.

Stolica Portugalii była miejscem spotkania młodych katolików z całego świata. W Światowych Dniach Młodzieży uczestniczyło około 1,5 mln osób, wśród nich byli i bydgoszczanie.

Hej, hej sokoły na powitanie

Do Lizbony wybrałem się z grupą z bydgoskiej Bazyliki. Zostaliśmy bardzo ciepło przywitani w stolicy Portugalii, i nie mam na myśli tutaj tylko temperatury, która sięgała nawet 40 stopni. Do swoich mieszkań przyjęły nas tamtejsze rodziny, które z zainteresowaniem wysłuchiwały opowieści o Polsce i Bydgoszczy. Byliśmy zakwaterowani w dzielnicy Olivais, u Rute i Nuno. Ten drugi pytał często o Bydgoszcz. Pokazywałem mu zdjęcie ze spichrzami na Rybim Rynku. Dopytywał, czym były te budynki. Obiecali, że nas odwiedzą.

Większość pielgrzymów mieszkających w okolicy było Polakami. Na stadionie 1 maja w Lizbonie znajdowała się polska baza, gdzie odbywały się koncerty i spotkania z gośćmi. W środę, 3 sierpnia, odprawiono na nim polską mszę św. z udziałem ponad 3 tys. osób pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Homilię wygłosił, niedawno nominowany na kardynała, ks. Grzegorz Ryś. Oprócz udziału w oficjalnych akcjach Światowych Dni Młodzieży, zwiedziliśmy Lizbonę oraz Fatimę. Po drodze spotykaliśmy pielgrzymów z najróżniejszych państw, m. in. Stanów Zjednoczonych, Ugandy, RPA czy Korei Południowej. Była to doskonała okazja do poznania ich kultur, sposobu przeżywania spotkania z papieżem oraz wymiany pamiątek. Przekazywaliśmy im piny z herbem Bydgoszczy i pocztówki. Nawzajem podpisywaliśmy flagi swoimi imionami. Na ulicach najwięcej było Portugalczyków, Hiszpanów i Włochów. Gdy oni nas widzieli, często śpiewali łamanym polskim „Hej, hej sokoły” na powitanie. Na tegoroczne ŚDM przybyło ok. 25 tys. Polaków. Do Portugalii z całego świata dotarło ok. 1,5 mln pielgrzymów.

Miliony osób spały pod gołym niebem

W Lizbonie nie zabrakło również bydgoskiego biskupa, ks. Krzysztofa Włodarczyka, który pielgrzymował wraz z grupami Fordon i Centralna. Biskup z młodzieżą uczestniczył w pielgrzymce do Santiago de Compostela i wyjeździe do Polskiej Misji Katolickiej w Haus Concordia. Wcześniej był na diecezjalnych obchodach ŚDM w diecezji Porto, które poprzedziły uroczystości w Lizbonie.

Z Bydgoszczy również wyruszyły grupy z Osowej Góry i Zespołu Szkół Katolickich. Łącznie z diecezji bydgoskiej w ŚDM uczestniczyło 370 osób.

– Głównym punktem zjazdu młodzieży było nocne czuwanie z soboty na niedzielę, 5-6 sierpnia na polach przy rzece Tejo, na obrzeżach Lizbony. W niesamowitych tłumach przebijaliśmy się, krocząc miejską obwodnicą. Miliony pielgrzymów ze śpiworami ulokowano w specjalnie wyznaczonych sektorach. Trzeba przyznać, że było ciasno, jednak przy zachowaniu cierpliwości, można było znaleźć miejsce dla siebie. Temperatura w nocy nie spadała poniżej 20 stopni, więc pod wpływem zmęczenia spało się bardzo dobrze. W niedzielny poranek obudziła mnie głośna muzyka elektroniczna. Okazało się, że za konsoletą stał ksiądz. Chwilę później usłyszałem gwar, ludzie zaczęli podbiegać do barierek, przejeżdżał przy nas papież. O 9.00 odbyła się msza św. z jego udziałem. Dzięki nagłośnieniu i telebimowi mogliśmy ją dobrze śledzić, byliśmy oddaleni o kilkaset metrów od ołtarza. Po niej tłumy ruszyły w kierunku centrum miasta, aby wejść do autokarów, pociągów oraz samolotów i udać się do swoich domów. Będzie to dla mnie na pewno niezapomniany czas.

Za cztery lata Seul

Po uroczystym nabożeństwie papież Franciszek zaprosił na spotkanie do Rzymu w 2025 roku w ramach 40-lecia zapoczątkowania spotkań z młodzieżą przez Jana Pawła II. Zapowiedział również, że 41. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w stolicy Korei Południowej – Seulu w 2027 roku.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter