Centrum Zdrowia Psychicznego rozpoczęło działalność w Bydgoszczy. Prowadzi je szpital Jurasza

Fot. nadesłane

W połowie marca rozpoczęło działalność pierwsze w Bydgoszczy Centrum Zdrowia Psychicznego. To miejsce, w którym osoby dorosłe, doświadczające kryzysu zdrowia psychicznego lub cierpiące z powodu choroby psychicznej mogą otrzymać bezpłatną pomoc medyczną.

– Centrum Zdrowia Psychicznego to miejsce dla osób dorosłych, które doświadczają kryzysu zdrowia psychicznego lub cierpią z powodu choroby psychicznej – podkreśla dr Przemysław Grudzka, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego –  Tu otrzymają bezpłatną kompleksową pomoc medyczną, psychologiczną i społeczną. Na wsparcie psychologiczne mogą liczyć również rodziny i bliscy osób doświadczających choroby psychicznej. Do Centrum można zgłosić się bez skierowania i wcześniejszych zapisów.

Centrum Zdrowia Psychicznego w szpitalu Jurasza
Centrum Zdrowia Psychicznego w szpitalu Jurasza Fot. nadesłane

By uzyskać pomoc, można zgłosić się osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej do Punktów Zgłoszeniowo-Koordynacyjnych, w których dyżurują specjaliści (pielęgniarka, lekarz, psycholog) gotowi do udzielenia wsparcia i przeprowadzenia oceny potrzeb zdrowotnych, na podstawie których zostanie opracowany wstępny plan pomocy i leczenia. Pomoc będzie udzielana według indywidualnych potrzeb osoby zgłaszającej się. Formy pomocy w Centrum Zdrowia Psychicznego to: oddział psychiatryczny całodobowy; oddział dzienny psychiatryczny, poradnia zdrowia psychicznego (w tym porady lekarskie, porady psychologiczne, sesje psychoterapii) oraz zespół leczenia środowiskowego (domowego), w ramach którego pacjent będzie mógł uzyskać poradę lekarza, psychologa, pracownika socjalnego czy wizytę terapeuty środowiskowego.

Z pomocy specjalistów skorzystać mogą mieszkańcy Bydgoszczy oraz gmin: Solec Kujawski, Nowa Wieś Wielka i Dąbrowa Chełmińska.

Centrum Zdrowia Psychicznego w szpitalu Jurasza
Centrum Zdrowia Psychicznego w szpitalu Jurasza Fot. nadesłane

Dodatkowo w Fordonie działać będzie Klub Pacjenta, którego zadaniem będzie organizowanie i prowadzenie zajęć o charakterze rehabilitacyjnym, a w szczególności rozwijanie umiejętności współżycia społecznego, przełamanie izolacji społecznej osób z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi, przygotowanie osób z zaburzeniami psychicznymi do powrotu i prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym, kształtowanie współpracy w grupie, pogłębianie zainteresowań i wypełnianie wolnego czasu. Spotkania Klubu Pacjenta prowadzone są przez Asystenta Zdrowienia przy nadzorze organizacyjnym terapeuty. Uczestnictwo w Klubie jest bezpłatne i dobrowolne. Szpital zatrudnił również Asystentów Zdrowienia czyli osoby, które doświadczyły kryzysu psychicznego, poradziły sobie z nim, przeszły szkolenie przygotowujące do roli asystenta zdrowienia i wspierają osoby w kryzysie i ich bliskich. Są przykładem na to, że z załamaniem psychicznym można sobie poradzić. Są inspiracją w tym, jak o siebie dbać, by kryzys nie powrócił. Mogą pomóc np. w rozpoznawaniu objawów, które go zwiastują takich jak bezsenność, utrata apetytu, odczuwanie nieuzasadnionego lęku.

Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne Centrum Zdrowia Psychicznego

Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Skłodowskiej-Curie 9, 85-094 Bydgoszcz (Budynek G) Psychiatryczna Izba Przyjęć, Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00

tel. 52/ 585 7251, 52/ 585 4255

e-mail: czp1@jurasza.pl

Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Jarużyńska 9, 85-790 Bydgoszcz (Fordon), Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00, tel.  887 772 877, 887 339 517

e-mail: czp2@jurasza.pl

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter