Cała Bydgoszcz Czyta Dzieciom. Znane bajki i wiersze wybrzmiały w Operze Nova

„Cała Bydgoszcz czyta dzieciom” w Operze Nova / Fot. R. Sawicki/UMB

„Magiczna Bydgoszcz”, „Kot Cukierek”, „Baśnie Andersena” oraz wiersze Jana Brzechwy – te i inne utwory przeczytali w Operze Nova goście akcji „Cała Bydgoszcz Czyta Dzieciom”.

Spotkanie z uczniami bydgoskich przedszkoli i klas zerowych zorganizowało Przedszkole nr 11. Placówka przez cały rok jest zaangażowana w ogólnopolską akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Od lat realizuje również Bydgoski Grant Oświatowy w projekcie „Cała Bydgoszcz Czyta Dzieciom”.

Dorośli – czytajcie dzieciom, bo warto

Czytelnicze spotkanie odbyło się we wtorek (6 czerwca) sali kameralnej Opery Nova. Na scenie, w przygotowanym na tę okazję fotelu-tronie, zasiedli m.in. Rafał Bruski – prezydent Bydgoszczy, Marek Gralik – kujawsko-pomorski kurator oświaty, Magdalena Buschmann – dyrektorka Wydziału Edukacji i Sportu, oraz Urszula Guźlecka z TVP Bydgoszcz. Dzieci z zainteresowaniem słuchały utworów. Ochoczo odpowiadały też na pytania zadawane przez czytających dorosłych. Znały też ikoniczne dla miasta budynki. Najmłodsi bydgoszczanie nie mieli problemu z wymienieniem emocji. Dzieci potrafią rozróżnić radość, smutek, złość czy ciekawość. To właśnie emocje stanowiły jeden z głównych motywów spotkania. Wiele odczytanych tego dnia fragmentów literackich obrazowało je w przystępny dla najmłodszych sposób. Dzieci wysłuchały utworów o miłości, strachu i zazdrości.

W przerwach od czytania dzieci zaprezentowały na scenie swoje umiejętności taneczne. Spotkanie poprowadziła Ilona Klinikowska, dyrektorka Przedszkola nr 11. – Od dwunastu lat uczestniczymy w Ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Realizujemyprojekt edukacyjny w ramach Bydgoskich Grantów Oświatowych „Cała Bydgoszcz Czyta Dzieciom”. Przez cały rok szkolny naszym dzieciom czytają nauczyciele, zaproszeni rodzice, dziadkowie. Podsumowanie tej akcji jest realizacja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Tegoroczna, 22 edycja odbywa się pod hasłem „Książka jak ogród”. My potraktowałyśmy to jako ogród emocji, uczuć i wartości. Uważamy, że emocje są bardzo ważne w życiu każdego dziecka. Literatura wprowadza dzieci w świat wyobraźni. Zachęcamy dzieci do słuchania książek i go głośnego czytania, bo tak jak powiedziała kiedyś Wisława Szymborska „czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość kiedykolwiek sobie wymyśliła”. Drodzy dorośli, czytajcie dzieciom, bo warto – mówi Ilona Klinikowska, dyrektorka Przedszkola nr 11.

Udostępnij: Facebook Twitter