Centrum Onkologii w Bydgoszczy zbuduje ośrodek terapii borowo-neutronowej. Będzie drugim w Europie

Bydgoskie Centrum Onkologii nieustannie się rozwija, by móc zaproponować pacjentom najnowocześniejsze terapie / Fot. co.bydgoszcz.pl /

W Bydgoszczy powstanie drugi w Europie ośrodek stosujący nowatorską metodę leczenia nowotworów mózgu. Pacjenci będą mogli skorzystać z najlepszych terapii.

Bydgoskie Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka chce zbudować i wyposażyć Ośrodek Badawczo-Kliniczny Terapii Borowo-Neutronowej dla dzieci i dorosłych oraz radiochirurgii nowotworów mózgu. Pierwszym krokiem było pozyskanie zalesionych działek przy ul. Romanowskiej. Część terenu jest w posiadaniu Skarbu Państwa, część należy do miasta. We wrześniu tego roku wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zgodził się na sprzedaż nieruchomości należącej do Skarbu Państwa (z bonifikatą w wysokości 90%) w drodze bezprzetargowej. Teraz ruch należy do bydgoskich radnych, którzy zdecydują podczas najbliższej sesji RMB czy również w trybie bezprzetargowym i z bonifikatą sprzedać Centrum Onkologii miejską działkę. Ta wcześniej była już wystawiona na sprzedaż, ale nie było chętnych do jej zakupu.

– Nieruchomość gminna, którą chciałoby pozyskać Centrum Onkologii na rozszerzenie działalności medycznej jest niezabudowana, porośnięta drzewostanem sosnowym. Zbywana będzie w faktycznym stanie zagospodarowania, nabywca dokona wyłączenia ww. gruntów z produkcji leśnej, celem realizacji planowanej na terenie inwestycji. (…) Włączenie przedmiotowej nieruchomości w granice inwestycyjne Centrum pozwoli na rozszerzenie działalności medycznej i realizację zamierzeń inwestycyjnych. Środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości objętej niniejszą uchwałą stanowić będą przychód Miasta
Bydgoszczy – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały Rady Miasta Bydgoszczy.

Jak informuje bydgoskie Centrum Onkologii, nowatorska w Europie metoda borowo-neutronowa jest rodzajem radioterapii, która polega na wybiórczym niszczeniu komórek nowotworowych z jednoczesnym oszczędzeniem zdrowej tkanki. Poparcie inicjatywy oficjalnie ogłosił marszałek województwa, deklarując pomoc władz województwa w organizacji miejsca oraz odpowiednich technologii niezbędnych do wprowadzenia terapii borowo-neutronowej w Bydgoszczy. Dzięki temu Centrum Onkologii ma szansę stać się drugim ośrodkiem w Europie stosującym tę metodę leczenia.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter